Hei. Onko täällä ketään, kellä on ollut tai on, olkapään etuosassa kovaa kolottavaa, jäytävää särkyä, yöaikaan? Päivällä ei juuri särje, eikä ole liikerajoituksiakaan. Vähän sellaista alussa, ettei saanut kättä selän kautta kuin pakaran päälle ja toista kättä ihan ylös asti. Itse olin 5 viikkoa sitten muuttoapuna ja kannoin painavia laatikoita. Siitä n viikon päästä alkoi yöllä särkeä olkapään etuosaa ja vähän kuin rintalihastakin. Kävin lääkäreillä ja toinen tuikkasi 80 mg Solomet depot -kortisonipiikin kiertäjäkalvosimen alle ja toinen siitä 3 päivän päästä 40 mg nivelkapseliin. No, kortisonista tuli sitten täysi unettomuus ja psyykkisiä oireita ja polviin nivelkivut. Hirveä myrkky minulle. Fysiatrin tutkimuksissakin olin, ja sanoi ettei löydä olkapäästä vikaa. Ortopedin dg jäätynyt olkapää, tk lääkärin tendiniitti tms tulehdusta jänteessä. Magneettikuvaan menen heinäkuussa, se kai kertoo jotain. En saa kivuilta nukuttua, joutunut ottamaan unilääkettä. Välillä tulehduskipulääke Celebraa, en saa syödä Buranaa ym mahakatarrin vuoksi. Panadol ja Voltaren-geelit ei auta. Kylmäpakkauksilla haudon monta x päivässä. Ahdistaa, kun ei tiedä oikeaa dg:a, mikä olisi oikea hoito ja kauanko kestää. Jos joku tunnistaa vaivan samaksi kuin itsellä, olisin kiitollinen neuvoista.
Kova yöllinen olkapääsärky - kohtalotovereita ?
Umpikujassa56
1
569
Vastaukset
- veeäm43
Kun olen vetänyt rankemman treenin niskan takaa punnerruksina niin sen jälkeen, varsinkin jos olen tehnyt smithyllä, ovat olkaniveleni kipeät. Siis nimenomaan nivelet.
Vipareilla on sama vaikutus mutta teen harvemmin ja silloin vain keveillä painoilla toispuolisesti lähinnä kehon tasapainon säilyttämisen vuoksi.
Myös leuanvedot täysin alhaalta, nivelsiteiden varasta vedettyinä, aiheuttavat vastaavan ilmiön.
Tietenkin joku saattaa kysyä tartteeko 74v ukon enää kipristellä? Kyllä tarttee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen232602Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään382272Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621278Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991211- 41976
- 42947
- 73838
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175783Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh67781Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92741