Koiria ei saa pitää vapaina

Ja turhaan poistat. Tekisi mieli laittaa linkki,mutta eipä moista ämmää viitsi nolata,on nimittäin itse sen tehnyt jo.
11771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Esyyn ilmoitusta.

Äänestä

Kissojako saa pitää vapaina, kuleksimassa ympäriinsä häiritsemässä lintujen pesimistä?

Äänestä

Vastuullinen ei päästä lemmikkejä irralleen. Kissat voi ulkoilla valjaissa. Näin me teemme. Ja koira on pitkässä juoksunarussa oman talomme pihassa ja töiden jälkeen lenkitämme. Eläinsuojeluun vaan ilmoitusta havaitessa tai vaikka vaan epäillessä kaltoinkohtelua. Joroisissa oli koira jäänyt auton tönäisemäksi . Omistaja antanut pihalla olla vapaana. Kyllä siinä saa omistaja miettiä onko hän kypsä omistamaan koiran.

Äänestä

Eläintenpitokielto pitäisi rapsahtaa herkemmin. Tein juuri ilmoituksen esyyn tästä eräästä. Tiedän hänen kaikki asiat ja osoitteen. Sinne menevät käymään. Pääsee koira parempaan kotiin.

Äänestä

täällä taas omavaltainen sheriffi karsii kirjoituksia. Miksi? Kuvastaa pienen kaupunkimme ahdasmielisyyttä -ei haluta sanoa asioista suoraan vaan pitää hymistellä. Voi v---ttu.

Äänestä

Mitään lemmikkieläintä ei saa vapaana päästää ulos. Sen sanoo jo järjestyssäännöt. Lisäksi pihallakaan ei saa antaa ulostaa tai virtsata. Etenkin,jos ei ole omistus asumus ja varsinkaan naapureita ei saa häiritä jätteet. Järki pitää olla omistajalla. Liikaa näkee typeriä koiran omistajia. Koira ei ymmärrä karjumista eikä lyömistä. Omistajalla päässä vikaa ,jos hakkaa eläintä. Joku kurssi pitäisi olla ennenkuin saa eläimen hoteisiinsa. Ja keskustelu on aiheellista pitää pinnalla tästä aiheesta.

Äänestä

Näkyy kaupungissa juoksevan irrallaan kaksjalkaisiaa koiriakin.Mihinkäs niistä ilmotellaan

Äänestä
  • Vaimoille:D Jos vaimoja edes kiinnostaa.

    Äänestä

1.3-19. taajaman ulkopuolella koira vapaana vain jos välittömösti kytkettävissä.Helmikuun viimeiseen päivään koira saa olla taajaman ulkopuolella metsästyslain nojalla vapaana . Tätä ei monikaan tiedä . Että pitäis ottaa selvää missä taajama alkaa.

Äänestä
  • Joroisten tapauksessa akka ei saanut koiraa kiinni. Että sillee. Osoitti tyhmyytensä...

    Äänestä

munakkaat

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kyllälakionlaki kirjoitti:

Ja turhaan poistat. Tekisi mieli laittaa linkki,mutta eipä moista ämmää viitsi nolata,on nimittäin itse sen tehnyt jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu