Heti kun vastassa on ihan oikea jalkapallojoukkue, joutuu Venäjä kaivamaan palloa omasta maalistaan yhtenään. Nyt jo tilanne 2-0 eteläamerikkalaisille. Nää Saudi-Arabia on vitsi, ja Egyptilläkin vain yksi supertähti ja sekin rampana.
Ei naapureidensa kimppuun hyökkäilevälle häirikkövaltiolle mitään hyvää toivokaan.
Uruguay kylvettää Venäjää.
21
221
Vastaukset
- grhhhh
Aina on hienoa kun ryssä saa selkäänsä
- SamaaMieltä
On. On kyllä.
- ryssänvihaaja
"Kansallismieliset" pönäkän johtajansa Bäckmanin johdolla saattavat olla asiasta eri mieltä.
- Molemmat_jatkoon
Venäjä ja Uruguay menevät jatkoon riippumatta keskinäisestä ottelusta.
Tosin molemmat häviävät seuraavat ottelunsa ja putoavat jatkosta.
Venäjä on tavoitteensa jo saavuttanut, eli päässyt toiselle kierrokselle.
Miksikäs Suomi ei pelaa turnauksessa?- 10-0_voi_tulla
Joko tiltulla paskat housussa? "Tavoite" onkin yhtäkkiä saavutettu? Missä se perivenäläinen uho ja pullistelu nyt on?
Tulee rumaa jälkeä Venäjän pudotuspeliottelussa. Venäjä on joukkue, joka ei edes kuuluisi jatkopeleihin, mutta kun tuo alkulohko on kisojen heppoisin, on Venäjä saanut vapaalipun jatkopeleihin.
Mitä tulee Suomen olemattomuuteen kisoissa, niin ei Venäjäkään näissä kekkereissä olisi, jos ei olisi kisaisäntä. Ja Venäjän asukasluku sentään "hieman" isompi kuin Suomen. Suomi on muuten FIFA-rankingissa tällä hetkellä Venäjän edellä. - umpityhmiä
miksihän ei anneta mahdollisuutta edes "koskemattomuuteen" näille jääkiekko ja jalkapallo peleissä, kenen väliset ottelut on täysin merkityksettömiä?
aina lukee vuodesta toiseen että kumpikin varmistanut jo.. menevät jatkoon. ei mitää väliä juttuja..
no ainakin jos tämmöisessäkin ottelussa saa kuten venäjä punaista korttia, niin aikamoista tyhmyyttä se jo osoittaa.
Mutta ei näitä pelejä pitäisi pelata, jos ei mitään merkitystä? siis koskemattomuus palkkioksi, ketkä saa tämmöisen tilanteen aikaan itselleen, yhden pelin ajaksi. - Suomi_edellä
10-0_voi_tulla kirjoitti:
Joko tiltulla paskat housussa? "Tavoite" onkin yhtäkkiä saavutettu? Missä se perivenäläinen uho ja pullistelu nyt on?
Tulee rumaa jälkeä Venäjän pudotuspeliottelussa. Venäjä on joukkue, joka ei edes kuuluisi jatkopeleihin, mutta kun tuo alkulohko on kisojen heppoisin, on Venäjä saanut vapaalipun jatkopeleihin.
Mitä tulee Suomen olemattomuuteen kisoissa, niin ei Venäjäkään näissä kekkereissä olisi, jos ei olisi kisaisäntä. Ja Venäjän asukasluku sentään "hieman" isompi kuin Suomen. Suomi on muuten FIFA-rankingissa tällä hetkellä Venäjän edellä.Eikös Suomen sitten pitäisi ole mukana? Saudien ja Egyptin kanssa?
- AasiastaKisoihin
Suomi_edellä kirjoitti:
Eikös Suomen sitten pitäisi ole mukana? Saudien ja Egyptin kanssa?
Jos Suomi pyrkisi Aasian karsintojen kautta kisoihin, niin voisin melkein luvata, että Suomi olisikin kisoissa.
Afrikan karsinnoista mukaan pääseminen olisikin hankalampaa, mutta Egyptillä oli karsintojen ajan vielä Salah käytössä, joka siis näissä kisoissa veteli rampana. Ilman Salahia Egypti on surkea. - EiSuomiEi
AasiastaKisoihin kirjoitti:
Jos Suomi pyrkisi Aasian karsintojen kautta kisoihin, niin voisin melkein luvata, että Suomi olisikin kisoissa.
