Asumistuen määräaikaistarkistus päätös tuli. Asumistukea on pienennetty vaikka vuokra pysyy samana. Tuloina on kelan kansanelake ja -takuueläke. En ole rikas. Arvatkaa suututtaako.
Vastaukset 10
- ghfg
Jep. Mulle kävi ihan samalla tavalla. Kela tuppaa ottamaan kaikki antamansa väkisin pois jollain keinoilla.
- Vääräpuu
No sulla on kuitenki eläkkeet vähä nousseet tämän kahden vuoden aikana ja vuokra pysynyt ennallaan.. Omavastuuosuuksia on nostettu. Olet todennäköisesti jo aiemmin saanut enimmäismäärän tukea niin tämä on sitten lopputulos. Syy on kyllä lainsäätäjässä ei kelassa.
- eläkelöinen
Mitä se eläkeläinen valittaa, vai meneekö ne rahat peliautomaattiin.
- Näinon
Kun on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia!
- wqwqwqwa
Takuueläke on ollut niitä harvoja etuuksia joihin on tullut tasokorotuksia nykyhallitukseslta joten luonnollisesti asumistuki pienenee. Kyllä tämän aloittaja tiesi mutta "unohtui" sanoa kun pitää vaan valittaa
- vaalitaktiikkaa
Antti Rinne lupasi 100 euroa lisää käteen eläkettä pienituloisille eläkeläisille. Suurin osa näistä köyhistä eläkeläisistä saa asumistukea joten se sama sata euroa vähennetään asumistuesta ja käteen ei jääkään yhtään lisää, mutta ääniä tulee vaaleissa varmasti paljon lisää.
- wqwqwqwa
Juuri näin..Köyhän taloushan koostuu monesta elementistä ja vain kokonaisuus ratkaisee joten turhaa ja silmäkääntöä on myös demarien puheet jos edes osin toteutuu.
Anttihan sanoi että budjetin raameissa uudistukset eli juurikin kun toiselle momentille annetaan niin toisesta säästetään. Tuo on yhteistä kyllä kaikissa puolueissa että asumistukia halutaan alas joten jos/kun on voimia niin asuminen kannattaa kyllä miettiä ja pyrkiä saamaan edullisempi ratkaisu vaikka pienemmältä paikkakunnalta.
Isoja asumiskuluja sitten vain jos on työkykyä ja töitä.
- etyreh
Se on asuttava vaikka perseenreiässä jos töitä ei ole.
- Faaras
Jos on takuueläkeellä niin elämä on tosiaan on monilla siinä mallissa että ainoa miten voi vaikuttaa kukkarorahaan niin on asumiskulut eli jos on vaikka Hesassa tms paikassa kalliissa asunnossa niin jos nyt menee muhkeat asumiseen niin suunta on vain huonompi.
Tuosta nousevista asumistuista valtion maksettavaksi on niin paljon jankutettu että suunta tuossa tuessa on varmasti laskeva oli halituksessa kuka tahansa. Sossut voi sitten ehkä kompensoida vähän lisäämällä peruseläkkeen/tuen määrää. Kokkareilata ei saa sitäkään.
Pienelle edulliselle paikkakunnalle suht peruspalvelujen ääreen on mun neuvo. - fjygdghck
Kokkareeetkaan ei voi euroopan munionin päätöksille yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä34913422 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk66788- 54773
- 38745
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä168727Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma27678Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa62647- 47644
- 57638
- 54617