Tampereella lastensuojelu vainoaa suomalaisia?

On havaittu Tampereella sosiaalitoimistossa lastensuojelu syyllistyy väärinkäyttöön joitakin vanhempia kohtaan. Näyttää siis siltä että jotkut lasten suojelua tekevät viranomaiset eivät enää ole tehtäviensä tasalla. Vanhempiin on otettu yhteyttä sen johdosta että heidän poliittinen mielipide poikkeaa virkailijoiden näkemyksistä. Minusta sosiaalityöntekijöiden ei kuulu olla minkäänlaisia tuomareita määrittelemään sitä millainen aate tai poliittinen mielipide jollakin vanhemmalla on kun hän toimii lakien puitteissa ja huolehtii vastuullisesti lastensa kasvattamisesta. Se ei kertakaikkiaan kuulu virkamiehille tai - naisille millään tavalla.

Sellaisten virkailijoiden jotka jatkavat tuollaista kyseenalaista toimintaa tulisi mielestäni irtisanoutua siitä tehtävästä ja siirtyä muualle.

Alla on videolinkki, jossa asiasta kerrotaan tarkemmin.

https://www.youtube.com/watch?v=f0dQumvNWqU
182076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Moi. en usko että poliittinen mielipiteenne on aihe yksinään lastensuojeluilmoitusten tekoon. Yleensä jos aate vahingoittaa lapsen kehitystä on lastensuojelu asia.
Voi olla että lapsi kärsii myös aattesta jos sitä levitellään julkisesti vanhempien toimesta. Ehkä se aate tavallaan kasvattaa lasta ilman omia valintoja omaan ajattelutapaan ja hänestä ajatellaan että kantaa samaa aatetta kansanne vaikka ei sitä tekisi. Kasvaa ihmiseksi joka elää poliittisten aatteiden keskellä.
Eihän uskontoja mitään aatteita olisi elossa jos eivät lapset niitä oppisi vanhemmiltaan ja elinymrätistöstään. Ei olisi Isis lapsia ilman että lapset eläisi aatteiden keskellä ja kävisivät poliittista sotaa.

Äänestä
  • Ihmetteleekö joku, miksi syntyvyys on romahtanut. Kukaan ei halua tällaisia hyeenoja niskaansa

    Äänestä

  • Aate nimenomaan yleensä, myös sosiaalitoimessa, vahingoittaa. Aina heikommat ovat kärsineet ja heidän perheitä hajoitettu, asenteellisesti ja oletuksiin perustuen. Varsinkin Tampereella ylimielisyys on vallitsevaa, aliarvioivaa, vikoja etsivää ja lannistavaa? Sen kokeneena voin todeta ettei ole oikein sossun puuttuminen aina ja aina kuten huonompi asia joka tapauksessa. Heikommassa asemassa olevan äidin oikeudet on huonot ja heillä on valta jyrätä ja viedä ihmisarvo. En tiedä miten moraaliton yhteiskunta on salliessaan toiminnan ja tämäkö hieno suomi, mutta suomi suomalaiset hoitaa?

    Äänestä

Ja vaikka ette kasvattaisi lapsenne atteita hän tavallaan elää niiden keskellä. Voihan sitä olla mitä mieltä vaan asiasta ja asioista mutta jos niissä näkyvä poliittinen mielipide se voi tavallaan vahingoittaa lasta. Uskon että jos ulkomaalainen esittäisi julkisesti samalla tavalla asiaa kun te ja hänellä olisi jälkikasvua niin samalla tavalla reagoitaisiin. Fakta on se että kaikista poliittisista asentaista kärsii myös lähimmäiset. Vaikka olisi kuinka hyviä vanhempia lapselle niin lapsille parasta kasvaa ilman poliittisia ja uskonnollisia aatteita ja päättäkööt itse isona omista aatteistaan.

Äänestä
  • Lienee melko tavallinen elinympäristö, että lapsen vanhemmilla on poliittinen mielipide. Eniten lasta vahingoittavat koohot, maailmasta irrallasn olevat sosiaalitädit

    1Äänestä

Miksi täällä poistetaan Marco de Wittiin liittyvät asialliset kysymykset? Ja ske:hen liittyvät? Eivätkö he käy taistelua "sossumafiaa vastaan"?

Äänestä

Tuttavani on joutunut väärinkäytösten kohteeksi lastensuojelun taholta. Tein asiasta www-sivuston. Osoite on http://sossun.epatoivo.com/
Haastetta odoteltaessa... Saa jakaa...

Äänestä

No tyypillisesti mielipiteesi voidaan tulkita vaaralliseksi lapselle. Myös jos vaikka hermostut, että sinua orjuutetaan töissä, tämä voidaan tulkita epätasapainoisuudeksi ja esteeksi lastenkasvatukselle. Tämä on helppoa hommaa, kun kukas näitä tulkintoja voi vääriksi todistaa.

Äänestä

Minusta tuntuu että aloittajalla on ongelmia lastensuojelun kanssa. Todennäköisesti ihan aiheellisia, eikä siihen liity politiikka mitenkään.

Äänestä

Ei muuta kuin kissa 😼 pöydälle

Äänestä

Ei keskustelua, hys hys. Aihe ei kestä

Äänestä

Nimettömät lasten"suojelu"ilmoitukset kiellettävä.

1Äänestä

No juu, kyllähän nämä persutrollit antavat itsestään aika pakkomielteisen ja epävakaan vaikutelman. En yhtään ihmettele että lastensuojelukin kiinnostuu.

Äänestä
  • Näetkö persuja kaikkialla? Etkö huolestu itse?

    Äänestä

Sarviksella ainoastaan mielipuolia hommissa.

1Äänestä

Marson toiminnasta ja tasapainosta voi jokainen vetää omat johtopäätöksensä.

Äänestä

Valkeakoskellako muka ei ???
Onneksi pahin hirvitys joutui lähtemään mutta toisen kaupungin epäonneksi siirtyi sinne

Äänestä

Kyllä. Tampereen lasu piinaa ja uhkailee tavallisia perheitä. Varsinkin yksi heistä ei kuuntele yhtään ja vääristelee asioita sen minkä ehtii.
Haen kohta lähestymiskiellon sille ämmälle. Alkaa mennä jo liian pitkälle. Lienee huostaanottoprovikat saamatta, niin pitää tavallisia perheitä kiusata ja uhkailla jatkuvasti.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


OikeusJaKohtuus kirjoitti:

On havaittu Tampereella sosiaalitoimistossa lastensuojelu syyllistyy väärinkäyttöön joitakin vanhempia kohtaan. Näyttää siis siltä että jotkut lasten suojelua tekevät viranomaiset eivät enää ole tehtäviensä tasalla. Vanhempiin on otettu yhteyttä sen johdosta että heidän poliittinen mielipide poikkeaa virkailijoiden näkemyksistä. Minusta sosiaalityöntekijöiden ei kuulu olla minkäänlaisia tuomareita määrittelemään sitä millainen aate tai poliittinen mielipide jollakin vanhemmalla on kun hän toimii lakien puitteissa ja huolehtii vastuullisesti lastensa kasvattamisesta. Se ei kertakaikkiaan kuulu virkamiehille tai - naisille millään tavalla.

Sellaisten virkailijoiden jotka jatkavat tuollaista kyseenalaista toimintaa tulisi mielestäni irtisanoutua siitä tehtävästä ja siirtyä muualle.

Alla on videolinkki, jossa asiasta kerrotaan tarkemmin.

https://www.youtube.com/watch?v=f0dQumvNWqU

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu