Persujen kannatus on pitkään pysynyt

siinä 8-9% hujakoilla, eli vakautta löytyy. Sen sijaan vihreiden kannatus on laskenut jatkuvasti, nyt siitä ollaan jo hesarissakin huolissaan. Mutta vihreät ovat pääosin hörhöjä, oikeasti fiksuja vihreitä on hyvin vähän. Osmo Soininvaara on yksi fiksu vihreä.

Ruotsissa vihreiden hörhöys on tajuttu ja kannatus on enää noin 4%, tekee tiukkaa että pääsevät edes sikäläiseen eduskuntaan vaalien jälkeen kun 4% on rajana.
4172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jo Veikko Vennamo sanoi aikoinaan, että vihreät ovat vanhoja stalinisteja, jotka ovat vaihteeksi kääntäneet takin vihreän puolen näkyviin. Kun "aika on kypsä", kyllä he sitten kääntävät tulipunaisen vuorin taas päällepäin.

Äänestä

Pentti Linkola on toinen Vihreä joka tekee mitä ajattelee muut ovat surkeita punkunlutkuttajia .

Äänestä

Vaikka vihreiden kannatus laskee ei se kannatus siirry perussuomalaisille. Täysin eri kannattajakunta. Mutta jos pohditaan niin vihreiden kannattajia siirtyy kokoomukseen, vasemmistoliittoon sekä nukkuvien puolueseen. Vihreillä ja persuilla on se yhteistä että molempien puolueiden kannattajat ovat leväällään vasemmalta oikealle (tai ainakin oli ennen Soinin takinkääntöjä). Suurin ero tulee siinä että toisella akselilla vihreät ovat kaikki liberaaleja kun taas persut ovat kaikki konservatiiveja.

Itse näkisin hyvänä jos kaikki puolueet jossa on jäseninä vasemmalta oikealle kuolisivat pois, jotta äänestäjät voisivat olla varmoja siitä mitä äänestävät. Tällaisia puolueita ovat vihreät, sdp, ps (ainakin Soinin aikana), kd.

Sekavimpia ovat puolueet joissa on väkeä vasemmalta oikealle sekä konservatiista liberaaliin. Tälläinen on lähinnä sdp.

Äänestä

Persuihin jäi kova, uskollinen ydin. Tuulihatut lähtivat Soinin mukaan, kohti poliittista umpikujaa sekä perikatoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


x.x.x.x.x.x kirjoitti:

siinä 8-9% hujakoilla, eli vakautta löytyy. Sen sijaan vihreiden kannatus on laskenut jatkuvasti, nyt siitä ollaan jo hesarissakin huolissaan. Mutta vihreät ovat pääosin hörhöjä, oikeasti fiksuja vihreitä on hyvin vähän. Osmo Soininvaara on yksi fiksu vihreä.

Ruotsissa vihreiden hörhöys on tajuttu ja kannatus on enää noin 4%, tekee tiukkaa että pääsevät edes sikäläiseen eduskuntaan vaalien jälkeen kun 4% on rajana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu