Voiko olla totta,tai voi se,,,850:n lohkolämmittimen asennus,150€ työ,ja itse lämmitin vastus 99€, nesteet,,,,jo työ,ja vastus 249€,,ei jukolauta.
Samalla paikkakunnalla oleva varaosaliike myi vastaavan vastuksen 75€:oon,ja heidän asennuspalvelunsa (on myöskin markki huolto,vaikkakin muulle merkille) otti asennuksesta 54€ nesteet.
Miten jukolauta volvon merkkiliike luulee olevansa niin paljon pätevämpi,että voi veloittaa (ilman nesteiden hintaa,koska molemmissa sama litrahinta) 129€:a enemmän ?
No eipä tartte enää kysellä sinisen tiskin hintoja,koska tuntuu,että konepelti on siellä paljon kauemmin auki,kun muilla,jos tuntiveloitus on edes lähelläkään muita,mitä suuresti epäilen,VOLVON HUOLTO RYÖSTÄÄ.
Samalla paikkakunnalla oleva varaosaliike myi vastaavan vastuksen 75€:oon,ja heidän asennuspalvelunsa (on myöskin markki huolto,vaikkakin muulle merkille) otti asennuksesta 54€ nesteet.
Miten jukolauta volvon merkkiliike luulee olevansa niin paljon pätevämpi,että voi veloittaa (ilman nesteiden hintaa,koska molemmissa sama litrahinta) 129€:a enemmän ?
No eipä tartte enää kysellä sinisen tiskin hintoja,koska tuntuu,että konepelti on siellä paljon kauemmin auki,kun muilla,jos tuntiveloitus on edes lähelläkään muita,mitä suuresti epäilen,VOLVON HUOLTO RYÖSTÄÄ.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ajattelehan sitä, että hintaan sisältyy asentajan palkan lisäksi työnjohtajan palkka, korjaamopäällikön palkka, varaosapäällikön palkka, kassatytön palkka, siivoojan palkka, toimipaikan toimitusjohtajan palkka,..........
Lisäksi ylihintainen lohkolämmitin on epäyhteensopiva muualla myytävien kanssa (mikäli vielä ilkeävät myydä Volvo-merkkistä lohkolämmitintä, joka on Caliksin valmistama, mutta liittimet hieman erilaiset).
No onneksi,se omaani sopiva on alkuperäinen Calix,eikä Volvon sorvaama,jossa maadoitus liitin on Calixista poiketen poikittais asennossa,tai päinvastoin,vitut siitä,anteeksi!!
Ovat senkin muuntaneet niin,ettei sovi mikään muu,kuin sininen tiski.
...ja se lasipalatsikin pitää asiakkaan maksaa...
Mikäs malli sulla on kun yleensä 850:ssä EI ole lämmitintä vesitilassa vaan sellainen säteily lämmitin lokin kyljessä
Muttakun on 850:n TDI,ja valurunko,niin lämmitin on vesitilassa,alurunkoisiin laitetaan säteilylämmitin.
olivat yksi syy miksi vaihdoin automerkkiä. Kuitenkin vain yksi monesta. Volvolla kyllä ajelisin mutta joka ikinen kerta kun sen vei huoltoon (n. 3 krt vuoteen) sai lompakkoa raottaa melkoisesti. Siis aivan käsittämättömät hinnat. Minut hinnoiteltiin pihalle, sitä vain, että siitä ei kärsi kukaan muu kuin VOLVO, tai siis BILIA.
vakiovastaus tällä palstalla menisi varmaankin näin: "jos ei oo varaa ajaa volovolla, hanki riisikuppi.."
Mutta aikuisten elämässä:
- Bilia on voittoa tavoitteleva yritys
- Kysyntä kova, hinnat pilvissä - toimii toistaiseksi..
- Volvon laatuongelmien ja huoltohintojen vuoksi auto sopii parhaiten ehkä leasingautoksi tai tosi rahamiehille.
Itse vaihdoin leasing auton käytettyyn V70:een, enkä ole katunut - muuta kuin huoltojen hintoja..
Kun vaihtoautotakuu loppuu, huollatan autoni tasan varmasti EI-biliassa - Kiitos!
250 EUR hintaa siedettävänä. ON selvää että pikkuliike pystyy tarjoamaan halvemmalla kuin BILIA ja voihan sen sieltä hakea jos haluaa halvemmalla. Huollot voisivat tosin olla edullisempia (yleensä n. 270 EUR).
Tekstiäni,vaan katselit,,,Vaihtotyön teki MERKKILIIKE,ei mikään pikkukorjaamo;vaikka ei tosin ollut VOLVON merkkikorjaamo,,,,miksi käytit sanaa "pikkuliike",koska en ole maininnut minkä merkin liikkeestä oli kysymys.
Kyllä ne muutkin "merkkiliikkeet" huoltaa Volvoja,ja halvemmalla.
PS: Kysymyksessä EI ole kaikkien tuntema BILIA, vaan keskusautohalli,paikkakunnan saatte selvittää itse.
Onhan se siedettävä 250€,mutta jos TYÖSSÄ säästää 129€/noin 770 vanhaa markkaa,niin silloin on Volvon merkkihuollossa avoimien konepeltien aikakausi,ja kahvitauot pitkät.
Keskusautohalli ei ole volvon merkkikorjaamo??? Oli ainakin viimeks kun siellä kävin... Ja hinnat tosiaan ovat helvetin suolaisia, eivätkä perustu mihinkään tuntihintoihin vaan joka hommalle on tietty laskettu tuntimäärä ja sen mukainen hinta. Eli vaikka sulla olis pätevä mekaanikko tekemässä hommat tunnissa, niin jos niiden hommien laskettu aika on kolme tuntia, niin kolmesta tunnista maksat. Naurettavaa rahastusta, mutta minkäs teet?
Toki, vanhempien volvojen kyseessä ollessa ei oo ensinkään huonompi ajatus käyttää jotain pienempää firmaa.
Keskusautohalli on Volvon merkkikorjaamo,en ole muuta sanonutkaan,ja mainitsemasi "ei ole huonompi käyttää pienempää firmaa",en sanonut,että käytin PIENEMPÄÄ firmaa,taitaa olla jopa suurempi,kuin sinisen tiskin firmat,mutta hinnat oli kohdallaan,toisin,kuin Volvon merkkihuollossa.
Kirjoitin,että kyseessä ei ollut bilia,vaan keskusautohalli,ja tarkoitin sitä,että juuri tässä keskusautohallissa oli nuo järkyttävät hinnat,ja todellakin työn teki varmaan yhtä SUURI merkkihuolto,kuin volvolla,mutta ei edusta Volvoa,,,,,jokohan nyt meni perille,ettei tarvitse käyttää sitä kuuluisaa RAUTALANKAA
nyt jo rauhoittavia. Jos löytyy edullisempia vaihtoehtoja niin sinne vaan, se on sitä kuuluisaa markkinataloutta. Eikös se mennyt niin että "ei ole se tyhmä joka pyytää liikaa, vaan..."
mitä sä tavaat?
työn teki siis keskustautohalli, joka on suuri merkkihuolto, muttei edusta volvoa? Kyllä nyt joku toinen tarttis sitä rautalankaa? Keskari on Volvon merkkiliike näillä nurkin, ihan niinkuin Bilia on Volvon merkkiliike helsingin seudulla. Siniset tiskit löytyy molemmista.
Volvot tuo maahan Volvo auto oy, ja virallisia jälleenmyyjiä on läjä eri nimisiä siellä täällä ympäri maakuntaa.
Ihan vinkkinä: Välimerkkejä on muitakin kuin pilkkuja! Jäsentele tekstisi, ja mieti mitä sillä haluat sanoa. Helvetin vaikea lukea tollasta meuhkaamista joka hyppii samassa lauseessa asioista kolmansiin!
No jokohan,,,,,,,,,Keskusautohallissa olivat hinnat korkeat,vaikka on merkkiliike,,,,joten vaihdatin lämmittimen toisessa,myös SUURESSA merkkiliikkeen huollossa edellämainitun säästön saaneena,ja nyt olen tyytyväinen,ja oletko nyt itse tyytyväinen,saadessasi(toivottavasti)tarpeeksi selvän selityksen,koska et muuten osaa näköjään asiaa tulkita.
Ja se kuka sitä rautalankaa todella tarvii,niin katselehan peiliin,koska varmaan edellisistä kirjoituksista tuli selväksi,että Keskusautohalli EI sitä työtä tehnyt.
Ja nyt,Hyppäämme asiasta,,,KOLMANSIIN.
