Selasin vähän tätä palstaa ja yllättävän paljon tuolla näkyy sellaisia viestejä joissa tiivistettynä sanotaan "Tiedät syöväsi sairaalloisen vähän ja voivasi kuolla sen takia sydänsairauteen. Mikset vain aikuistu ja syö?"
Sama kun sanoisi masentuneelle "mikset vain ole iloisempi" tai ahdistuneelle "mikset vain rentoudu". Ja se pitäisi tietää, ettei homma toimi niin.
Pointtina on, että ellet ole syömishäiriötä kokenut, et voi mitenkään tietää mitä jonkun päässä liikkuu. Varsinkin 'uhkailu' syömishäiriön seurauksilla (esim. kuolema) on typerää ja turhaa, sillä sairastuneita ei monestikaan kiinnosta seuraukset.
Syyllistämisen sijaan kannattaa tarjota tukea, sillä muuta ei oikein voi tehdä. Pitää muistaa, että paraneminen on kiinni vain ja ainoastaan sairastuneesta, kukaan muu ei häntä voi suosta ylös vetää.
Vinkki kaikille joilla ei ole(ollut) anoreksiaa
1
425
Vastaukset
- tukijaturva
Jatkan vielä.
Bulimiaa/BED:iä sairastavalle ei kannata sanoa "et vain syö niin paljon" tai "lopeta vain se oksentaminen". Pahinta on, jos sairastuneelle alkaa latelemaan mahdollisia syitä sille, miksi tämä repsahtaa ahmintaan. Sairastunut hyvinkin suurella todennäköisyydellä tietää, miten syödä terveellisesti ja riittävästi. Ahminnan syyt ovat usein jotain muuta kuin fysiologinen puutostila.
Ja turha tulla pelottelemaan sillä, että hampaat syöpyy piloille ja vatsa ei enää kauaa kestä laksatiivien liikakäyttöä. Ne ovat yhdentekeviä tilanteessa, kun on ahminut kolmen päivän syömisten edestä yhdeltä istumalta, ja olo on fyysisestikin hirveä. Psyykkisesti hirvein.
Älkää olettako, että ymmärrätte, mitä syömishäiriön kanssa on elää, jos ette itse sitä onneksenne ole kokeneet. Sen sijaan yrittäkää ymmärtää, että sairastunut ei omasta tahdostaan toimi kuten toimii. Olkaa tukena, olkaa se avoin, myötätuntoinen henkilö, joka ei tuomitse ja vastusta sairastunutta itseään vaan tämän sairautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs501364- 1631183
- 611037
- 8912
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli200899- 12832
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27786Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä52785- 347765
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti91752