Suosi suomalaista, mutta mistäs saa kotimaista polttoainetta? Onko sellaista saatavilla tai edes suunnitteilla? Fischer-Tropsch prosessillhan voisi tehdä vaikkapa puusta bensiiniä vastaavaa polttoainetta, ja kriisinkin tullessa olisi suomi paljon omavaraisempi. Jostakin rasvastahan tehdään jo, mutta ongelma onkin ettei rasvaa ole riittävästi kotimaassa.
Kotimaisuus
6
293
Vastaukset
- Eivielätänään
Siinä lienee sama juttu kuin kotimaisessa kahvissa. Raaka-aina tulee muualta. Nesteen polttoaineissa taitaa olla suurin kotimaisuusaste.
Onhan noita öljyn vaihtoehtoja, vastassa vain on hinta. Ja sitä kautta kannattavan liiketoiminnan edellytykset ovat aika ohuessa. - A3gtron
Kotimaista biokaasua saa muutamalta kymmeneltä tankkausasemalta. Hinnat 1.20 - 1.48 €/kg joka vastaa bensan hintaan verrattuna 0.75 - 0.95 €/l.
Pääosin kotimaista E85 polttoainetta saa myös useilta kymmeniltä asemilta. - DGC
Neste MyDiesel tehdään jätteistä ja tähteistä, mutta en osaa sanoa missä maassa nämä jätteet syntyvät. Toisin kuin öljyä, tuohon prosessiin kelpaavaa raaka-ainetta löytyy myös Suomesta, joten eiköhän niitäkin liene mukana, ehkä jopa suurilta osin.
- Hiks
Eikös 85 etanooli ole pääosin kotimaista.
- 106E85
Ja eikös tää asia käsitelty jo aikaisemmin ketjussa?
- Pönttöön
106E85 kirjoitti:
Ja eikös tää asia käsitelty jo aikaisemmin ketjussa?
Klapei ja palikoita sitten eli hanki häkäpönttöauto, niin saat taatusti 100& kotimaista polttoainetta kun ostat paikalliselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1926756- 1561965
- 1131658
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️531169Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421051Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991015Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6947Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249918- 41889