Olen seurannut pidemmän aikaa eri kaupparyhmittymien ruokahävikkiä ja olen todella pöyristynyt näkemästäni tuhlauksesta.
Kaikki kaupat eivät lahjoita tuotteita vähävaraisille vaan täysin syämäkelpoista tavaraa laitetaan surutta biojätteeseen.
Tuttavani hakee eräästä S- ryhmän myymälästä kanoilleen kerran viikossa yljääneitä vihanneksia. Kertaakaan hän ei ole jäänyt ilman tuotteita, jotka ovat olleet täysin syömäkelpoisi ihmisillekin. Laatikkoittain salaatteja, tomaatteja, viinirypäleitä, avokadoja ym. Tänään oli laatikollinen kotimaisia mansikoita 700g rasioissa, joissa oli kussakin jokunen vaurioituneen näköinen marja. Hinta näillä marjoilla oli ollut niin korkea etteivät olleet menneet kaupaksi, joten joutivat kauppiaan mielestä jätteeseen. Tuttavani putsasi marjat ja niistä tuli 7 litraa käyttökelpoista tuotetta itselle. Kanat saivat muut vihannekset vesimelonit ym. herkut.
kauppojen ruokahävikki
pöyristynyt
1
306
Vastaukset
- OnIhmeTouhua
No juu, tuo on totta että hyvää ruokaa menee todella paljon hävikkiin (eli kaatikselle) jo suoraan kaupoista.
Mutta käsittääkseni kaupat ovat kuitenkin ruvenneet tekemään jo aika paljonkin viime aikoina tämän asian korjaamiseksi.
Eli mm. S-ketjun kaupoissahan on nykyään iltaisin tuo myyntiaika reiluin alennuksin, onko se nyt 1 vai 2 tuntia ennen sulkemisaikaa.
Ja kyllähän tuota ruokaa lahjoitetaan myöskin näihin hyväntekeväisyysjärjestöjenkin ruoanjakotilaisuuksiin.
Mutta totta tosiaan muuten, ruokaa menee hävettävän paljon haaskuuseen nykyäänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077803
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1166115- 835207
- 1414573
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113240- 623044
- 582958
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102464- 612447
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562076