Muuten et käsittänyt,kaveri tossa sanoi,että Bilian,ja Keskusautohallin hinnat ovat tappavan korkeat,joten hän sai edukkaamman vaihdon toisen merkin markkiliikkeeltä,joka myös on isohko merkkiliike.
Onko tuota nyt niin vaikeeta tajuta,musta teksti oli ihan selvää,paitsi tietenkin Volvolle sielunsa antaneiden kiihkoilioiden lukemana.
raha riitä? Tullu ylimitoitettua kukkaron sietokyky, ja nyt porataan ku ei oo varaa varustella uittovolvoo talvikuntoon? Mut volle on pakko olla! Vinkkinä vaan että Toyotaan saa halvalla lohkolämppäreitä, ja joka pikkupajakin osaa asentaa. Sopii paremmin suomipojan luukkiin ja kukkaroon.
Anteeksi tosiaan.
Aloitin lukemiseni tuosta "ET ILMEISESTI LUKENUT" viestistäsi, enkä ymmärtänyt asiaasi. My mistake.
Rautalankamalli saatu, kiitoksia. Ei silti poista sitä tosiasiaa, että miettimällä kirjoituksen ulkoasua siitä vois tehdä vähän selkeämpitajuista. V--TTU yms koohkaamista on masentavaa lukea.. ja noita pilkulla pätkittyjä ajatusvirtoja on välillä hankala ymmärtää. Voi tietty olla että allekirjoittanut on itse syyllinen jälkimmäiseen probleemiin.
helvetin hyvä että aina löytyy joku viisas auttamaan miestä mäessä. Well done siellä takavasemmalla.
Saa jonkinlaisen raivarin,pyydän itsekin omaani anteeksi.
No,tämä homma alkaa olla puitu jo,vai mitä.
Hyvää kevättä,ja kyllä se kesä viimeistään lämmittää,jos ei lohkolämmitin.
.. itseä lämmittää varsinkin se, että ens vkolla oma volle menee ko. keskusautohallille päivän urakkaan... vaihtoautotakuuseen menee aika iso arsenaali kaikenlaista lähtien sisätilan tuulettimen moottorista, etupään koiranluista, etupään jousien kolinoiden poistosta jnejne... Lämmittää mieltä kun tietää että moiset hommat maksaa Kaivokselan Bilia josta sain auton ostovaiheessa melkoisen ylimielistä palvelua.. siis Kuningas-automyyjä kyykytti taas asiakasta oikein huolella.. mutta kiusa se on pienikin kiusa, ja kaikki mitä vähänkin keksitään menee vaihtoautotakuuseen nyt :D
Mulla ois maksanut sumarin(x1)uusiminen n. 200e, mutta sama sumari varaosaliikkeessä 70e!!!! asennuksineen 83e!!! 117e yrittivät vetää välistä.
Loppua,täsrä asiasta keskustelu,mutta niinkuin huomaatte,Volvon huolto RYÖSTÄÄ.
Puolestani tämä keskustelu saa jo jäädä,ja mennään eteenpäin,kohti kevättä,ja uusia murheita,ja auringonpaistetta,,
Ei vaan, Hyvää kevättä kaikille,ja murheettomia kilometrejä.
Mitäs nesteitä siinä tarvii kun lämmitin tulee
vain lokin kylkeen eikä pakkasproppuun kun niitä ei ole.
Vääntää,,,SILLÄ 850:n TDI:n LOHKOLÄMMITIN TULEE VESITILAAN,JUURI NIIN,,toivottavasti menee jo perille,ja vielä siihen puuttuvaan pakkasproppuun.
Dieseliin(850 tdi)sopii Calix:in malli RE 402/1
Joka on vesitilaan,koska vielä kerran,TDI ei ole alumiinilohkolla,koska on Audi/vw kone,joten epäilijät,,,,,,missäs viipyy se a......i
Volvon malleihin:
850 TDI kaikkiin.
S70 TDI -02 saakka.
V70 TDI -02 saakka.
S80 TDO -02 saakka.
On lohkolämmitin vesitilaan asennettava,esim:
Calix M5T 402,ja Defalta löytyy vastaava,eli,jos joku vielä kysyy/ihmettelee,niin voisin vielä kerran sanoa,että Dieseleihin tulee vesitilaan lämmitin,ja muihin,säteilylämmitin.
Nyt ne ketkä ihmettelee,miksi nesteitä pitää uusia,ja kirjoittivat ne viestinsä "pikkaisen" ivallisesti,niin olisko kyykkyynmeno aika.