Korallihiekkaa....

Aiheuttaako korallihiekka pH:n nousemisen?
Putoaako pH alas jos korallihiekka poistetaan?
Pystyykö korallihiekan poistamaan lapon avulla
pohjasoran seasta?
2312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

pH nousee korallihiekan avulla ja se putoaa kun ks. hiekka poistetaan, kunhan akvaariossa ei ole muita pH:ta korkeana pitäviä ainesosia (simpukat ym.)
Hiekan poistaminen pelkän lapon avulla on hankalaa, jotenka ainoana vaihtoehtona voi olla kokonaan hiekan vaihtaminen, jos sitä korallihiekkaa on akvaariossa haitaksi asti.

Äänestä
  • jos et ole laittanut vielä hiekkaa, niin kokeilepa laittaa se sukkahousun sisässä. Näin lähtee kätevästi poiskin sitten, kun et enää tarvitse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalat -81 kirjoitti:

Aiheuttaako korallihiekka pH:n nousemisen?
Putoaako pH alas jos korallihiekka poistetaan?
Pystyykö korallihiekan poistamaan lapon avulla
pohjasoran seasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu