Joensuu ja opettajien soveltuvuuskoe 2018

Hmmmh

Terve!

Kiinnostaisi tietää, minkälaisia ajatuksia ihmisille jäi Joensuun soveltuvuuskokeesta.

Itse sain tosi hyvät pisteet haastatteluosuudesta, mutta tämän kummallisen ryhmätilanteen vastoin odotuksiamme feilasimme täysin - tai ainakin minun kontolleni on tullut erittäin paljon sakotusta.

Ymmärsikö joku sen tehtävän? Sarjakuvassa lähes kaikki olivat ilkiöitä, mutta silti olisi pitänyt listata hyviä tekoja. Lisäksi jatkotehtävä oli outo, en ymmärtänyt koko sanaa, vaan se olisi yhtä hyvin voinut olla minusta siansaksaa (varmasti tämä toki ideakin, että mielikuvitusta sopi käyttää). Entä teittekö tehtävän suullisesti vai kirjallisesti? Itse taisin kuitenkin lopulta jäädä tehtävässä jotenkin paitsioonkin.

5

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opehakija

      Joensuuhun luokanopeksi hain ja äsken kävin kattoon opintopolkuu niin oon yli 100 varasijalla. Hahahahaha siis ihan oikeesti mä oon niin järkyttyny, yllättyny ja pysähtyny, ettei mua oikeastaan edes harmita eikä sureta lainkaan vaikka unelmapaikka jäi saamatta. Tuntuu vaan kun aika ois pysähtyny ja oon rauhallisen tyynenä ja normaalissa olotilassa ainakin toistaseksi. Siis ei vittu yli 100 varasijalla. Aattelin aina että tolle alalle et varmasti pääse edes 1 varasijalta niin sitten oma luku on tommosta käsittämäntöntä. Miksi turhaan kiusaavat ihmisiä tollasilla sijotuksilla ku voisivat vaan myöntää että et juuri sinä saanut opiskelupaikkaa. Sorry vaan mutta en uskonu ikinä näkeväni mitään tämmöstä ja tulos kertoo että olin täys paska soveltuvuuskokeissa. No eipä täsä sitten mitään. Pitää vaan toivoa että joku alemmista hakutoiveista tärppäis sitten. Mutta toivottavasti sulla alottajalla on käyny parempi tuuri ja toki muillakin jotka tän keskustelun avaatte.

      • Opiskelemaan

        Tuon vuodatuksesi luettuani ihmettelen, että pääsit sentään jollekin varasijalle. Ehkä vuosi tai kaksi saattaa kehittää itsetuntemustasi ja kasvattaa sinua aikuisemmalle tasolle.


    • Hmmmh

      Niin siis alottaja ei todellakaan saanut paikkaa, koska en saanut edes minimiä ryhmätilanteesta. Hain erillisiin opintoihin.

      Olisi kiinnostanut vaan tuo, että mitäköhän ihmeen kummaa siinä ryhmätilanteessa on käynyt. Haastattelusta sain lähes täydet.

    • Varasijalta__10

      Mistä näet ryhmätyön arvostelun?

      • Hmmmh

        Me saimme sähköpostiin tulokset. Hain erillisiin erityisopeopintoihin.

        Onko joku ryhmä uskaltanut sanoa, että juuri mitään ihmisen silmin oikeudenmukaista ei ollut sarjakuvassa? Vai mikä siinä ois ollut se avain ratkaisuun?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 128
      3640
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      79
      3166
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      83
      2598
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      7
      2396
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      224
      2277
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2141
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      929
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      928
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      806
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      770
    Aihe