Retkikeitin/kaasukeitin ja kaasupullon toiminta

Tietämötön

Olen nokeutuvan spriikeittimen sijaan ostamassa kaasukeitintä, eli keitinosaa joka ruuvataan kaasupulloon kiinni.

Olen lukenut testejä ja arvosteluja, mutta yhdessäkään ei mainita sitä, voiko keittimen irrottaa pullosta ilman, että pullo tyhjenee kaasusta?

Eli toimiiko kaasupullot niin, että kun keitinosan ruuvaa irti, niin pullossa jokin patruuna lukitsee sen niin, että käyttämätön kaasu ei pääse ulos? Vai pitääkö kerran kiinni ruuvattu keitinosa pitää pullossa "korkkina" niin pitkään kunnes kaikki kaasu on käytetty?

2

3100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha_Jeti

      Kaasurasioita on (oli) kahta mallia, sellaisia jotka puhkaistaan ja irroitettavia. Puhkaistavia ei enää ole käytännössä markkinoilla, vaan kaikki ovat irroitettavaa mallia, jossa on pieni kumitiivisteellä varustettu reikä keskellä. Polttimissa on vastaavasti ohut piikkimäinen putki joka työntyy tiivisteen läpi kaasurasiaan. Paine siellä rasiassa on varsin pieni joten mitään hirveän ihmeellistä systeemiä ei tarvita. Poltinta kiinnitettäessä ja irroitettaessa saattaa pieni määrä kaasua pihahtaa pihalle, jonka huomaa merkkihajun tuoksusta. Ei siis kannata roikottaa sätkää hampaissa kun vekotinta käsittelee.

    • fewFWE

      Hommaa risukeitin niin polttoaine ei maksa mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2302
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      235
      2238
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1508
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      41
      1289
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      132
      1261
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      932
    Aihe