Mitä moottoria (n. 40-60hv) suosittelette vähäiseen mökkikäyttöön, ja pulpettiveneeseen. Ajotunteja tulee keleistä riippuen n. 20 -30h. / kesä.
Vaatimuksena koneen helppo huollettavuus. Nelari ketjukoneella, vai joku 2-tahti ruiskukone ? esim. Mercun optimax , tai Evarin E-tecci. ?????
Puolueeton kysely ?
13
890
Vastaukset
- Neeivaanosaa
Mercury.
Ja vältä etecciä- Suvi4000
Miksi pitäisi etecciä välttää? Perustele äläkä jorise huppelissa mitään.
- valkoinenromuläjä
Suvi4000 kirjoitti:
Miksi pitäisi etecciä välttää? Perustele äläkä jorise huppelissa mitään.
etekistä on ollut pelkkää harmia loputtomiin. etek latistaa aiheen kuin aiheen ja tappaa tunnelman, niin maalla, merellä kuin ilmassa. etek on syöpäläiseen verrattava riesa.
vältä kuin ruttoa! - AikalaillaTaitaa
valkoinenromuläjä kirjoitti:
etekistä on ollut pelkkää harmia loputtomiin. etek latistaa aiheen kuin aiheen ja tappaa tunnelman, niin maalla, merellä kuin ilmassa. etek on syöpäläiseen verrattava riesa.
vältä kuin ruttoa!Ottaa pattiin, kun E-tec oli uutta vastaavassa kunnossa puolta pitemmän käytön jälkeen, kuin Mercury, joka ol raapiutunu huolestuttavaan kuntoon. Ymmärtäähän sen, että kesä pilalla,juu.
- romuralli
Ostat vanhan toimivan 2t ajat sen loppuun ja sitten ostat seuraavan, 100-250e per kone edullista ajua.noin vähillä tunneilla hyvällä tuurilla ajat jo ekalla koneella vuosia.
- Hyväjahuonoidea
Ei hullumpaa. On ympäristöystävällisempää ajaa vanha kone loppuun kuin vaihtaa se nelariin.
Homman kääntöpuoli on se että käytettyjen markkinoille päätyy oikuttelevia koneita ja niissä pääsee ropaamaan kaasaria ja sytytystä, usein. Korjaukseen ja kunnostukseen saa budjetilla rahaa, aikaa ja harmaita hiuksia.
Uudemmissa kaksarikoneissa on voitelikin sitten pykälää monimutkaisempi juttu joten vajakkikoneen suurin etu, yksinkertaisuus osin menetetään
- nevaanosaa
Etec
Ja vältä mercuryä.- NÄINON
E-TECISSÄ on suurempi vääntö, ja uistellessa uskomattoman pieni kulutus.
40-60 HP optimaxit on yhtä yleisiä kuin yksisarviset...
- Kaikkihyviä
Joku luotettava nelitahti.
- Tyrnäväntorpedo
Ajotunteja tulee niin vähän että eiköhän kaikki markkinoilla olevat uudet moottorit toimi vuosikausia ihan hyvin. Voi käydä niin, että kumiosien hapertumisesta tulee ensisijainen korjaustarve ennen kulumista ym...
Minä ostaisin halvan uuden tai uudenkarhean. Kulutuksellakaan ei noilla tunneilla ole väliä. Jos pitää kuljettaa, niin painoa voi myös miettiä. Sinä tietenkin ostat se, minkä haluat. - Persil
Jos on mahdollista niin vältä pirkka-moottoreita. Takuuasioita on vaikea hoitaa ja takuun päättymisen jälkeen alkaa todellinen rahanmeno. Mercury - Suzuki -linjalla jää enemmän aikaa varsinaiseen veneilyyn ja kesän viettoon.
- valtteri1
Hei
No ei ainakaan nelitahtikonetta. Mahdollisimman yksinkertainen tekniikka ilman liikaa elektroniikkaa. Osta Yamahan 40-60 heppainen kolmipyttyinen kaksitahtikone jota ei ajamlla saa puhki mutta hölmöilemällä kyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?871704- 851212
- 1101113
- 67896
- 102861
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56808- 47721
- 36712
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47661- 33653