Saaristoliikenne pitäisi saada maksulliseksi

Suojattu_parkkipaikka

http://www.ts.fi/uutiset/paikalliset/3994514/Saaristoliikenne pitaisi saada maksulliseksi


Mökkiläiset haluavat auton saareen, vaikka saaressa ei ole edes tietä. Siinä piilee ison ongelman ydin, sanoo saaristoliikenteen palvelutasosta vuosia vastannut Sirpa Vanhala.

Kun Turun saaristossa liikennöivien yhteysalusten maksut poistettiin kokonaisuudessaan vuonna 2009, siitä seurasi ongelmia, jotka ovat vain paisuneet vuosi vuodelta.

5

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roskapostiakin

      Saariston asukitkin maksaisivat lauttojen ylläpitoa . Ja vielä ihmetellään miksi lasikatto on .

    • Lillholmen

      Ei tuo mökkiläisten ilmaiset matkat vielä mitään, mutta kun saariston yritykset tekevät bisnestä veronmaksajien kustannuksella. Hyvänä esimerkkinä Björkholmenin lomakylä Paraisilla: yhteysalus kuljettaa asiakkaat ilmaiseksi pienelle saarelle, jossa asuu vain yrittäjäpariskunta. Yritys on onnistunut rakennuttamaan valtion rahoilla yhteysaluslaiturin ja järjestämään monta kertaa päivässä aluksen käynnin siellä. Taitaa joku turisti viedä tavaransakin autolla tiettömälle pikkusaarelle.

      • TerveParainen

        Olisivatpa Björkholmenin asiakkaat edes oman maan kansalaisia, mutta kun ovat pääasiassa ulkomailta: miksi suomalaisten veronmaksajien pitää osallistua ulkomaisten turistien matkakustannuksiin kun voitto menee vain yhdelle yksityisyrittäjälle?


    • Lautallaseilannut

      Se on sitä verkostotoimintaa, kun itse istuu kirstunvartijoiden kanssa samassa pöydässä. Nykyiset pitäjät ei tiedä näistä asioista mitään.

    • arska1000000

      Kaarina-Korppoo välille pitäisi saada kesämökkiläisten tievero, joka käytettäisiin tien kunnostamiseen, pyörätiehen jne. Vakituiset asukkaat olisivat vapautetut tästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2156
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2075
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1273
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe