OAMK sote pääsykokeet kokemuksia

Onneton

Miten teillä meni pääsykokeet? Ja mihin haitte.

4

365

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä_opiskelija

      Jaa-as. Essee meni jotenkuten, Enkun käännös lähti lapasesta. Matikkaa ei tainnut ollakaan. Ei ainakaan minun koeläjästäni löytynyt.

    • 12-2

      Bioanalyytikon koe, matikka oli vaikea. Toisella sivulla pitkiä kirjallisia tehtäviä eikä mitään käryä että miten ne pitää laskea eikä aika riittänyt miettimiseen. Yhtälöt ja muunnokset meni kai ihan ok. Esseen kirjoitus oli mielestäni helppoa kun olen muutenkin kirjoittanut lapsesta saakka ja aiheesta oli helppo kirjoittaa.
      Haastattelu meni hyvin kun oli kiva ihminen haastattelijana ja oli jopa sama kuin viime vuonna. Kyseli mm. motivaatiosta, sosiaalisista taidoista, koulutuksista ja työkokemuksesta.

      • Onneton

        Olin itse kans bioanalyytikon pääsykokeessa ja matikan osuus oli todella vaikea! Haitko viime vuonnakin samalle alalle, muttet päässyt? Jäikö paljosta kiinni?


      • 12-2

        Joo viime vuonna hain myös, tuli viides varasija. Matikka meni silloinkin huonosti ja siitä tuli vain kaksi pistettä :/ Jospa nyt tulisi edes vähän enemmän kun muisti kerrata yhtälöitä. Ja toivon että tulisi myös ennakkotehtävästä muutama lisäpiste avoimen opinnoista työkokeilusta osastolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7413
    2. 79
      4924
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4819
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4228
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2649
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2551
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      47
      2196
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2191
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe