Joensuu ja opettajien soveltuvuuskoe 2018

Hmmmh

Terve!

Kiinnostaisi tietää, minkälaisia ajatuksia ihmisille jäi Joensuun soveltuvuuskokeesta.

Itse sain tosi hyvät pisteet haastatteluosuudesta, mutta tämän kummallisen ryhmätilanteen vastoin odotuksiamme feilasimme täysin - tai ainakin minun kontolleni on tullut erittäin paljon sakotusta.

Ymmärsikö joku sen tehtävän? Sarjakuvassa lähes kaikki olivat ilkiöitä, mutta silti olisi pitänyt listata hyviä tekoja. Lisäksi jatkotehtävä oli outo, en ymmärtänyt koko sanaa, vaan se olisi yhtä hyvin voinut olla minusta siansaksaa (varmasti tämä toki ideakin, että mielikuvitusta sopi käyttää). Entä teittekö tehtävän suullisesti vai kirjallisesti? Itse taisin kuitenkin lopulta jäädä tehtävässä jotenkin paitsioonkin.

5

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opehakija

      Joensuuhun luokanopeksi hain ja äsken kävin kattoon opintopolkuu niin oon yli 100 varasijalla. Hahahahaha siis ihan oikeesti mä oon niin järkyttyny, yllättyny ja pysähtyny, ettei mua oikeastaan edes harmita eikä sureta lainkaan vaikka unelmapaikka jäi saamatta. Tuntuu vaan kun aika ois pysähtyny ja oon rauhallisen tyynenä ja normaalissa olotilassa ainakin toistaseksi. Siis ei vittu yli 100 varasijalla. Aattelin aina että tolle alalle et varmasti pääse edes 1 varasijalta niin sitten oma luku on tommosta käsittämäntöntä. Miksi turhaan kiusaavat ihmisiä tollasilla sijotuksilla ku voisivat vaan myöntää että et juuri sinä saanut opiskelupaikkaa. Sorry vaan mutta en uskonu ikinä näkeväni mitään tämmöstä ja tulos kertoo että olin täys paska soveltuvuuskokeissa. No eipä täsä sitten mitään. Pitää vaan toivoa että joku alemmista hakutoiveista tärppäis sitten. Mutta toivottavasti sulla alottajalla on käyny parempi tuuri ja toki muillakin jotka tän keskustelun avaatte.

      • Opiskelemaan

        Tuon vuodatuksesi luettuani ihmettelen, että pääsit sentään jollekin varasijalle. Ehkä vuosi tai kaksi saattaa kehittää itsetuntemustasi ja kasvattaa sinua aikuisemmalle tasolle.


    • Hmmmh

      Niin siis alottaja ei todellakaan saanut paikkaa, koska en saanut edes minimiä ryhmätilanteesta. Hain erillisiin opintoihin.

      Olisi kiinnostanut vaan tuo, että mitäköhän ihmeen kummaa siinä ryhmätilanteessa on käynyt. Haastattelusta sain lähes täydet.

    • Varasijalta__10

      Mistä näet ryhmätyön arvostelun?

      • Hmmmh

        Me saimme sähköpostiin tulokset. Hain erillisiin erityisopeopintoihin.

        Onko joku ryhmä uskaltanut sanoa, että juuri mitään ihmisen silmin oikeudenmukaista ei ollut sarjakuvassa? Vai mikä siinä ois ollut se avain ratkaisuun?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4652
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1947
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1630
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      132
      1186
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1121
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1056
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      953
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe