Niiralankadun sulku

Huomenna niiralankatu suljetaan ties miten pitkäksi aikaa kun kevyen liikenteen väyliä parannellaan. Veikkaanpa et aika sumppu tulee olemaan kiertoreitti, bussitkin koittaa mahtua kurvailemaan. Onko oikeestaan edes tarpeellista leventää kyseistä pätkää jalankulkijoille/pyöräilijöille, eikö nykyään sinne kevyt liikenne mahdu, vai ruuhkaako lie...?
5165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Savilahden ja keskustan välille tarvitaan kunnollinen kevyen liikenteen väylä, koska Savilahden kasvaessa liikenne tulee lisääntymään.

Äänestä
  • Senhän tietää ettei kuopiolaisilla pyöräilijöillä ole kaikki muumit laaksossa.

    Kerro ensin missä kuopiolaiset asuvat? Petosella, Puijonlaaksossa. Jynkässä, Neulamäessä?

    Mihin tarvitaan kevyenliikenteenväylää keskustan ja savilahden välille?
    Harva asuu keskustassa.

    Äänestä

  • Keskustaa ja lähiympäristöä täydennysrakennetaan koko ajan ja asukasluku lisääntyy useilla tuhansilla. Samoin Savilahteen rakennetaan lähivuosina asuntoja 6000 asukkaalle.

    Äänestä

Nyt tarvittaisiin järkeä kaupungin liikennesuunnittelijoilta! Niiralankadun kiertoreitti pyöräkadun kautta on onnettoman ahdas! Maanantaina koulutkin alkaa joten busseja ja muitakin autoja liikkuu paljon enemmän kuin nyt. Molemmissa päissä loppuu tila, laittakaa edes 90 asteen käännöksiin peilit niin voisi nähdä jos on vastaantulijoita!
Kolareita tulee!

Äänestä

Keskusta ja Niirala on muutenkin niin tukossa että kannattaa muuttaa sieltä pois. Ei pääse ajamaan autolla keskustassa kuin kiertäen sataman kautta jotta voisi käydä jollain kirpputorilla, silloinkin lappuliisa tahi "yksityinen pysäköinninvalvoja" kirjottelee isot parkkisakot. Kaikki toiminta terveyskeskuksesta, pankkeihin ja muihin Kuopiolaisten tarvitsemiin virastoihin on laitettava laitakaupungin marketteihin joissa nuoret käyvät perheineen.
Antaa keskustan jäädä vanhojen ukkojen ja akkojen temmellyskentäksi toriparkkeineen, jonne voisivat autojen puutteessa perustaa vaikka rollaattorikilparadan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nipa_82c kirjoitti:

Huomenna niiralankatu suljetaan ties miten pitkäksi aikaa kun kevyen liikenteen väyliä parannellaan. Veikkaanpa et aika sumppu tulee olemaan kiertoreitti, bussitkin koittaa mahtua kurvailemaan. Onko oikeestaan edes tarpeellista leventää kyseistä pätkää jalankulkijoille/pyöräilijöille, eikö nykyään sinne kevyt liikenne mahdu, vai ruuhkaako lie...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu