Puristusta kyllä mutta porokorvaukset on isoja

Poromies

Sammaa mieltä tuon toisen porollisen kanssa joka täällä kirjoitti.
Me ajamma hiljaisuudella muutosta siihen että saisimme pittää porotokkamme irti taajaman alueella. Lakihan sen kieltää mutta passiivisella nujertamisella saamme ihmiset hiljaiseksi kun emme hae porojmme pois pihoista. Ihmiset lakkaa valittamista kun näkevät ettei valittaminen auta. Pikku hilijaa taas laki unohtuu ja ihimiset alakaa uskoa ettei heillä ole oikeutta määrätä ite oman pihansa käytöstä. Sillon on paliskunta taas voiton puolella ja pääsee määräämään lissää valtion rahan käytöstä.
Avi on meijän porollisten puolella. Elykään ei tee mittään ettei menetä poropaisteja. Ja ministeriössä meillä on omat miehet päättämässä että lakia ei valvota. Eikä muuteta.
Se että onko tämä oikein on sitten toinen asssia. Eihän se oikeen ole. Kyllähän sen jokainen ymmärtää. Mutta meillä Keskustapuolueessa Vanhasen opein sanotaan että hyvä veli auttaa hyvää veljeä. Ja paliskunnalle hyviä veljiä on vain porolliset ja ne jotka paliskunnalle pokkuroi. Mutta vain ommaa ettua paliskunta täsä aijaa. Hyvin nopeasti porollinenkin joutuu puristukseen jos ei oikein pokkuroi. Ja mekkiin Porolliset saatetaan päästä hyötymään ainakin jos poro sattuu raatona löytymään niin se on iso potti verotonta tuloa kun pistää korvausvaatimukset vetämään. Kaks piippunen juttu porolliselleki.

1

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puututtavatuohon

      Taivalkoskelainen kansanedustaja on ollut tukemasss tuota kyseenalaista toimintaa. Hän julkaisi netissä kuvia häkitetystä pihastaan jossa itse on ahtaassa häkissä kasvimaallaan ja porot kulkee vapaana pihalla. Vaativat lapsiakin aidattavaksi hiekkalaatkoihin jotta porot saa puskea vapaana pihalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4807
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2168
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1812
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1445
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1351
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1279
    7. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      30
      1223
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      315
      1068
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe