Lienee kian tekniikka tojotaa parempi

komuksiakiiasta

Tai melkeinpä mitä muuta tahansa merkkiä vertaa.

Ajaa on hyvä kialla,kokeillin useampaa mallia ja yllätykseni oli suuri ,vanhempi malli kia cerato 1.6 ex hb eli töpöhäntä oli sika makee pikku ajoon,ilmastointi löyty ja kaikki olennainen tarpeellinen auton olessa 2006 mallia.

Käsittämättömän pehmyt kulkuinen mutta kuitenkin jämäkkä,miten tuon alustan on voinut rakentaa noin mielyttäväksi?Autohan ei ole enään silmälle niin kaunokainen mutta käyttöön on kuluttaja ystävällinen ja minä ainakin pidin tuosta autosta.

Mukulakivet ja pomput eivät tunnu,kaareajossa auto kaartaa liikenne ympyrät suitsait mennen että heilahtaa.Polttoainetta laitoin tankin täyteen piripintaan, ajelin viikonpäivät kaupungissa ja aloin 240km ajon jälkeen epäilemään polttoainemittarin näytön olean rikki,ähää mitä ,ei ollut aan 250km kohdilla huomasin pienen liikehdinnän eli vajonnan mittaristossa,eli se toimikin mutta syö pirun vähän näköjään ja kaupunki ajossa,ei matkaa olenkaan.

Taisin saada kultakimpaleen perheeseemme kun älysin ostaa naiselta tuon kian kaupunki autoksi.Samanlainen auto oli pesussa käsi pesussa ,kysyin omistajalta miten on toiminut ,oli kuulema ostanut 30000km ajettuna uonna 2008 ja nyt oli 230000km lasissa,oli kuulema taakse vaihdattanut iskarit,ne oli suurimmat osat olleet.

Nämä vanhahtavat mallit ja autot alkavat olla edullisia ostaa käyttäjille joten tartuin tilaisuuteen ja nyt olen onneni kukkuloilla kun sain pienen auton pihaan ja volvo v70 dieselille löytyi uusi omistaja.

6

459

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mopoautoja saa myös ligier tai aixam merkkisenä? Miksi ostaa kialta mopoautoa kun esim. ligier kuluttaisi vähemmän polttoainetta :D

    • Epääilyttävää_tekniikkaa

      Hyvin looginen tuo Kian polttoainetankin näyttö. Ajettuna 250 km, mittari on hieman heilahtanut. Se merkitsee yhdellä tankilla ajettavan, vaikkapa 2500 km kaupunkiajoa.
      Olisi varmaan kannattanut jättää, tuo esimerkki esittämättä auton laatuna.

      • Monta litraa kului kyseisellä matkalla öljyä?


      • hnnnntaiiii
        HerraIsoHerra kirjoitti:

        Monta litraa kului kyseisellä matkalla öljyä?

        ja paljonko joutui muita osia vaihtamaan? tuliko kia:ssakin mäntä kurkkaamaan vuosi oston jälkeen


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      134
      744
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      622
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      500
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      465
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      458
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      92
      414
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      385
    15. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    16. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      84
      375
    17. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      375
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. Kauan olet hänet tuntenut?

      🙂
      Ikävä
      20
      367
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      63
      362
    Aihe