Taistelu Internetistä - Linkkivero + Sensuuribotit

Sikamaster

Euroopan unionilla on tekeillä iso digitaalisen sisämarkkina-alueen kehittämiseen liittyvä tekijänoikeusuudistus. Reformissa on kuitenkin pari keskeistä ongelmakohtaa ja ongelmakohdat ovat niin huomattavia, että mikäli uudistus toteutuu tässä muodossa se muuttaa perustavalla tavalla sitä, miten ja mihin Internettiä käytämme.

1) Linkkivero (artikla 11)

Linkkiverolla tarkoitetaan lehdille/uutistoimijoille tarkoitettua uutta, tekijänoikeuksiin rinnastuvaa, niin kutsuttualähioikeutta. Tavoitteena linkkiverolla on saada erilaisten nettipalveluiden tuottajat (etenkin Google ja Facebook) maksamaan journalistista sisältöä tuottaville toimijoille siitä, että niiden palveluissa levitetään esimerkiksi uutislinkkejä.

2) Sensuuribotit (artikla 13)

Yksi pelottavammista uudistuksen palasista ovat niinsanotut sensuuribotit. Ajatuksena on, että "huomattavia määriä sisältöä" netissä julkaisevat alustapalvelut käytännössä pakotetaan ottamaan käyttöön ns. sensuuribotit.

Nämä artiklat yhdistettynä tarkoittavat käytännössä nykymuotoisen internetin loppua. Ota osaa ja pelasta internet:

Videoni aiheesta:
https://www.youtube.com/watch?v=kkncRglya70

Save the link!:
https://savethelink.org/

7

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nettisensuuriin
      • MediapimentoKeski-aikaan

        Jo nyt osa HS:n ym. uutisoinnista on maksumuurin takana, joka estää uutisissa olevien asioiden käsittelyä muissa medioissa.

        EU:n eliitti ja myös Suomen poliittinen sekä taloudellinen hyvävelieliittimafia koittaa samalla tavalla estää tiedon haun ja linkkaamisen netistä ajamallaan EU-artiklojen 11 ja 13 avulla, jossa uutisten linkkaaminen ja lainaaminen kielletään (linkkivero ja reaaliaikamoderointi), eli et voi näitä HS:n pääkirjoituksia jotka paljastavat k-setukset enää linkata tai niistä lainata pätkiä OLLENKAAN ilman lähteen lupaa.

        Valtamedia ei tietenkään näitä lupia anna kuin omille ristiinomistamilleen julkaisuille, jolloin valtamedian ja sen omistajien (kokoomustahojen) sanoma, propaganda ja aivopesu vahvistuu ja asioiden toiset puolet kertovan uusmedian ja vastamedian näkyvyys katoaa kun se ei voi kertoa lähteitä tai lainauksia valtamedian valeuutisista. Kätevää miten tämä kansan k-setus saadaan tappiinsa ilman että valheita voidaan uusmediassa oikaista. Täältä tullaan Pohjois-Korea!

        Nämä EU:n sensuuriartiklat eivät menneet vielä läpi mutta niitä ajetaan uudelleen ja uudelleen kunnes EU-maille saadaan Internetsensuuri eliitin ja rahamafian vastaisen kritiikin esittämiseen.
        Valheesta tulee tosi, eikä totuutta saa enää kertoa.

        Linkkivero ja propagandantorjunta: EU:n kuolemantuomiot kritiikille ja vaihtoehtomedialle
        https://vastavalkea.fi/2016/12/13/linkkivero-propagandantorjunta-eun-kuolemantuomiot-kritiikille-vaihtoehtomedialle/
        "Komissio kaavailee rajoituksia nettikirjoitteluun

        Komission syyskuussa julkaisema ehdotus Copyright-direktiivistä sisältää ehdotuksen linkkiverosta, jota internetin vapauden puolesta kamppaileva järjestöjen verkosto vastustaa.

        Linkkivero tarkoittaa käytännössä sitä, että kun kuka tahansa nettiin kirjoittava – vaikkapa bloggaaja – linkittää hyperlinkillä lähdetiedon omaan tekstiinsä tai siteeraa suurten mediatalojen artikkeleista pätkiä, linkittäjä joutuu maksamaan käyttömaksun linkin käytöstä alkuperäisen artikkelin/tekstin oikeuksien omistajalle.

        OpenMedia-järjestön mukaan komission direktiiviesitys suosii suuria julkaisijoita; pk-yrityksillä ei ole varaa maksaa linkkien käytöstä ehdotetulla tavalla."

        Jännää, miten EU siis EU-eliitti haluaa kieltää linkkaamisen ja lainaukset linkkiverolla vaikka valtamedian julkaisut nimenomaan hyötyvät siitä että linkit tuovat heidän sivuilleen lisää lukijoita ja mainostuloja.

        Internetin vapaa tiedonjakaminen koetaan niin suureksi uhaksi "oikealle läntiselle uusliberalistiselle tarinankerronnalle" että jopa lisälukijat ja mainostulot uhrataan tämän mediasensuurin takia. Eliitin paniikki on poikkeuslakeja vaativa, Internetin vapaa tiedonvälitys on niin vaarallinen tekijä kansalaisten ohjailijoille UMJ varjohallinnolle eli deep statelle 'syvä valtio'.

        Sananvapauden varastava Orwellin Euroistoliitto on tulossa joka estää sinua olemasta toista mieltä.

        Diktatuurit eivät siedä vallanpitäjiin kohdistettua kritiikkiä eikä EU-diktatuuri ole poikkeus, vaikka valemedia jatkuvasti ylistää EU:ta demokratian vaalijana. Tämä monsteri kuitenkin etenee pienten askelten taktiikalla – jotta ihmiset eivät huomaisi minne ollaan menossa – kohti täydellistä tyranniaa. Siihen antaa mahdollisuuden VALEPARLAMENTTI VAILLA demokratialle olennaista LAKIALOITE-OIKEUTTA ja vaaleilla valitsematon komissio, joka ei ole kenellekään vastuussa sekä jesuiitat ylimpänä johtohenkilöinä kuten myös vaaleilla valitsemattomana presidenttinä.


    • Musikantti-Antti

      Eihän kysymys ole sensuurista, vaan tekijänoikeuksista! Minulle muusikkona hyvin tuttu juttu. Nythän maksetaan jo veroa tyhjistä cd-levyistakin, koska niille kopioidaan laittomasti tekijänoikeuksien alaista materiaalia. Ei tässä sen kummemmsta ole kyse.

      • No eipä ilmeisesti ollut hirvittävän tuttua.

        Ensinnäkin CD-levyistä ei makseta veroa vaan hyvitysmaksua. Perijänä on tekijänoikeusjärjestö, ei valtio.

        Silloin kun jotain tarkastellaan ENNAKKOON ja poistetaan jollain syyllä on kyse nimenomaan sensuurista. Nuo botit tekevät sen automaattisesti jopa materiaalille joka MUISTUTTAA tekijänoikeuden alaista materiaalia eli niin voi käydä täysin lupavapaallekin materiaalille. Jopa sellaiselle jonka oikeudet omistat.

        Eli perusasiat haltuun ennen kuin lähtee keulimaan...


      • Musikantti-Antti

        Aivan sama, kutsutaanko hinnan lisäystä veroksi vai hyvitysmaksuksi. Samoin on yhdentekevää, onko perijänä tekijänoikeusjärjrstö vai valtio, joka ohjaa rahat tekijänoikeusjärjestön kautta tekijöille.

        Jo nyt on olemssa tehokkaita ohjelmia, joilla voi tarkistaa, onko jonkun materiaalin levittäminen tekijänoikeuden vastaista. Vastuunsa tunteva levittäjä tietysti tarkistaa, mutta valitettavasti kaikki eivät ole vastuuntuntoisia. Jos roistoja ei olisi, niin kaikki lait olivat tarpeettomia. Sananvapauden nimessä on naurettavaa vastustaa rikollisuuden ehkäisyä.


      • Musikantti-Antti kirjoitti:

        Aivan sama, kutsutaanko hinnan lisäystä veroksi vai hyvitysmaksuksi. Samoin on yhdentekevää, onko perijänä tekijänoikeusjärjrstö vai valtio, joka ohjaa rahat tekijänoikeusjärjestön kautta tekijöille.

        Jo nyt on olemssa tehokkaita ohjelmia, joilla voi tarkistaa, onko jonkun materiaalin levittäminen tekijänoikeuden vastaista. Vastuunsa tunteva levittäjä tietysti tarkistaa, mutta valitettavasti kaikki eivät ole vastuuntuntoisia. Jos roistoja ei olisi, niin kaikki lait olivat tarpeettomia. Sananvapauden nimessä on naurettavaa vastustaa rikollisuuden ehkäisyä.

        "Aivan sama, kutsutaanko hinnan lisäystä veroksi vai hyvitysmaksuksi. Samoin on yhdentekevää, onko perijänä tekijänoikeusjärjrstö vai valtio, joka ohjaa rahat tekijänoikeusjärjestön kautta tekijöille."

        EI, se ei ole yhdentekevää!!! Jos perijänä olisi valtio voisi se tehdä niin että ei jakaisikaan tekijöille yhtään mitään!!! Tämä on nähtävissä esim. autoilua koskevissa veroissa. Valtio verottaa autoilua kahdeksalla miljardilla ja palauttaa teihin yms. ehkä noin miljardin. Jos autoilun maksut perustuisivat "autoilujärjestöön" niin silloin palautus olisi 100% nykyisen 15% sijaan.

        Eli sillä on väliä mikä entiteetti veloituksen hoitaa.

        "Jo nyt on olemssa tehokkaita ohjelmia, joilla voi tarkistaa, onko jonkun materiaalin levittäminen tekijänoikeuden vastaista. Vastuunsa tunteva levittäjä tietysti tarkistaa, mutta valitettavasti kaikki eivät ole vastuuntuntoisia. "

        Mutta näissäkin ohjelmissa on ongelmia koska ne liputtavat myös sellaista materiaalia joka on 100% sinun tekemääsi!!! Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää? Kyllä, kaikki ovat laitonta levitystä vastaan mutta se ei saa tapahtua sananvapauden kustannuksella.

        "Sananvapauden nimessä on naurettavaa vastustaa rikollisuuden ehkäisyä."

        Kyse ei tässä tapauksessa ole rikollisuuden ehkäisystä vaan sen varjolla tapahtuvasta sananvapauden rajoittamisesta. Jos olet valmis uhraamaan kaiken, siis aivan kaiken, jopa tämän keskustelun, vapauden tekijänoikeuksien viitan alle niin ehkä siinä tapauksessa mielipiteesi on validi. Mutta kun kaikki eivät halua luopua ilmaisunvapaudestaan vain siksi että jotkut eivät pysty kuvittelemaan bisnesmallejaan uusiksi.

        Jos jokin on naurettavaa niin se on kuvitelma siitä että jollain on oikeus kieltää jotakuta muuta ilmaisemasta itseään koska joku muu ehti sanoa saman, tai jotain sitä muistuttavaa, ensin.


      • kauhea-vääryys
        Musikantti-Antti kirjoitti:

        Aivan sama, kutsutaanko hinnan lisäystä veroksi vai hyvitysmaksuksi. Samoin on yhdentekevää, onko perijänä tekijänoikeusjärjrstö vai valtio, joka ohjaa rahat tekijänoikeusjärjestön kautta tekijöille.

        Jo nyt on olemssa tehokkaita ohjelmia, joilla voi tarkistaa, onko jonkun materiaalin levittäminen tekijänoikeuden vastaista. Vastuunsa tunteva levittäjä tietysti tarkistaa, mutta valitettavasti kaikki eivät ole vastuuntuntoisia. Jos roistoja ei olisi, niin kaikki lait olivat tarpeettomia. Sananvapauden nimessä on naurettavaa vastustaa rikollisuuden ehkäisyä.

        Merkillistä että joudun maksamaan jollekin mölyapinalle kasettimaksua vaikka vihaan musikkia enkä ikinä kopio sitä omalle kasetille.Tehkää jotain hyödyllistä josta joku maksaa teille palkkaa omasta halustaan.Vihaan tätä jatkuvaa rimputusta sydämeni pohjasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2499
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1639
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1613
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1334
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1328
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1160
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      254
      1102
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      966
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      21
      886
    Aihe