Hyvä onkipaikka aikoinaan.

Penjam

Meillä oli niin hyvä kalapaikka tuolla lähellä Vuonislahttee sillon kun olimma siinä kymmenvuotiaita -60 luvun alkupuolella jotta mato piti panna piilossa kiven takana koukkuun, jottei kalat nähny. Muuten oisivat vieny käsistä. Eihän siinä mittää jännitystä olis ollu semmosessa kalastuksessa. Paljo mukavempi onkimalla ottaa ahvenat.

7

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tainnu Vuonislahden Valde Maurasen lapset jatkaa kauppahommia.

    • Jonssua

      Valde Mauranen oli kauppamies henkeen ja vereen. Myymämäläautokin kuleksi Pohjantietä ja poikkesi jopa talojen pihaan. Oli isäni hyvä tuttu kun karjalaisuus yhdisti. Mielestäni hänen tyttärensä jatkoi kaupan pitämistä Vuonislahdessa ainakin vielä 2000 luvun alkupuolella. Tämänhetkistä tilannetta en tunne, kun ovat jääneet nuo reissut synnyinseudulle aika vähiin viimevuosina. Vuonislahdessa oli kolmekin kauppaa silloin -60 luvun alussa, virkeinä vuosina. Oli vara valita että käykö sosialistin, maalaisliiton, vai yksityisyrittäjän kaupassa. Myö käyttiin aina Maurasella, Siellä oli mukavin tunnelma.
      Sitten vielä Pöngän baari siinä lähettyvillä, tanssilava ja seurantalo. Mikäpä oli ollessa nuorna miäsnä. Tarinoita riittäis, mut niistä toesella kerttoo.

    • Kerro vaan julki tarinat: )

      • Mr.Molotov

        Esillä olevaan asiaan mitenkään liittymättä:

        Varmaankin pelkkää vaatimattomuuttaan tuntemattomaksi jäänyt -ilmeisestikin lieksalaista vanhaa ja vaikutusvaltaista aatelissukua edustava herra- antoi äskettäin näkyville mielipiteensä nimimerkeistä "ruskisoldat" sekä Mr.Molotov.
        Poistetussa kirjoituksessa olimme ry**iä, jota nimitystä tehostaakseen ko. herra loi myös linkin tiettyyn sota-aikaiseen esitykseen. En varmuudella muista sen nimeä koska ainoastaan vilkaisin mitä suurten ajatusten virtaa sekä mahtavaa nerokkuutta linkin kautta halutaan tuoda esille, mutta kyseessä saattoi olla jotain sen laatuista kuin "silmien välliin ry**ää juu..

        ** on merkitty kirjainten tilalle, sillä kaikella todennäköisyydellä tämä kirjoitus muute poistettaisiin, eikä säilymisestä ole ilman niitäkään pienintäkään taetta.

        ** on sinällään varsin kunniakas nimi, sillä se antaa laatutakuun verrattaessa tietynlaisiin persooniin.


    • Jonssua

      Edelliseen palatakseni, niin voin mainita että kyllä siirtokarjalaiset toivat väriä Pielisjärveläiseen elämänmenoon kosolti.
      Edelleenkin Vuonislahti ja kesä 1972.. Laiva kulki Kolille, mutta myös Vuonislahen lavalla oli rytkeet käynnissä. Paikallinen baarinpitäjä ja eräs pitkä mies Vuonislahdesta painivat niin että hiekka pölisi. Niin vain jäi pitkä ukko alle. Järjestyksenvalvojien lisäksi tarvittiin huomattavaa yleisön apuun tarttumista. Kyllä meillä oli hauskaa katella kun vanhat ukot painii. Hehän olivat sillon vasta 50 vähä runsas. Nyt on itekkii jo piälle kuuvenkymmenen pitkänmatkkoo.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19537
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6522
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6176
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      98
      5965
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5819
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      100
      5698
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      5123
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4807
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      60
      4170
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3785
    Aihe