Mikä elinkautinen?

Makriina.ei.kirj

Uutisissa kerrotaan, että mies meni ex-puolisonsa kotiin ja ampui tämän vierasta naulapyssyllä ohimoon. Oikeudessa tuomittiin 6,5 vuodeksi linnaan. Mutta mies oli ehdonalaisessa jo ennestään, elinkautisesta vankeudesta, joka oli tuomittu murhasta. Oli ollut vapaalla jo 2 v. vaikka on väkivaltainen alkoholisti.
Oikeusministeri Häkkänen ajaa ankarampia tuomioita lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista.
Ihan oikein, mutta kautta linjan voitaisiin tarkistaa tuomioiden määrä ja pituus, ja ennen kaikkea tarkistaa vankilomat ja ehdonalaiset. Moni tuomio on aivan aiheellinen, koska syytetty on yhteiskunnalle vaarallinen. Yksi esimerkki on viime päivinä lehdissä kuvattu kuristaja, joka vankilomalle päästyään ensi töikseen kuristi naisen kuoliaaksi ja nyt suunnitteli nuoren naisen murhaamista, mutta siitä jäi kiinni.

Miksi nämä vaaralliset ihmiset eivät pysy lukkojen takana? Ennen oli ns.pyttytuomio, joka uhkasi juuri tällaisia tapauksia, nyt he pääsevät vapauteen, jopa elinkautisesta tuomiosta.

2

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinpä niin, kaikki murhat ei ole "pakolaisten" tekemiä (onneksi), vaikka nimestä ja ulkomuodosta päätellen tekijä on romani.

      Mutta osaa ne aivan kotosuomalaisetkin tehdä jos jonkinlaista häirikköä, aina murhista alkaen.

      Tuomioiden ristiriitaisuus kyllä ihmetyttää, vaikka en nykyisin paljon lue noita juttuja, mitä nyt täällä tulee esiin, koska ohitan ne ajatuksella, että asiahan ei minulle kuulu, koska en voi asialle mitään, muuta kuin mieleni pahoittaa ja miksi tekisin sen itselleni jonkun luopion takia?

      Tuli siis palveluvirhe?

    • liianpehmoa

      Elinkautisen sekin Turun terroristimurhaaja varmaan saa. Saa siis jäädä Suomen vankeinhoitoon, hyville laiskoille päiville. Siellä voi opettaa oppiaan muille lusijoille. Suomen vankiloissa on ulkomaalaisedustus hyvinkin korkea. Puolet istuu tuosta ,olisiko 16 vuodesta ja ei aikaakaan kun on vapaana uusimaan tekonsa. Miksei karkoteta omaan maahansa vankilaan, sinne se kuuluu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4568
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3493
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2093
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      106
      1307
    Aihe