kauppojen ruokahävikki

pöyristynyt

Olen seurannut pidemmän aikaa eri kaupparyhmittymien ruokahävikkiä ja olen todella pöyristynyt näkemästäni tuhlauksesta.
Kaikki kaupat eivät lahjoita tuotteita vähävaraisille vaan täysin syämäkelpoista tavaraa laitetaan surutta biojätteeseen.
Tuttavani hakee eräästä S- ryhmän myymälästä kanoilleen kerran viikossa yljääneitä vihanneksia. Kertaakaan hän ei ole jäänyt ilman tuotteita, jotka ovat olleet täysin syömäkelpoisi ihmisillekin. Laatikkoittain salaatteja, tomaatteja, viinirypäleitä, avokadoja ym. Tänään oli laatikollinen kotimaisia mansikoita 700g rasioissa, joissa oli kussakin jokunen vaurioituneen näköinen marja. Hinta näillä marjoilla oli ollut niin korkea etteivät olleet menneet kaupaksi, joten joutivat kauppiaan mielestä jätteeseen. Tuttavani putsasi marjat ja niistä tuli 7 litraa käyttökelpoista tuotetta itselle. Kanat saivat muut vihannekset vesimelonit ym. herkut.

1

318

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnIhmeTouhua

      No juu, tuo on totta että hyvää ruokaa menee todella paljon hävikkiin (eli kaatikselle) jo suoraan kaupoista.
      Mutta käsittääkseni kaupat ovat kuitenkin ruvenneet tekemään jo aika paljonkin viime aikoina tämän asian korjaamiseksi.
      Eli mm. S-ketjun kaupoissahan on nykyään iltaisin tuo myyntiaika reiluin alennuksin, onko se nyt 1 vai 2 tuntia ennen sulkemisaikaa.
      Ja kyllähän tuota ruokaa lahjoitetaan myöskin näihin hyväntekeväisyysjärjestöjenkin ruoanjakotilaisuuksiin.
      Mutta totta tosiaan muuten, ruokaa menee hävettävän paljon haaskuuseen nykyäänkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1847
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1839
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      137
      1669
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1411
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      33
      1344
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      59
      1191
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1092
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      273
      1039
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      933
    Aihe