jani Kotkasta myy auton osia

Olikohuijari

Olikohan nettijuijari, joka vastasi Tori.fi osakyselyyn: Tässä tekstiviestikeskustelu.
Huijari ( H ): Kotkasta takaiskaripaketti, mitä maksaisit ? ( auton kuva takaviistosta )
Minä ( M): 60 euroa, Sinunkaan tietoja ei netissä. Mikä on auton rekkari, josta jouset tulee?
H: Auto ei rekisterissä, 1.6 GX vm -96. Saitko kuvan?
M: Sain, siinä rekkarit paikallaan.
H: Autoa eo ole laitettu rekisteriin, kun paljastui verovelkaiseksi
M: Käykö, että irrotat osat ja otat kuvan niistä. Laitat postiin jälkivaatimuksella.
H: en purkaa etukäteen, enkä laita jälkivaatimuksella
M: Ei ilman irrotusta voi lähettää, vai miten meinasit toimia?
H: Irrotan, kun raha tilillä. Auto lähtee romuttamolle, eli kaupat sitä ennen
M: Kaupat tulee, mutta kuva osista ensin ja maksan hakiessani postista. Postimaksunkin maksan.
H: Maksu tilille ja puran ensi viikon aikana
M: Tunnistaudu, Kuka olet ja missä asut. Maksan postiennakolla, näin tiedän saavani myös jouset. Ja kuva iskareista ennen lähetystä.
H: Jokin menee sulta ohi, en purkaa mitään ennen maksua. Kauppoja ei synny.
M: Kerro edes nimesi, en laita rahaa tuntemattomalle.
H: jani Kotkasta
M: Ei riitä: Tarkistan nimesi perusteella taustasi. Annatko auton rekkarin, niin soitan auton edelliselle omistajalle. Sinähän et rekisteröinyt sitä itsellesi.
H: Haloo, unohda. Vaikutat valittajalta
M. Onpa vaikeata antaa koko nimi: Anna edes tilinumerosi, saan sen perusteella henkilötietosi selville.
H: En myy sinulle mitään, toimitan auton purkaamolle.
M: Arvailen nyt onko sulla koko autoa? Niin epämääräistä on juttu auton kohdalta. Miten voin maksaa, kun et anna edes tilinumeroa?
H: Johan ilmoitin, en myy

Tällainen keskustelu käytiin, mitä voi päätellä?

2

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silmään_lorahti

      Ainakin voidaan päätellä ostajan olleen hankalan. En nyt tuolla perusteella määrittelisi myyjää huijariksi, vaikka epäilyttäviä seikkoja löytyykin. Kaupankäynti on aina kahdenvälinen sopimus, asioista on päästävä yhteisymmärrykseen. Molemmat osapuolet saavat asettaa ehtoja kaupan toteutumiselle.

      Tuossakin olisi voinut hienotunteisesti pyytää ensin valokuvaa hieman toisesta kulmasta tai kysyä jotain sellaista, mistä vain auton omistava henkilö on perillä.

    • Selvätmerkit

      todennäköisesti prepaid-liittymä. Ei suostu lähettämään postiennakolla. Ei anna autosta mitään tunnuksia, jolla sen voisi netissä yksilöidä. Ei tunnistaudu, kuin " jani Kotkasta ". Ei anna loppujen lopuksi tilitietojakaan. Vain etukäteen raha tilille kelpaa. Lähettäiskö joku rahaa hänelle uskoen osien tulevan?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      104
      10668
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      154
      8928
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6107
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      86
      5122
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      69
      4404
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      83
      4095
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3749
    9. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      11
      3648
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      11
      3446
    Aihe