Minne Gabriel puhalsi?

Koraanissa (21:91 ja 66:12) kerrotaan Hämeen-Anttilan suomentamana, että Gabriel puhalsi Marian raskaaksi. Hiidenlehdon kirjassa "Profeetta Muhammedin haamu" sivulla 166 väitetään, että Koraanissa tässä yhteydessä käytetty sana al-Farj tarkoittaisi vaginaa, eli Gabriel kohdisti puhalluksensa Marian emättimeen. Googlen kuvahaku sanalla al-farj (arabiaksi) tosiaan tuotti emättimen kuvia.

Voisiko joku arabiantaitoinen tarkentaa, mitä Koraanissa tässä kohtaa oikeasti lukee? Onko Hämeen-Anttila jättänyt vaginan mainitsematta vaikkapa häveliäisyyssyistä?

17

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reino

      Tietenkinpä on puhaltanut vaginaan. Eihän vointulla raskaaksi jos puhaltaa esim. kainaloon tai takapuoleen.

    • vaatteenaukkoon

      Gabriel puhalsi vaatteen rakoon/aukkoon niin että se meni kohtuun.

      • iso.rako.on.päässä

        voi taivas mitä satuja täällä kerrotaan.....


      • iso.rako.on.päässä kirjoitti:

        voi taivas mitä satuja täällä kerrotaan.....

        Palstan aihe on islam, joten siitä täällä kerrotaan, pitipä niitä satuina tai ei. Jos sinua kiinnostaa enemmän puutarhanhoito, niin yksi vaihtoehto kieltämättä on mennä puutarhanhoitoa koskevalle palstalle.


      • copying
        Yusraaa kirjoitti:

        Palstan aihe on islam, joten siitä täällä kerrotaan, pitipä niitä satuina tai ei. Jos sinua kiinnostaa enemmän puutarhanhoito, niin yksi vaihtoehto kieltämättä on mennä puutarhanhoitoa koskevalle palstalle.

        Aivan kuin joku olisi aikaisemmin snaonut samalla tavalla... :))


      • Yusraaa kirjoitti:

        Palstan aihe on islam, joten siitä täällä kerrotaan, pitipä niitä satuina tai ei. Jos sinua kiinnostaa enemmän puutarhanhoito, niin yksi vaihtoehto kieltämättä on mennä puutarhanhoitoa koskevalle palstalle.

        Keskustelijalla on oikeus kutsua satua saduksi ja ilmaista siten mielipiteensä.

        Mene moskeijaan pyllistelemään, niin ei tarvitse eriäviä mielipiteitä lukea.


    • Monikultturisti

      Miksi keskustelun ympärillä pyörii erilaisia vaginaan liittyviä mainoksia?

    • Eheyttäjä

      Aivan, eihän tässä siitä olla kiinnostuneita.

    • Jankon.Betoni

      Evankeliumissa Marian neitseellinen syntymä kerrotaan hyvin hienovaraisesti. Taivaalta tuli valonsäde. Koraanin versio vaginaan puhaltamisesta on kyllä tosi karkea juttu. Siitää olisi vaikea tehdä alttaritaulua.

    • Pastori..Jussilainen

      Ei ole moskeijassa onneksi alttaritauluja.

    • Möd.Knuller

      Hain Koraanin jakeesta 21:91 ilmaisun, joka oli käännettty "into her"

      Arabiaksi se oli مهبل

      Panin tämän sanan Googlen kuvahakuun. Sieltä tuli emättimen kuvia. Vaikuttaa selvältä, että Koraanin mukaan Gabriel puhalsi Neitsyt Marian vaginaan. Minusta tämä on aika kova juttu.

    • Mannun_vanhin

      Kyllä kyseessä on nimenomaan sukupuolielin, mihin puhalletaan. Sami Awad Aldeeb Abu-Sahlieh (Sveitsissä asuva islamilaisen oikeuden professori) on kääntänyt koraanin ranskaksi, ja siinä lukee näin: 21:91 ."..celle qui avait préservé son sexe. Nous y avons insoufflé de notre esprit..." (Le Coran, version bilingue arabe-francaise. Kustantamo L'Aire. S. 331. )

    • Tämä tieto ei ole omiaan herättämään erityisemmin hartautta, pikemminkin päinvastoin. Gabrielin cunnilingus tästä vielä puuttuikin.

    • Homeparta

      Kuinka niin ole omiaan herättämään hartautta. Moni on harrastanut kyseistä asiaa melkoisella hartaudella.

    • Jostästäonapua

      Jeesuksen äiti Maria oli edellisessä elämässään Mooseksen ja Aaronin sisar Mirjam. Gabriel ja Mikael valitsivat henkimaailmasta Mirjamin syntymään oikeaan aikaan Jeesuksen äidiksi Marianiksi. Kumpi sitten valitsi Sanan eli Jeesuksen syntymään Marianin poikana Jeesuksena, Jumala Jahve vai Gabriel?

      • Koraanissa ei kerrota mitään siitä kuka puhalsi, eli Jahve vai Gabriel. Uskoisin kuitenkin, että homma oli delegoitu, kuten myös Uudessa Testamentissa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      822
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe