Onko minusta tullut liian nirso?

Olen hiljattain pitkästä parisuhteesta eronnut 40 -vuotias mies. Väittäisin komeaksi tai ainakin tarjontaa riittää niin, ettei yksin tarvi olla. Olen vain tässä huomannut, että näen kumppaneissani nyt vain ne huonot puolet ja niiden vuoksi en sitten pysty edes kuvittelemaan mitään vakavampaa suhdetta. Onkohan tämä vain joku eron jälkeinen "vaihe", joka vain kuuluu asiaan ja menee ohi, vai pitääkö tässä jo alkaa huolestumaan? En todellakaan pidä tästä uudesta puolestani.
4169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voin sanoa, että tutkimusten mukaan mitä pidempää olet eron jälkeen yksin niin sitä enempi totut siihen ja sitä ronkelimmaksi ja epävarmemmaksi tulet. Tästä on ihan väestoliiton tutkimus. Ei tarkota silti sitä, että eroa seuraavana päivänä pitää aloittaa suhde ekan vastaantulijan kanssa, tätä arvostelua tulet täällä kuulemaan, sillä täällä on kaikki suhteissa epäonnistuneet, jotka on jääneet sinkuiksi ja yrittää puolustella sen onnellisuutta itselleen ja muille.

Äänestä

Mikään ei miehessä inhota enempää kuin narsismi, joka tulee esiin hyvin usein muodossa "komeaksikin kehuttu". Kovin usein totuus on vallan toinen.

Äänestä

Olet jo vanha, suosittelen tutustumaan MGTOW ajatteluun esimerkiksi tube videoiden pohjalta ja miettimään mitä oikeasti haluat elämältäsi jatkossa. Moni heteromies on alkanut ymmärtämään elämäänsä paremmin siten. Jos sen sijaan olet homoseksuaali en osaa antaa neuvoja.
Iän myötä miehet ja naiset eivät ole enää yhteensopivia, koska nuoruuden kiimavaihe on eletty.

Äänestä

Kukapa tietää.
Millainen se pitkä suhteesi oli ja miksi se päättyi? Mitkä ovat rehelliset fiiliksesi siitä? Kaipaatko vielä sitä henkilöä? Tai oliko arki hänen kanssaan helppoa vai vaikeaa?

Mikä niissä uusissa ahdistaa? Onko se lopulta joku oma pelkosi päästää heitä liian lähelle ja mielesi perustelee erossa pysymistä heidän huonoilla puolillaan? Tai onko vain niin, että sisimmässäsi tunnet, että henkilö on väärä, ja siksi mielesi näkee huonot puolet?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinkkulopunelämää kirjoitti:

Olen hiljattain pitkästä parisuhteesta eronnut 40 -vuotias mies. Väittäisin komeaksi tai ainakin tarjontaa riittää niin, ettei yksin tarvi olla. Olen vain tässä huomannut, että näen kumppaneissani nyt vain ne huonot puolet ja niiden vuoksi en sitten pysty edes kuvittelemaan mitään vakavampaa suhdetta. Onkohan tämä vain joku eron jälkeinen "vaihe", joka vain kuuluu asiaan ja menee ohi, vai pitääkö tässä jo alkaa huolestumaan? En todellakaan pidä tästä uudesta puolestani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu