Kuuluuko valokuvaus tiede ja teknologia osastoon?

Pettynyt_ja_väsynyt

Aikanaan herätti närää kun palsta siirrettiin harrastuksista tiede ja teknologia puolelle. Asiaa kai perusteltiin sillä että keskustelu oli niin tekniikkapainotteista. Keskustelun nykytason perusteella oikea paikka olisi ehkä "taikausko ja muu huuhaa". Kysyy melkein kuka melkein mitä tahansa niin kukkotappelu on valmis. Juupas eipäs ja tunteella mennään. Makuasiat ja faktat sekaisin. Ihminen on ilmeisesti luonnostaan merkki ja järjestelmä uskollinen. Miksipä sitä hyvää vaihtamaan. Jos joku kuvaa jollain muulla niin onko se itseltä pois? Vai onko se kateus ja pelko siitä että olisko kaverilla sittenkin parempi joka ajaa ihmiset tiukkoihin asemiin. Tuumaakaan en anna periksi ja hyökkäys on paras puolustus. Missä on positiivisuus,avoimuus ja rakentava keskustelu? Eikö tämä ole useimmille meistä harrastus. Ja harrastamisen pitäisi olla mukavaa ja rentouttavaa, vaikka sitten kuvaisi päämäärähakuiseti ja tosissaan. Itse kuvauksesta ei puhuta edes tässä yleistä osiossa. Millainen fiilis sinulle jäi kun viimeksi luit palstaa? Kuvaus on tekniikkalaji mutta teknologia on vain renki.

7

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan_sama

      Samapa tuo missä on.

    • 523

      Hassuahan tuo on että esim. ilmailu on aihealueessa "harrastus" ja valokuvaus aihealueessa "tiede ja teknologia".

      • sekava.s24

        Yhtä looginen on "laivat ja merenkulku", joka on veneily-harrastuksen alaosasto.


    • Luova.ala

      Valokuvaus on taidetta. Harrastusosastolle siirtäisin itse.

    • Canonisti

      Tähänkin on totuttu, mutta se, että videokuvaus on kodinkoneiden seassa, eikä tässä samassa, on surkuhupaisaa. Itse kokoaisin molemmat tuonne harrastuspuolelle.

    • Keskustelu on lähes yksinomaan tekniikkapainotteista. Minä pidän hyvänä, että (lähes) kaikki seuraamani ryhmät ovat samassa hierarkiassa. Harrastus on outo hierarkia, koska siihen kuuluu aiheita, joista toiset kiinnostavat ja toiset eivät pätkääkään. Tiede ja tekniikka taas on alue, jolla on tietty kohderyhmä.

      • Ainakin siitä päätellen millaisia keskusteluja täällä käydään on kyseessä teknologia jos ei haluta monen kohdalla siirtää keskustelua uskonnon puolelle.

        Laitteistossa taas aika pitkälti on sitä tiedettä jossa kehitellään aina vain parempia ja valoherkempiä kennoja kameroiden runkojen valoilmaisimiksi.

        Mielestäni nykyinen osasto on kohdallaan ja se on varsin hyvin perusteltavissa.

        Yhteen aiempaan kommenttiin viitaten, purjelento tuskin on samassa mitassa tieteeseen ja teknologiaan perustuvaa vaikka uudet hävittäjät ovatkin niin tieteen kuin teknologioidenkin huippusaavutuksia. En ole palstalla käynyt mutta arvelen keskustelun siellä liikkuvan enemmän jokamiehen ilmailumahdollisuuksissa kuin huipputeknisten hävittäjien kehitystä kommentoiden. Ehkä joskus vilkaisen miten oikeassa tai väärässä olen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe