Tekemisen meininki Alvarin kulmilla. Ei niin huono juttu ensinkään tuo home. Hyötyjiä ovat esimerkkejä mainitakseni terveydenhuolto, lääketeollisuus, sisäilmamittaus, pankit, rakennusteollisuus, maanrakennus ja konttikouluvuokraus...
HOMEBUUSTISTA POTKUA SUOMUSSALMELLE.
H0MELIUS
284676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Homeliuskille tiedoksi,ensinkään hometta ei ole nyky tilanteeseen johtavassa tilanteessa eikä muitakaan pahoja ilmoja kiinteistöissä .Oli vain pieni ihmisryhmä joka haluaa tuhlata kunnanvaroja ja saada kunnallisveron roimaan nousuun ja asukkaat muuttamaan muualle.
Miksiköhän muuten pantataan Jalonkosken sisäilmatuloksia? Homelius on nyt kyllä ihmeissään.
Onkohan hometta myös yksityisten myytävissä omakotitaloissa? Vanhoja, useaan kertaan eri vuosikymmeninä monella tyylillä remontoituja , en kyllä ostaisi.
Varmasti on jotain ongelmaa, jos on hajua .. omenan hajua nyt esimerkiksi. Se että kodeissa on hometta, ei tarkoita, etteikö koulussakin voisi olla ongelmia. Harmittaa kyllä ettei ongelmarakentaminen ole jäänyt menneille vuosikymmenille. Mistähän rahat tosiaan revitään nykyisiin ja tuleviin ongelmiin?
Tulevat veronmaksajat liukenevat muualle, mutta kiinteistöt jää. Kohta merkittävimmät verotulot tulee kiinteistöveron muodossa.
Vastahan se ruukin koulu remontoitiin tunnetulla suomalaisella rakennustaidolla, viimeisten ohjeiden mukaan...
Samalla suomalaisella rakennustaidolla suunnitellaan ja rakennetaan se uusi monitoimitalo....joskus hamassa tulevaisuudessa. Kirjaston vieressä oleva nuorisotalokin odottaa jossain vaiheessa tapahtuvaa toimenpidettä. Kuvaa hyvin kunnan nykytilaa...
Rohkein mielin lähdettiin Suomussalmellakin aikoinaan energiansäästö talkoisiin. Ikkunoiden kautta tuulettaminen todettiin törkeäksi tuhlailuksi. Alipaineistuksella saatiin kivasti ilma vaihtumaan. Myöhemmässä vaiheessa todettiin ettei ratkaisu ollutkaan sensaatiomainen, pikemminkin widdumainen. Rakenteista puuttui höyrynsulku ja riittävä korvausilman kierto. Loppu onkin historian havinaa.
Jos olisi annettu ilmanvaihdon pyöriä 24/7/365, olisi säästytty monelta ongelmalta ja älyttömältä rahanmenolta...
Järkevintä on antaa monitoimitalon suunnittelu moniosaaja-arkkitehti Hannu Pyykköselle. Ei tule ikäviä yllätyksiä homeen eikä muunkaan kanssa.
https://www.ort.fi/pyhakot/pyhan-ristin-ylentamisen-tsasouna-suomussalmi Tässä todella kaunis ja toimiva rakennus. Vilpitön kiitos Hannulle kyläämme kaunistavasta todella upeasta rakennuksesta.
Haiskahtaapa muultakin kuin homeelta...... ;)
No perkele, rakennetaan Hannun piirustusten mukaan tsasounan muotoinen hirsinen monitoimitlao suomussalmelle niin on sellainen pytinki, että sitä tullaan kauempaakin kahtomaan, että onpa saatana nätti monitoimitalo.
Olen käynyt kyseisessä tsasounassa muuan vuosi sitten. Sisällä haisi voimakkaasti homeelle, niin että minulle tuli huono olo ja pääkipeä.
Taitaapi olla kylymä talavella tapulissa kun ei oo ees akkunoita. Hissilläkö sinne mennään sitten jos tullee oikein iso sassouna?
Varsinaista tasakattoahan ei ole olemassakaan vaan katon kallistus on sisälle päin, kohti sadevesiviemäreitä. Tasakattokin on ihan toimiva ratkaisu jos se katetaan kunnon pinnoitteella ja katon sadevesiviemärit pidetään huolellisesti puhtaina. Tasakatto on edullinen rakentaa ja sallii rakennukselle moninaiset muodot ilman mutkikkaita jiirauksia.
Kiitti L.I.T:lle asiallisesta ja kiihkottomasta tarkennuksesta. Nuokkarikin meni pilalle kun talkkari ei muistanut muilta kiireiltään, käydä kolmenkymmenen vuoden aikana katolla puhdistamassa viemäritorven ympärystä.
Ns. tasakattoon soppii vain huopakate(Tervapahvi). Onko muita kunnollisia vaihtoehtoja?
Nuorisotalosta löytyneet vahingot ovat summa suunnittelusta, toteutuksesta ja hyväksymisestä. Homeitiöt kiittää, mutta ei kumarra. Hintalappu tulee olemaan kova konttikouluista, nykyisen koulun purkamisesta ja uuden monitoimitalon rakentamisesta. Hintalapun kovuutta korostaa lisäksi kunnan ikäjakauma, jonka varmaan moni jo tietääkin.
Niinpä. Sitten kuntatalous ei ole punaisella vaan karpalonpunaisella.
Kyllä siellä juoksi ukkoa kesät talvet, varsinkin talvella kun kattoikkunat oli lumenalla.
Tuli kevät, ikkunat vuotivat kuin seulat,ja kun ei ole räystäitä vesi valuu pitkin seiniä.
Ostaisitko sellaisen talon missä ei ole räystäitä, en minä ainakaan.
Ostaisin jos halvalla saisin. Sitten täysarvovakuutus asianmukaiseen kondikseen. Miilusta tarkastamaton sähkölaite verkkojännitteeseen ja lopun jo arvannettekin.
Ensimmäiset 10 konttiloista komiasti tyrkyllä asennusta anoo nosturisedältä.
Siinä sitä menee puolut koulun hinnasta näitten akateemksten lulotautisten työhönsä kyllästyneitten työkyvyttymien houraillun taki a 10 miljonaa kankkulan kaivoon
Ojalan laskuopin mukaan 10 miljoonaa ei kaiketi riitä kyseiseen operaatioon. Kontitus jo yksinomaan maksaa 6,1 miljoonaa. Purku loppusijoituksineen noin 1 miljoonaa. Uusi monitoimikeskus 17 miljoonaa. Korjaa jos olen väärässä.
Niin 10 miljoonaa menee näihin väistötiloihin ja kontteihin.
Sitten uuden koulun rakentaminen loppuun kaksikymmentä milliä.
Kunnan talous on ollut hyvällä mallilla tähän asti, mutta kun päättäjäjoukkoon on pesiytynyt sellaista väkeä joilla ei ole minkäänlaista käsitystä taloudenpidosta niin ollaan muutaman vuoden päästä kriisikunta ja valtion holhouksessa.
Missä syy, ihmetellä täytyy kun akateeminen porukka pääsee päättämään kunnan asioista, niin missä haavemalimassa he elävät.
Kun on valtaa eikä tarvi maksaa omasta pussista, mutta ajanmyötä me kaikki maksamme veroissa tämän kaiken. Sitten vielä sellainen asia, on kunnan työntekijöitä jotka maksavat veronsa muualle,
jos eivät suostu Suomussalmelaisiksi nin lopputili kerta laakista.
Eikö olisi ollut kaikkein järkevintä ostaa kontit omaksi, ja pitää niitä kouluina hamaan tulevaisuuteen saakka. Enää niitä on turha ostatella kun nimet vuokrasopimuspapereissa.
Ostakaa pari vanhaa bussia koululuokiksi. En ole yhdenkään homeongelmaisen kuullu sanoneen, että matkustaminen aiheuttaisi ongelmia.