Ja laskua myös!
Pitäisi saada loppumaan.
Mummu oli ystävällisesti vastaillut vitamiinimyyjän kyselyihin, mutta ei missään tapauksessa tilannut D-vitamiinia.
Ikää on lähemmäs 90 vuotta, mutta ymmärtää kyllä asiat. Oli kertonut puhelinmyyjälle, että hänellä menee reseptilääke, että ei mitään erikseen enää tarvitse.
Osoitetiedot löytyy Fonectasta! Pitäisiköhän ne pyytää poistamaan?
Nyt on tullut vitamiinit ja lasku. Ilmoitetaan, että tilaus täytyy perua kirjallisesti, että ei edes sähköpostilla onnistu.
Kysymyksessä siis ilmeisesti kestotilaus.
Olen viikon päästä menossa käymään. Laskun mummu oli hädissään maksanut.
Tämä on todella törkeää ja saa vihaamaan kaikkia puhelinmyyjä.
Mihin otan asiassa yhteyttä?
Valitettavasti en vielä tiedä firman nimeä.
D-vitamiinia mummulle puhelinmyyntinä!
6
485
Vastaukset
- cvbbnvcn
Papallekin tuli myyntisoitto D-vitamiinista. Hänkin yli 70-vuotias, mutta skarppi. Saapa nähdä, tuleeko 'tilaus' tännekin, vaikka selvä 'ei' oli vastauksensa. Jos tulee, emme maksa, mutta mainostamme kyseisen firman nimeä ahkerasti täällä ja falsebuukissa.
- Hitaasti
Ainakin kuluttaja-asiamieheen voi ottaa yhteyttä. Kuluttaja-asiamies ei kuitenkaan käy puhelinmyyjän kimppuun, mutta jos valituksia tulee paljon ryhtyy hän kyseistä toimintaa suitsimaan. Kunnan kuluttajaneuvojalle tai vastaavalle henkilölle voi soittaa ja saada neuvoja.
- Ketjun-aloittaja-
Kiitos vastauksista.
Itselleni tuli esteitä, että vielä en ole päässyt katsomaan, mistä on kysymys.
Tulevalla viikolla koetan päästä käymään.
Vielä ei muita laskuja ole tullut. - EiRahaaHuijareille
Älkää missään tapauksessa missään tilanteessa maksako mitään, ellette ole 100 %:n varmasti itse jotain tilanneet määrättyyn hintaan. Kyse on järjästäytyneestä rikollisuudesta ja teidät voidaan ja tullaan joskus varmasti tuomitsemaan ehdottomaan vankeuteen rikollisten tukemisesta. Pelottelevat perintäkirjeillä ja oikeuteen haastamisilla. Ei tarvitse välittää pätkääkään.
- hnjkbg
Vastaisuuden varalle on hyvä hankkia Puhelintarjonnan rajoituspalvelu
https://www.asml.fi/kieltopalvelut/
Itselläni ainakin on toiminut hyvin. Joskus aikaisemmin soittivat jotkut kauppaajat tästä huolimatta. Yleensä riitti, kun sanoi, että tässä numerossa on markkinointikielto. Tapauksesta riippuen saatoin sanoa: Mitäs tänne soittelet? tms.
Kun tuo kolmen vuoden estoaika oli kulunut loppuun, huomasi sen heti. Myyjät alkoivat soittelemaan. Oli siis aika uusia markkinointikielto. 😁- VarokaaLoisHuijareita
Sairasta mainontaa!
Älkää ikinä maksako tai käyttäkö mitään maksullisia palveluita rikollisen toiminnan rajoittamiseksi. Ongelmat on ratkaistava lopettamalla se rikollinen toiminta ei ruokkimalla sitä tai siirtämällä sitä itsekkäästi teitä huonompi osaisten huoleksi. Sama juttu virustorjunnan kanssa. Ette ikinä tavitse mitään maksullisia ohjelmia tai palveluita. Niitä tarjoavat yritykset tietäväthyvin, etteivät heidä "ohjelmat" ole parempia kuin käyttöjärjestelmän mukana tuleva ilmainen tietoturva. Paljon yli 99 % ongelmista voidaan ratkaista muutamalla asetusmuutoksella ja täysin ilmaisilla ohjeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121476Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041226Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041024Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76968- 59855
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34822Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52789Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101743