Afrikan karsinnoista mukaan pääseminen olisikin hankalampaa, mutta Egyptillä oli karsintojen ajan vielä Salah käytössä, joka siis näissä kisoissa veteli rampana. Ilman Salahia Egypti on surkea.Suomi? miten Suomi olisi mukana jalkapallon mm kisoissa, eihän täällä edes pelata jalkapalloa. Suomessa pelataan kyllä samalla välineellä, potkupalloa.Potkupallo on laji jossa palloa potkitaan päämäärättömästi jonnekin ja siitä lajista ei ole vielä ollut mitään arvokisoja.
- eeeeIIIeee
EiSuomiEi kirjoitti:
Suomi? miten Suomi olisi mukana jalkapallon mm kisoissa, eihän täällä edes pelata jalkapalloa. Suomessa pelataan kyllä samalla välineellä, potkupalloa.Potkupallo on laji jossa palloa potkitaan päämäärättömästi jonnekin ja siitä lajista ei ole vielä ollut mitään arvokisoja.
Hihihi hahaha hohoho. Ootpa hauska.
Wink wink: toi potkupallo"läppä" alkaa olla jo vähän kulahtanut. - aika.vitsi
Suomi_edellä kirjoitti:
Eikös Suomen sitten pitäisi ole mukana? Saudien ja Egyptin kanssa?
Ei siellä ole hollantikaan eikä italia. silti siellä pelaa Panama ja saudiarabia.
- EiSuomiEi
eeeeIIIeee kirjoitti:
Hihihi hahaha hohoho. Ootpa hauska.
Wink wink: toi potkupallo"läppä" alkaa olla jo vähän kulahtanut.Läppä? Ei totuuden kertominen ole mitään läpän heittoa.
- hollantikäteenvetäjät
hyvinhän suomi näissä pärjäisi, se puhti vaan yleensä loppuu viimeistään viimeiset 20 min jolloin parempia maa aina rangaissut
Mitenkäs se Kosovo?
- MV.Mjoskovan.Vjiesti
Kylläpä on vetänyt "isäm maallisten" kuoron hiljaiseksi tänään tuo Venäjän ihmisoikeusrikkomuksiin verrattava polpomainen nöyryytys ;D
Hyvä Uruguay ja kuka sitten seuraavassa matsissa laittaakin Venäjän verkot tötterölle ja punaiset pois turnauksesta!
Onneksi kyse on vain leikkisästä urheilusta, niin ei tarvitse pelätä rehtien ja urheilullisten venäläisten kompensoivaa hyökkäystä taas johonkin maahan. Uruguaykin on suhteellisen kaukana.
Nyt jo 3-0! - Ihan_hyvä_
Onnea Uruguay lohkovoitosta!
Onnea molemmille jatkopaikasta! - Askelmerkit-sovittu
Venäjän joukkuejohto kertoi Dzjuballe ja muille idän maalihirmuille, että nyt ei pojaat kannnata rehkiä liikaa. Saadaan sopivampi vastustaja jatkopeleihin, kun mennään jatkoon lohkokakkosina.
Venäjän vastustajaksi tulee 1.7. otteluun B-lohkon voittaja, eli todennäköisimmin Espanja. Historian valossa Espanja on ollut helpompi vastustaja Venäjälle kuin Ronaldon juonikas ja kivikova Portugal.- VenäjänTurnausPäättyy
Totta. Espanjaa vastaan Venäjä voi selvitä siedettävällä 3-0 -tappiolla. Portugalia vastaan tulisi kuokkaan tyyliin 5-0 tai 6-0.
- Ensin-pelataan
Hienoja arvioita molemmat. Sitä peliä vaan ei ole pelattu vielä.
Jo menneissä peleissä on tullut todella isoja yllätyksiä, Saksan, Brasilian ja Argentiinan kompurointi jne.
Pitää tosiaan pelata se karsintapelien seuraava peli ensin. Vasta sen jälkeen voidaan laskea oikeat maalit, että montako kukin joukkue pelissä teki.
- ilmainen.nöyryytys
Kyllä se venäjän potkupallon harjoittaminen loppuu espanjan jalkapallojoukkueen tarjoamaan ryöpytykseen.
- TriplaXX
No minähän jo sanoin sen, Venäjän vastus on ollut toistaiseksi heikko. Nyt oli ensimmäinen maailmanluokan joukkue vastassa ja heti ryssät sai köniinsä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei132546Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1221267- 891195
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli2451014Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi511013Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63924Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253816- 84786
- 35719
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?46719