Osallistu selvitykseen intersukupuolisuudesta!

TikliOikarinen

Osana kansallista perus- ja ihmisoikeustoimintaohjelmaa (2017-2019) toteutetaan selvitys intersukupuolisten* ihmisten oikeuksista ja kokemuksista.

Intersukupuolisten ihmisten ja heidän vanhempiensa kokemuksia kerätään teemahaastatteluilla ja verkkokyselyillä kesän 2018 aikana. Osallistumalla autat keräämään tärkeää tietoa intersukupuolisten ihmisten ja heidän vanhempiensa kokemuksista!

Osallistujiksi etsitään:

- 15 vuotta täyttäneitä ihmisiä, joilla on intersukupuolinen keho

o Sinulla voi esimerkiksi olla todettu jokin intersukupuolisuuteen usein liitetyistä lääketieteellisistä diagnooseista kuten synnynnäinen lisämunuaisen hyperplasia (CAH), androgeeni insensitiivisyys (AIS, CAIS, PAIS), gonadien dysgenesia (mm. Swyerin syndrooma), 5α-reduktaasin puutos, hypospadia, muu sukuelinten erilaisuus tai puuttuminen, jokin muu intersukupuolisuuden muoto tai sen hoitokäytäntöjä lähellä oleva esimerkiksi Klinefelterin tai Turnerin oireyhtymä. Selvityksessä näihin kaikkiin viitataan termillä intersukupuolisuus.

- Intersukupuolisten lasten vanhempia

Kerätyn tiedon ja muun selvitystyön perusteella selvityksessä annetaan viranomaisille konkreettisia suosituksia siitä, miten intersukupuolisten ihmisten asemaa ja oikeuksia Suomessa ja osana Suomen kansainvälistä ihmisoikeuspoliittista toimintaa voidaan kehittää. Oikeusministeriö ja ulkoministeriö julkaisevat selvityksen keväällä 2019.

Selvityksellä kerätään tietoa siitä, millaisia kokemuksia ihmisillä, joilla on intersukupuolinen keho, on terveydenhuollosta ja miten terveydenhuollon toimenpiteet ovat vaikuttaneet heidän elämäänsä, minkälaista tietoa ja tukea he ovat saaneet ja mitä he kokevat tarvitsevansa. Lisäksi kerätään tietoa siitä, miten intersukupuolisuus on vaikuttanut ihmisten kokemuksiin päivähoidossa, koulussa, harrastusryhmissä, opiskelu- ja työelämässä sekä selvitetään hyviä käytäntöjä intersukupuolisten ihmisten huomioimiseen eri elämän alueilla. Lisäksi selvitetään intersukupuolisten lasten vanhempien kokemuksista sekä heidän tiedon ja tuen tarvettaan. Osallistujat saavat itse valita aiheet, joista haluavat kertoa, eikä kaikkiin kysymyksiin tarvitse vastata. Selvitys sisältää lisäksi katsauksen eräiden muiden maiden tilanteeseen. Selvityksen rahoittavat oikeusministeriö ja ulkoministeriö ja sen toteuttaa riippumaton asiantuntija Tikli Oikarinen.

Ilmoittaudu haastatteluun tai kysy lisää:

Tikli Oikarinen
tikli.oikarinen(a)protonmail.com
p. 0505742086 (myös tekstiviestit ja Whatsapp)

Lisätietoa selvityksestä ja linkki verkkokyselyyn:

yhdenvertaisuus.fi/intersukupuolisuus

*Intersukupuolisuudella tarkoitetaan sitä, että henkilön keholliset sukupuolta määrittävät tekijät eivät synnynnäisesti ole yksiselitteisesti joko nais- tai miestyypilliset.

0

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        93
        4722
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        113
        3902
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        204
        3768
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        88
        2169
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        75
        1951
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        79
        1328
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        131
        1214
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        161
        1183
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        53
        1085
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        30
        934
      Aihe