Onko muille käynyt samoin kuin mulle eli puhelimeen tulee ihan joka päivä vippimainoksia tyyliin hae 7 päiväksi 50 euroa jne....
Tavis kännynumeroista suurin osa vielä ja käskevät avata linkin tai lähettää tekstarin vastauksena johonkin 16530 tmv numeroon.
Alla oleva firman nimi vaihtelee mutta ainakin eurovippi, limiittiluotot, avippi ja mikrovippi siellä näyttää olevan mukana. Kaikkia taitaa yhdistää se että ne ovat samaa virolaistaustaista roskaa joista on täälläkin puhetta riittänyt. Lupaavat 2000 euron verran limiittiä ja sitä ei kukaan saa vaan 30-50e lainoja tyrkyttää jatkuvasti.
Miten tämän saisi loppumaan alkaa mennä hermot kun puhelin piippaa jatkuvasti! Pitäiskö tehdä rikosilmoitus kun eivät toimi lain vaatimalla tavalla?
Mainostekstariterrorismi
5
566
Vastaukset
- sdgsjdngjksdng
Ei ole käynyt, koska ei ole tapana jättää yhteystietojani niiden kökköjen FB-huijaussivustojen kilpailuihin. Et voi voittaa hirsimökkiä, terassikalustoa, vuodeksi kahvia, karibian risteilyä tai euron iPhonea yrityksiltä, jotka eivät edes tee bisnestä ja FB-sivuilla on tasan kaksi kuvaa, ei mitään yhteystietoja jne.
- älä-puhu-näe-kuule
Ohjeeet vipin saamisen estämiseen ja puhelinmarkkinointiin kielletty täällä :D :D
- yhäKyllästynyt
AP täsmentää vielä että mihinkään fb-kilpailuun tmv en oo tietojani antanut, en edes ole missään somessa.
Kerran aikoinaan tosin yritin hakea 2000e limiittiä Forbeslainalta joka on yksi näistä roskafirmoista joiden takana on paljon puhuttu Suomen Rahoitusyhtiö. Kaikkien näiden mainosten takaa tulee tuo sama viritys esille. Esimerkiksi tuo A-Vippi, se mainostaa 2000e limiittiä mutta jos käy sen sivuilla niin saa huomata että "1. laina on vain joko 20 tai 30 euroa" Lisäksi on joku kulu 6 euroa noinkin pienessä vipissä vaikka väittävät että todellinen vuosikorko on muka vajaat 50%. Ei nämä huijarit osaa matematiikkaa saati lukea lakikirjaa.
Taidan laittaa ilmoituksen viranomaisille ihan kiitokseksi tekstareista joita on tullut kymmeniä.- t66tgttfftffggr
Voit pyytää Suomen Rahoitusyhtiötä asettamaan itsellesi markkinointikiellon.
[email protected]
- Ei_tajuu
Mitä jos vain ilmoittaisit ko. firmojen asiakaspalveluun, että poistavat numerosi tekstiviestimainontalistoilta, etkä valittaisi täällä? Tuolla tavalla itse sain mainostekstarit loppumaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3221822Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831287Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751284- 1341157
- 79947
- 85881
- 48843
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118804- 48780
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60736