Haluan pois...

MikäLieHörhö

En ole varma onko mulla kaksisuuntainen mutta vahvaa depressiota on ajoittain ja sitten joku päivä on taas aivan ihanan oloinen.
Nyt kun kuuntelen tunteellista musiikkia, tekee mieli poistua täältä...päättää elämäni.
On karmeata kuinka reagoin niin voimakkaasti asioihin...ja en enään jaksa sitä. En jaksa tätä herkkyyttä...se heitättää mua joka suuntaan..
Voi kun joku voisi rakastaa mua sellaisena mikä olen...olen herkkä, arka, ujo...

6

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Oletko miettinyt, että voisit saada helpotusta oloosi keskusteluavun kautta? Usein ulkopuolinen tuki auttaa jäsentämään ajatuksia, ja se voi olla myös tärkeä voimavara.

      On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä.

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saat halutessasi itsellesi tukihenkilön, jonka kanssa voit keskustella kahden kesken. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Jos haluat keskustella tilanteestasi mieluummin soittamalla, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      - Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Voimia tilanteeseesi!

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • suajohdetaan

      Älä kuuntele musiikkia, jonka huomaat aiheuttavan kertomasi reaktion.

    • Voimia

      Ei kuulosta kaksisuuntaiselta mielialahäiriöltä. Siinä maaniset/hypomaaniset vaiheet ilmenevät jaksoina jotka kestävät kauemmin kuin päivän (mania vähintään viikko ja hypomania muistaakseni neljä päivää). Poikkeuksena sekamuotoinen sairausvaihe, jossa mieliala voi vaihdella hyvin nopeasti. Tämä vaihe on yleensä hyvin raju ja johtaa äkkiä sairaalahoitoon.
      Kaksisuuntaisen mielialahäiriön mielialanvaihtelut eivät ole reagointia elämäntapahtumiin, kuten sinulla. Kaksisuuntainen voi masentua ilman mitään syytä, ja maaninen vaihe voi alkaa vaikka elämässä olisi asiat todella huonosti. Bipolla ei ole myöskään mitään tekemistä ihmisen herkkyyden kanssa, sarjamurhaajakin voi sairastaa kaksisuuntaista mielialahäiriötä.
      Maanisiin/hypomaanisiin vaiheisiin liittyvä kohonnut mieliala aiheuttaa ongelmia. Se ei ole mitään normaalia iloisuutta.

      Kuulostaa enemmänkin epätyypilliseltä masennukselta. Siihen liittyy juurikin mielialan hetkittäinen kohoaminen. Mieliala on voimakkaasti reaktiivinen ja sairastuneilla on usein pitkäkestoista hylätyksitulemisen pelkoa. Kannattaa googlettaa ja katsoa sopisiko oirekuva sinuun.

      Tsemppiä ja suosittelen että käyt puhumassa jollekin ammattilaiselle, että saat apua. Älä tee itsellesi mitään!
      Herkkyydessä on muuten se etu, että reagoi herkemmin myös niihin positiivisiin asioihin elämässä. Tunne-elämä on silloin paljon rikkaampi kuin niillä joilla on laimeammat tunteet. :)

    • ydtudtyudt

      Jeesus rakastaa sinua sellaisena kuin olet.
      Et varmaan menetä mitään vaikka kokeilisit, onko se Rakkaus aitoa.

      Voimia sinulle, olet tärkeä!

      • RahaAuttaaVarmasti

        Vielä kun teet testamentin Jesse et al yhteidölle, niin johan helpottaa.


    • NappiaNaamaan

      Kunnon kuuri neuroleptejä niin johan häipyy tunteet. Sitten voi olla vaan. Kaikki on vaan tämmöstä. Mikään ei tunnu miltään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      65
      3787
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2695
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2634
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1856
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1626
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1391
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      280
      1332
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1325
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1299
    10. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      91
      1261
    Aihe