Puutiaisaivotulehdus

punkin_paha_purema

Siis puutiaisaivotulehdus (tick borne encephalitis, TBE, Kumlingen tauti, puutiaisaivokuume) on flaviviruksiin kuuluvan TBE-viruksen aiheuttama enkefaliitti eli aivotulehdus.
Tämä on se punkin kantama virus, jonka voi saada minuuteissa, eikä hoitoa juurikaan ole. (Rokote on).

Veljeni sai sen 8 vuotta sitten. Oli silloin uutta paikallisille lääkäreille ja meni viikko sairaalassakin ennenkuin oivalsivat taudin, sitten koomaan vaivutettuna parisen viikkoa. Sen jälkeen kaikki piti opetella uudelleen - puhumisesta ja kävelystä alkaen. Liikkumiseen palautui vain "ykkösvaihde " eli hiljaa edeten edelleen. Myös käsien vapina, kun on tarve tehdä niillä jotakin.

Kysymys: onko kenelläkään kokemuksia tai tietoa hoidosta, lääkkeestä, luontaislääkkeestä tai ravintoaineista, joilla tilanne on parantunut tai nykytilanne ainakin säilyisi.

8

7036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ranu

      Sairastin tämän tänä kesänä. Kolme viikkoa metsästin sairastodistuksia ja apua huonoon vointiin seitsemältä eri lääkäriltä, lopulta meni puhekyky ja aivoverenvuotoepäilys vei ambulanssilla Meilahteen. Vasta siellä, pään virheettömän magneettikuvan jälkeen, todettiin selkäydinpunktiolla että tulehdus selkäydin/aivonesteessä, ja muutama päivä sen jälkeen tuli verikoevahvistus, TBE. Viikko sairaalassa ja yhteensä yli 2kk sairaslomaa, jonka jälkeen olo jo aika normaali.
      Koska en ollut liikkunut muualla kuin Espoossa niin kukaan ei edes harkinnut TBE vasta-aineiden tarkistusta. Ja jäykkää niskaa ei ollut missään vaiheessa, vaikka monen lääkärin mielestä sen pitää kuulua oireen kuvaan. Lääkitystä tähän ei ole, vain diagnoosi ja lepo.
      Paljon olen nyt jälkikäteen lukenut netistä Puutiasiaivokuumeesta, mutta en ole törmännyt mihinkään muuhun hoitoon, tai minkäänlaisiin luontaistuotteisiin tms jotka auttaisivat.

    • Anonyymi

      Tämä TBE pelottelu tulisi tutkia tarkemmin.
      Miten THL voi suositella TBE rokotetta kansalaisille? Perusteita rokotteelle ei mielestäni oikeasti ole.

      On todella outoa, että virukselle jonka vasta-aineita todetaan laboratoriotutkimuksissa alle 70kpl vuodessa koko Suomen valtakunnassa, suositellaan kansalaisten omakustanteista kallista n. 200€:n arvoista kaupallista rokotusohjelmaa.

      THL:llä ei tuskin ole edes todisteita / tutkimusta punkkien runsaammasta lukumäärästä Helsingin eri alueilla?

      Punkkein esiintymismäärään liittyvää tutkimusdataa ei ole todennäköisesti ole edes olemassa Helsingin osalta?

      Lisäksi todettakoon, että luultavimmin vain murto-osa noista todetuista TBE vasta-ainekantajista todellisuudessa sairastuu aivokuumeeseen. Sairastuneistakin vain n. 6% saa pysyviä hermosto-oireita, jolloin pysyviä oireita saisi ehkä muutama ihminen vuodessa? Tämä on erittäin pieni määrä ja ei todellakaan ole miljardiluokan rokoteohjelman suosittamisen arvoinen valtion toimesta.

      Onkohan niin että TBE-rokote itsessään aiheuttanee suuremman komplikaatioriskin kuin se, että saisi TBE-viruksen aiheuttaman komplikaation luonnosta punkin välityksellä? Miten voidaan suositella tällaista rokotetta jos näin on?

      Jos jokainen suomalainen ottaisi TBE-rokotesarjan, puhuttaisiin yli miljardin euron liikevaihdosta pelkästään rokotusten osalta (3 rokotetta). Eikö tähän TBE-rokotteeseen käytettävälle rahamäärälle olisi huomattavasti akuutimpiakin käyttökohteita yhteiskunnassamme?

      Henkirikosten tai niiden yritysten määrä on vuositasolla 6-kertainen TBE vasta-aine näytteisiin verrattuna, mutta ei ole valtion taholta tullut suositusta liikkumisrajoituksiin, luotiliivien käyttöön tai henkivartijan palkkaamiseen millekään alueelle Suomessa?

      TBE-rokotesuositus on mielestäni täysin absurdi ja turha.

      Tulee väistämättä mieleen kysymys, että kenen etu tässä on kyseessä todellisuudessa? Kansalaisen etu vai kaupallisen toimijan taloudellinen intressi?

      -Borrelioosi hoituu antibiootilla
      -TBE on käytännön tasolla erittäin, erittäin, erittäin harvinainen

      Viite: https://yle.fi/uutiset/3-11337353?origin=rss

    • Anonyymi

      Hei, olen Helsingiläinen. Punkin pureman jälkeen ( kävin vain hetkeksi Siilitien laidalla olevassa metsikössäkerämään herkkutatteja), sain TBE ja nyt oleskelen Meilahden sairaalassa. Sellaista kärsimystä en toivo kenellekaan. Kauhea kokemus. Minusta ilmainen rokotus Helsingissä asuville olisi hyvä asia

    • Anonyymi

      Terve, sain TBE punkin puremasta Helsingistä. Tauti on 2 vaiheinen. Onneksi oivalsin eka vaiheen aikana mikä on tulossa ja vaadin vasta-aine testin. Seuraavana päivänä lääkäri soitti ja kertoi että arvot on rajalla ja viikon kuluttua tulisi tehdä toinen testi. Toinen taudin vaihe oli iskenyt rajusti samana päivänä kun toinen testi vahvisti diagnoosin. Ja vain sen takia sain lähetteen sairaalaan. Hoitoa tätä vastaan ei ole olemassa, sairaalassa annettiin kuumetta alentavia lääkkeitä ja 2 viikon jälkeen olin kotiutunut. Toipumusaika oli prognosoitu n. 4 kk. Nyt 1 kk meni ohi, kävelen ilman tukea ja pystyn tekemään pitkiä matkoja. Pää silti tuntuu raskaalta. Toivon kaikille tätä kauhua kokeneelle parantamista.

    • Anonyymi

      Terveystalon työterveyslääkäri ei suostunut määräämään tbe-vasta-aineiden verikoetta. Sanoi, että kaikkien iltapäivälehtien juttujen takia ei verikoetta määrätä. Minulla oli punkki ja nyt kova päänsärky toista viikkoa. Olen nainen. Lääkäri mies. Vähättely johtunee tästä.

      • Anonyymi

        Sama juttu, terveystalo ei halunnut määrätä testiä. Piti mennä yksityiselle. Olen mies, terveystalon lääkäri oli nainen. Ehkä vaan vihasi miehiä?


    • Anonyymi

      Minkälaisia oireita teillä tuli puutiaisaivokuumeesta alkuvaiheessa? Minua puri punkki pari viikkoa sitten ja nyt on epämääräisen flunssainen olo. Huimaa kävellessä ja päätä särkee.

    • Anonyymi

      Mehiläinen sivuilla tietoa taudista joten siellä inf.tautien erikoislääkärille. Ensin tuli flunssa sitten mykoplasman tyyliset oireet sitten tbe borre. Suosittelen verikoe vasta-ainetestit mahd.pian ja tuloksien tultua hoito HETI aloitettava. Yksityisellä pääsee nopeiten , valitettavaa .

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      111
      1670
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      206
      1357
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1326
    4. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      196
      1171
    5. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      154
      1105
    6. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1049
    7. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      1039
    8. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      34
      896
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      869
    10. Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!

      Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka
      Kalajoki
      63
      774
    Aihe