Miten Pieksämäen kaupunki tukee raviurheilua? Pieksämäen huvimenolla on useita palkintosijolta raviradoilta.
Pieksämäen raviurheilu
36
3607
Vastaukset
- kaupungininsinöörinvisio
Naarajärvelle maalaiskunnan rakentamien purkukuntoisten rakennusten alue on keskeinen paikka ravistanionille. Vip-tilat kanttilaan ja rinteeseen katsomo.
Vireillä olevaan kaavaan tulee Etelä-Savon paras hevosurheilukeskus. Kaupungin rahallista sponsorointia on lisättävä huomattavasti enemmän ravihevosten omistajille. Maaselänkoulun toiminnat tulisi rakentaa purettavan meriluodon koulun tontille, jonka lähistöllä on uimahalli, urheilukenttä, kirjasto ja seurakunaniltapäivä toimminnot. - Naarajärviagenta
Ruusubupissa on hyvät tallipaikat ravureille. Naarajärven paraspaikka on ollut tyhjillään kaupungin tontilla vuosikymmenen. Naarajärven politikot pitäisi saada vihdoin talkoisiin kunnostamaan ruusubupin tilat uusio käyttöön.
- eläinkaupunki
Milloin koirapuisto valmistuu?
- köysirata
Tuleeko seikkailupuisto Hiekanpään koulun läheisyyteen?
- Hui-Hai
Milloin haiallas valmistuu?
- yksinäinencowgrill
Kouvolassa seikkailupaikka on suuressa suosiossa. Hait ja buumat juoksee vesijuoksua uimahallilla. Kyllä hevosvetoinen paikkakunta Pieksämäki tarvitsee ravistadionin.
- Ravitjaravet
Sossu tukee pahvihousuja ja sitä myötä raveja.
- Valitsenoistamieleinen
Von Bentz
Myydään hevosia
Emil Von Bentz 4 v.ruuna
-samasta emästä kuin Alex Von Bentz 11,8 aly-15,5 ke vs. 77460,00 €
Ilona Von Bentz 2v.tamma
Päivi Von Bentz 2 v. tamma
-samasta emästä kuin Alex Von Bentz 11,8 aly-15,5 ke vs. 77460,00 €
Simon Von Bentz 3 v.ruuna
-samasta emästä kuin Celene Von Bentz 14,4 aly-16,6 ke vs.11215 €
Stars Trot Alex 2 v.ruuna
Zebe Von Bentz 3 v.ruuna
tiedustelut Simo Korhonen puh. 0400-650636- Valitseleivällesi
Conchita Von Meetvurst 4 v.ruuna
tiedustele makkaratehtaalta puh. 0500-007001 - Valitseliimasi
Valitseleivällesi kirjoitti:
Conchita Von Meetvurst 4 v.ruuna
tiedustele makkaratehtaalta puh. 0500-007001Erick Von Keepper 40v.ruuna
tiedustele liimatehtaalta puh. 0400-908060
- kaurarahat
Pieksämäkeläinen huvimeno tienoo rahoo. Totot vetämään ja raveihin.
https://ravit.is.fi/hevoset/55607/Huvimeno - FormiaAmulet
Eniten rahaa omistajalleen juossut 🐴
- naarajärvenheppala
Pieksämäellä on satoja hevosia. Ravistanioni nostaa Pieksämäen markkina-arvoa huomattavasti.
- OtaLääkkeesiHöppänä
Ja höpö höpö!
Täällä on tärkeämpiäkin rahareikiä kuin kerran vuodessa käytettävä ravirata. - naarajärvenheppala
OtaLääkkeesiHöppänä kirjoitti:
Ja höpö höpö!
Täällä on tärkeämpiäkin rahareikiä kuin kerran vuodessa käytettävä ravirata.Raviurheilu stadionin kustannuksiin osallistuminen on huomattavasti järkevämpää ja halvempaa , kuin hiihtolatujen, hiihtomajojen, urheiluhallien, jääkiekkohallien ja urheilukenttien yllä pito. Kansainvälinen hevosurheilu ja rodeokeskus puuttuu Etelä-Savosta. Pieksämäellä on paljon pientiloja eläinten pitoon valmiina odottamassa hevosien kasvattajille. Pieksämäki on keskeisellä paikalla kaikenlaiselle eläinten pidolle. Hauhauhalli on hyvä esimerkki ja alku uudelle ajattelulle Pieksämäen kehittämiselle. Karjatalous ja metsätalous ajattelusta olisi siirtyä hypridieoinkeinoihin.
- EiTuleTapahtumaan
naarajärvenheppala kirjoitti:
Raviurheilu stadionin kustannuksiin osallistuminen on huomattavasti järkevämpää ja halvempaa , kuin hiihtolatujen, hiihtomajojen, urheiluhallien, jääkiekkohallien ja urheilukenttien yllä pito. Kansainvälinen hevosurheilu ja rodeokeskus puuttuu Etelä-Savosta. Pieksämäellä on paljon pientiloja eläinten pitoon valmiina odottamassa hevosien kasvattajille. Pieksämäki on keskeisellä paikalla kaikenlaiselle eläinten pidolle. Hauhauhalli on hyvä esimerkki ja alku uudelle ajattelulle Pieksämäen kehittämiselle. Karjatalous ja metsätalous ajattelusta olisi siirtyä hypridieoinkeinoihin.
Se pitäisi tehdä taajama-alueelle jotta sinne voisi matkustaa helposti. Minnekään maalaiskunnan joutomaille sitä ei kannata tehdä, vaikka kuinka paljon olisi tilaa. Mikkelissäkin ravirata on kaupunkialueella. Muutoin sitä tuskin käytettäisiin messujen ja muiden suurten ulkotapahtumien pitopaikkana.
Mutta panos-tuotos laskelmat tuskin puoltavat tällä hetkellä tällaista investointia. Kustannukset lienevät liian suuret potentiaaliseen käyttöasteeseen nähden. Tilan pitäisi olla huomattavasti monipuolisempi käytöltään kuin pelkkä konirata. - kuihtuvanmaakunnannapa
EiTuleTapahtumaan kirjoitti:
Se pitäisi tehdä taajama-alueelle jotta sinne voisi matkustaa helposti. Minnekään maalaiskunnan joutomaille sitä ei kannata tehdä, vaikka kuinka paljon olisi tilaa. Mikkelissäkin ravirata on kaupunkialueella. Muutoin sitä tuskin käytettäisiin messujen ja muiden suurten ulkotapahtumien pitopaikkana.
Mutta panos-tuotos laskelmat tuskin puoltavat tällä hetkellä tällaista investointia. Kustannukset lienevät liian suuret potentiaaliseen käyttöasteeseen nähden. Tilan pitäisi olla huomattavasti monipuolisempi käytöltään kuin pelkkä konirata.Miksi pitäisi ottaa mallia Mikkelistä, kun Pieksämäelle suunnitellaan uusia toimintoja. Mikkeliläiset ovat samassa asemassa kuin entinen
Ristiina Mikkelissä, kunnkaupunkia verrataan maailman metropolihin. - Täysistunto
kuihtuvanmaakunnannapa kirjoitti:
Miksi pitäisi ottaa mallia Mikkelistä, kun Pieksämäelle suunnitellaan uusia toimintoja. Mikkeliläiset ovat samassa asemassa kuin entinen
Ristiina Mikkelissä, kunnkaupunkia verrataan maailman metropolihin.Koska Mikkelissä on toimiva ravirata. Ei ole mitään järkeä olla ottamatta mallia toimivasta konseptista. Kukaan ei väitä että Mikkelistä pitäisi matkia yksi yhteen tyyppisesti jokainen yksityiskohta, mutta täysin päinvastainen ja kokeilematon suunnitelma olisi iso riski toimivuuden kannalta. Kovin moni ei varmaan haluaisi pistää rahaansa likoon epävarmoihin suunnitelmiin.
- naarajärvenheppala
Ravistanioni tuo aktiviteetia ja vireyttä Pieksämäellä. Kokonaisuus ratkaisee panos ja tuotos laskelmissa. Akviteetit asuinpaikkakunnalla ovat avaintuotteita ja ne vaikuttaa kokonaisuutena kaupungin talouteen.
- static.flick
Erityisestä tapahtumapuistosta on jo keskusteltu tällä Pieksämäki palstalla aikaisemmin.
Täältä löytyy tapahtumapuisto keskustelu. Viestiketjun noin puolivälissä on hyviä ehdotuksia tapahtumapuiston sijainnista selkiön alueella. Samaan yhteyteenhän voisi kaavailla myös ravirataa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14616113/onko-pieksamaki-kaunis-kaupunki - tammaajot
static.flick kirjoitti:
Erityisestä tapahtumapuistosta on jo keskusteltu tällä Pieksämäki palstalla aikaisemmin.
Täältä löytyy tapahtumapuisto keskustelu. Viestiketjun noin puolivälissä on hyviä ehdotuksia tapahtumapuiston sijainnista selkiön alueella. Samaan yhteyteenhän voisi kaavailla myös ravirataa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14616113/onko-pieksamaki-kaunis-kaupunkiTapahtumapuisto mielletään joupottelu- ja joutavienpaikaksi. Tapahtumapuisto voisi olla Kanttilan ympäristö. Kantilan sisätilat sopii talvisin hyvin puroineen " tajunnan laajentaja" kasvien kasvatukseen.
Stadiotason tason kokoontumiset mielletään vetovoimaiseksi tapahtumiksi. - UNITINU
tammaajot kirjoitti:
Tapahtumapuisto mielletään joupottelu- ja joutavienpaikaksi. Tapahtumapuisto voisi olla Kanttilan ympäristö. Kantilan sisätilat sopii talvisin hyvin puroineen " tajunnan laajentaja" kasvien kasvatukseen.
Stadiotason tason kokoontumiset mielletään vetovoimaiseksi tapahtumiksi."Tapahtumapuisto voisi olla Kanttilan ympäristö."
Siinäpä taas P-Mäkeläinen näkemys tapahtumapuistosta. Tiheästi asuttu taajama-alue ei sovellu puistolle jossa pidetään iltamyöhään konsertteja suurella volyymilla. Kanttilan ympäristössä on alle 100-metrin päässä suuri määrä asutusta jotka häiriintyisivät äänistä.
- tammaajot
Tonttujen ja menninkäisten puisto Pieksämäelle, joka on suurimmaski osaksi pelkää metsää. Naarajärven Kanttila ei ole mitenkään erillinen alue kaupungin keskustasta . Esimekiksi Kukkaromäki ja hirvipohja ovat kaupungin erillisiä alueita.
Hevostapahtumille pitää rakentaa kunnon paikat Etelä-Savoon Pieksämäelle. - efpk_air
Jos johonkin kannattaa varoja laittaa niin se on Naarajärven lentokentän ympäristön kehittäminen.
Kentällä sijaitsee jo nyt poliisin ajoharjoitusrata. Viereen mahtuisi ja voisi hyvinkin kehittää yleiseen käyttöön tarkoitetun ajoharjoitteluradan jota voisi käyttää kaikki aina autokouluista ulkomaisiin autonvalmistajiin. Tällaisia ratoja on muutama lapissa ja niillä on kovasti käyttöä talvisin liukkaan kelin harjoitteluratoina. Melualuekin olisi valmiina lentokentän ansiosta.
https://tiny.cc/z14xuy
https://tiny.cc/l34xuy
https://tiny.cc/054xuy- tammaajot
Lapissa suuret kansainväliset auton valmistajat ja rengasfirmat harjoittelevat kuukautta ennen Pieksämäkeä arktisia olosuhteissa, koska pohjoisessa talvi tulee paljon aikaisemmin. Siellä on valmiina hiitokeskuksissa oheispalvelut majoituksineen ja he ovat kymmenvuotta jo tehneet etumatkaa ajoittelijoihin verrattuna. Lapissa ajetaan kilpaa poroilla ja Pieksämäellä hevosilla. Motopark on Virtasalmella autourheijoille. Hevosurheilu stadioni puuttuu Savosta eli Pieksämäeltä. Naarajärven lentokenttä ei sovellu, koska se on pohjavesialuetta ja oheispalvelut ovat alueella vähäiset.
