Oriveden kaupungin rantaosayleiskaava

SulleJaMulleToveri

Kevät talvella luki Oriveden kaupungin nettisivuilla että kaava tulee kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi kesään mennessä. Nyt on kesä parhaimillaan eikä ole mitään tietoo koska kaava tulee valtuuston hyväksyttäväksi. Kaavaa ollaan puuhasteltu kohta 10 vuotta ja eikä loppua näy.

Kaupunginjohtaja Kuusisto johtajana ei tee mitään että oltaisiin pysytty alkuperäisessä aikataulussa. Rantaosayleiskaavan piti olla valmis jo viisi vuotta sitten. Eikö Teitä Oriveden päättäjät yhtään hävetä?

9

1383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuhisK

      Mitäs sitä suotta häppeemään, kun palkka juoksee ja samat tyhjäpäät valitaan valtuustoon seuraavissakin vaaleissa. Pikkusen meinasi tulla takapakkia, kun tuli alotettua liikenneympyröitten teko ennen suunnitelmien hyväksymistä. Mutta konsultithan on sitä varten että ne osaa kiertää lakia.

    • Ittäänvaikolänteen

      Juhis vaan mielistelee joka ilmansuuntaan. Johtajasta se on kaukana.

    • Aunusnäkkyy

      Mielistelee joka ilmansuuntaan, mutta tavan kuntalaiselle pyllistää.

    • CopyPaste

      Onko missään muualla tehty kaavaa yhtä pitkään?
      Kaavatoimikunnan puheenjohtaja on kokkari Antti Nieminen ja lieneen hänellä on kokemusta suunnittelutehtävistä........

    • PalloOnHeitetty

      Taas on joku konsultti tehtnyt hianon työn: http://www.orivesi.fi/fi/palvelut/elinkeinopalvelut/elinvoimaohjelma-2018-2021

      Liirun laarumia on ohjelma täynnä mutta Oriveen todellisuudesta kertoo se että rantakaavaa ollaan tehty todella pitkään, lähes 10 vuotta. Eikö sillä ajalla voisi Orivesi julistautua myös Suomen Mestariksi?

      Ei ole Orivesi tulevaisuuden paikkakunta muille kuin konsulteille jotka myyvät hianoi visioita mitä pitäisi tehdä. Mutta kun konsultti myy nää samat visiot ; lisää työpaikkoja muille hätää kärsiville kunnille. Lisää vuokra-asuntoja on todella helmi keksintö........siitä se kunnan kasvu lähtee kasvuun!

    • Lokakuussa12Vuotta

      22.10.2007
      Oriveden kaupunginhallitus päätti§ 297
      kaupungin ranta-alueita koskevan oi-
      keusvaikutteisen osayleiskaavan laadinnasta.

    • HyvääEiKannataOdottaa

      Mitä sitä suotta kiirehtimään. Sitä paitsi hyväksymisen jälkeen se makaa seuraavat pari kolme vuotta tuomioistuinkierroksella kumminkin.

    • Anonyymi

      Tänään taas päivittivät Oriveen kaupungin sivuille uutta tietoo että kaava koitetaan saada valuston käsittelyyn alkuvuodesta 2020. Aiempi tieto oli että loppuvuodesta 2019 kaava hyväksytään. Eikö Orivesi voisi jo lopettaa tuon rantakaava projektin kun ei tuu milloinkaan valmista? Kaupunginjohtaja johtaa, siis mitä johtaa? Hyvä näyttö tämäkin projekti kun ollaan 13 vuotta tehty......toisaalta Oriveen myyrä tai oikeestaan rotta sanoi heti alkuunsa; ettei usko et koskaan kaava valmistuu. En ymmärrä miksi Oriveellä maksetaan palkkaa kaupungin toimesta tämmöisille virkamiehille jotka nakertaa kaupungin uskottavuutta.

      Jään odottaan että Oriveen kaupumki päivittää keväällä Oriveden kaupungin nettisivulle uuden aikataulun seuraavasti: "Kaavaehdotus pyritään saamaan kaupunginvaltuuston käsittelyyn alkusyksyn 2020 aikana."

    • Anonyymi

      Sää jäädä tekemättä koko kaava, päin helvettiä on paikkapaikoin kaavoitettu. Mm. vakituisesti asuttuja kiinteistöjä on merkitty kaavaan loma-asunnoiksi ja maatalouskäytössä olevia peltoja kaavoitettu rakennusluvan alaiseksi tonttimaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7527
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      237
      7414
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5137
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4819
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4570
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4269
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1802
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      255
      1442
    Aihe