- lentopaikat.fi
tammaajot kirjoitti:
Lapissa suuret kansainväliset auton valmistajat ja rengasfirmat harjoittelevat kuukautta ennen Pieksämäkeä arktisia olosuhteissa, koska pohjoisessa talvi tulee paljon aikaisemmin. Siellä on valmiina hiitokeskuksissa oheispalvelut majoituksineen ja he ovat kymmenvuotta jo tehneet etumatkaa ajoittelijoihin verrattuna. Lapissa ajetaan kilpaa poroilla ja Pieksämäellä hevosilla. Motopark on Virtasalmella autourheijoille. Hevosurheilu stadioni puuttuu Savosta eli Pieksämäeltä. Naarajärven lentokenttä ei sovellu, koska se on pohjavesialuetta ja oheispalvelut ovat alueella vähäiset.
Saattaahan se niinkin olla. Mutta Pieksämäellä voisi sitten kuukautta myöhemmin harjoitella niitä samoja arktisia olosuhteita kuin siellä lapissakin. Matkustuskustannukset kotimaasta ja ulkomailtakin olisivat halvemmat kun matka olisi lyhyempi.
Lisäksi Pieksämäellä on suunniteltu uutta hotellia veturiareenan ja uuden kauppakeskuksen yhteyteen. Hotellin tarve ja käyttöasteen nostaminen tapahtuisi pikkuhiljaa kuin itsekseen jos paikkakunnalle saataisiin ympäri vuoden asiakasvirtoja.
On ehdotettu ravirataa, tapahtumapuistoa, ajoharjoittelurataa, kylpylää jne.
Näistä pienistä virroista se suurempi käyttöaste alkaisi pikkuhiljaa muodostua. Yksittäisen projektin kannattavuuslaskelmat eivät kerro koko totuutta.
Tilaa Naarajärven kentän ympärillä olisi vaikka mille.
https://lentopaikat.fi/wp-content/uploads/2014/03/efpk_air2.jpg
https://lentopaikat.fi/wp-content/uploads/2014/03/efpk_air.jpg - Top_Gear
tammaajot kirjoitti:
Lapissa suuret kansainväliset auton valmistajat ja rengasfirmat harjoittelevat kuukautta ennen Pieksämäkeä arktisia olosuhteissa, koska pohjoisessa talvi tulee paljon aikaisemmin. Siellä on valmiina hiitokeskuksissa oheispalvelut majoituksineen ja he ovat kymmenvuotta jo tehneet etumatkaa ajoittelijoihin verrattuna. Lapissa ajetaan kilpaa poroilla ja Pieksämäellä hevosilla. Motopark on Virtasalmella autourheijoille. Hevosurheilu stadioni puuttuu Savosta eli Pieksämäeltä. Naarajärven lentokenttä ei sovellu, koska se on pohjavesialuetta ja oheispalvelut ovat alueella vähäiset.
Radan pitääkin erikoistua. Jotain sellaista harjoittelua ja testausta jota ei voi tehdä ihan joka paikassa jossa on vain jonkinnäköinen rata. Esimerkiksi mäkitestausta eri kaltevuuskulmiin rakennetuissa rinteissä, kuoppainen tienpinta ja mukulakivi osuus radassa jne. Näitä ei löydy ihan joka paikasta.
Ei kannata matkia kaikkia ominaisuuksia vain kotimaisista radoista, koska silloin kaikilla on samat ominaisuudet ja et erotu mitenkään joukosta. - haaskattu_potentiaali
Top_Gear kirjoitti:
Radan pitääkin erikoistua. Jotain sellaista harjoittelua ja testausta jota ei voi tehdä ihan joka paikassa jossa on vain jonkinnäköinen rata. Esimerkiksi mäkitestausta eri kaltevuuskulmiin rakennetuissa rinteissä, kuoppainen tienpinta ja mukulakivi osuus radassa jne. Näitä ei löydy ihan joka paikasta.
Ei kannata matkia kaikkia ominaisuuksia vain kotimaisista radoista, koska silloin kaikilla on samat ominaisuudet ja et erotu mitenkään joukosta.Hieno suunnitelma! Mutta voi olla tässä kaupungissa suuria vaikeuksia selittää tarve tälle eläkeläisvaltuustolle. Ja muutenkin tulevaisuuden vision puutteesta kärsivälle kaupungin hallitukselle ja johdolle.
Sinänsä harmi että tässäkin asiassa aseet luovutetaan naapurikaupungeille edes ilman yritystä tehdä mitään. - tammaajot
haaskattu_potentiaali kirjoitti:
Hieno suunnitelma! Mutta voi olla tässä kaupungissa suuria vaikeuksia selittää tarve tälle eläkeläisvaltuustolle. Ja muutenkin tulevaisuuden vision puutteesta kärsivälle kaupungin hallitukselle ja johdolle.
Sinänsä harmi että tässäkin asiassa aseet luovutetaan naapurikaupungeille edes ilman yritystä tehdä mitään.Ajoharjoittelu- ja testausrata maastoautoille kaupungin metsiin olisi tavoittelemisen arvoista nykyisen rapeutuneen raviradan viereen Naarajärvelle. Kunnostusta kaipaava pienlentokonekenttä palvelisi yksityiskoneilla saapuvia asiakkaita.
- Miksimiksi
Ravimihillä on puolta nuoremmat tammat ajettavana. Kateelliset ei ymmärrä että se riippuu vehkeiden koosta.
- Onkopilumyntiöaotom
Asemalla horo..ika päivystää.
- kokoämpärilläkivaa
Rouva - ja herranäyttely olisi hyvä järjestää veturitalleilla. Väliajalla hevosratsastusta, akan kantoa, makkaran paistoa jne. Tapahtumat tuo arkeen vaihtelua ja saa ihmiset kohtaamaan toisia ja vaihtamaan ajatuksia.
- kaviourheilua
Ravi- ja ratsastustallien hevoset syö maataloustuilla kasvatettua kauraa ja heiniä, vaikka eivät ole tuotantoeläimiä? Piilotuki hevosharrastukselle veroeuroistamme on melkoinen summa vuosittain, jota maksamme. Lisäksi hevosharrastajien kaurat heinät on tuotettu maatalouskoneiden käyttämällä polttoöljyllä.
- Anonyymi
Kaupungin rahaa ei pidä käyttää senttiäkään eläimiä kiduttavan uheilulajin tukemiseen!
Raviväki voi maksaa kidutusjuhlansa aivan itse ja vastata aiheutuneista vahingoista! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaupungin rahaa ei pidä käyttää senttiäkään eläimiä kiduttavan uheilulajin tukemiseen!
Raviväki voi maksaa kidutusjuhlansa aivan itse ja vastata aiheutuneista vahingoista!Samaa mieltä, eläinten rääkkäystä koko ravikilpailu, juoskoon hevosten omistajat itse kärryt perässä ympäri ravirataa ja joku vois välillä käydä hakkaamassa pitkällä raipalla persuuksille lisää vauhtia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä, eläinten rääkkäystä koko ravikilpailu, juoskoon hevosten omistajat itse kärryt perässä ympäri ravirataa ja joku vois välillä käydä hakkaamassa pitkällä raipalla persuuksille lisää vauhtia.
Lisää vain vieterijalkoja kinkkaamaan pitkin Keskuskatua. Ja vieterijalkojen hoitajia . Ei mitään huveja. Köyhät ei tarvii mitään ja vieterijalat eivät ymmärrä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 914124
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603208- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628