Suomen Keskustalla

Päävatulaatori Juha Sipilällä on täysi kaaos päällä, hallituksessa, omassa puolueessa ja omassa päässä. Ja sen ymmärtää kun ajattelee mitä kaikkea laillista ja laitonta rosvousta sote ja maakuntahimmelit todellisuudessa sisältävät.
Tämän ennen näkemättömän rosvouksen Sipilä varmisti jo valitessaan hallituskumppanit. Jos hallituksessa olisi Vihreät, Vasemmistoliitto tai SDP ei tallista vatuloinnin ja heikkojen lakialotteiden sumaa olisi ja maakuntahimmelit ja 18 miljardin vuosittainen valtion raha yksityiselle puolelle olin jäänyt antamatta. No jäähän se nytkin kun vatuloinin erikoismies, pääministeri itse sotke kaiken.
Alexander Stubb oli täysin kokematon Suomen sisäpolitiikan suhteen ja aivan Amerikan lumoissa ja hyvin heikko laskupää on miehellä. A lyhyestä matematiikassa kertoo paljon.
Timo Soini oli valmis pettämään kaikessa, siis aivan kaikki ne vaalilupaukset mitä hän omalle äänestäjäkunnalleen oli antanut ja on toiminut täysin häikäilemättömästi oman äänestäjäkuntansa etuja vastaan ja aivan estotta Juha Sipilän rosvouspolitiikan takuumiehenä ja käsikassana.
Juha Sipilän kokemattomuus politiikassa ja se jääräpäinen, suorastaan käsittämättömän typerä menettely mitä hän vieläkin jatkaa on johtanut vatuloinnista vatulointiin ja epäonnistumisista typeriin epäonnistumisiin.
"Lakien tulee olla hyvin ja huolellisesti valmisteltuja ja ne eivät saa olla ristiriidassa voimassa olevien lakien kanssa ja missään tapauksessa ne eivät saa olla Perustuslain vastaisia. Lakien tulee olla selliasia, että Eduskunta ne voi hyväksyä." Näin sanoi Mauri Pekkarinen kun oli katsellut vajaan vuoden Päävatulaatori Juha Sipilän touhuja, oikeammin hölmöilyjä.

11

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt.onhyvä

      Osmotollisko on tallitonttujen ykkösvatuloija siellä hullujenhuoneella.
      Rukoile sinäkin, että suomen kansa saisi uskovaiset johtajat, jotka noudattaisi kaikessa päätöksenteossa Jumalan ohjeita.

      • Roistosiipiilä

        Näin teen. Rukoilen että tämä kaikkien aikojen suurin rikollisjoukko, Suomen Keskusta ja sen puheenjohtajan päävatulaattori Juha Sipilä joutuisi lähtemään hallituksesta.


    • hallitus_nurin

      Niinpä, aina tulee jotain uutta, jota ei ole aikaisemmin selvitetty tai poikkeaa aikaisemmin sanotusta tai selvitetystä. Nyt maakunnille ei riitäkään noin puoli vuotta järjestää asiat, vaan tarvitaankin 9 kuukautta.
      En luota sote-valmisteluun pätkääkään. Samanlaista sotkua se on kuin tämä maakuntien tarvitseman ajan määrittely.

      • maltillista_politiikkaa

        Sitä se on - sotkua. Ei ole pitkä aika, kun pääministeri puhui, että annetaan nyt eduskunnan tehdä rauhassa hyvää ja huolellista työtä. Nyt olin eilen illalla kuulevinani, että saatetaa jo tällä viikolla äänestää eduskunnassa hallituksen luottamuksesta.
        Jos näin on, toivottavasti kokoomuksessa on Lepomäen, Kosken, Harkimon ja Vapaavuoren tavoin ajattelevia enemmän eduskunnassa.


      • nyt.onhyvä
        maltillista_politiikkaa kirjoitti:

        Sitä se on - sotkua. Ei ole pitkä aika, kun pääministeri puhui, että annetaan nyt eduskunnan tehdä rauhassa hyvää ja huolellista työtä. Nyt olin eilen illalla kuulevinani, että saatetaa jo tällä viikolla äänestää eduskunnassa hallituksen luottamuksesta.
        Jos näin on, toivottavasti kokoomuksessa on Lepomäen, Kosken, Harkimon ja Vapaavuoren tavoin ajattelevia enemmän eduskunnassa.

        Nyt oppositiossa olevat puolueet ei edellisessä hallituksessa toteuttaneet ollenkaan maltillista politiikkaa, vaan syytivät hillittömästi suomalaisten veronmaksajien rahoja kreikan kommunisteille.


      • Uskomattoman.typerää
        nyt.onhyvä kirjoitti:

        Nyt oppositiossa olevat puolueet ei edellisessä hallituksessa toteuttaneet ollenkaan maltillista politiikkaa, vaan syytivät hillittömästi suomalaisten veronmaksajien rahoja kreikan kommunisteille.

        On siis sallitua tämän hallituksen sekoilla, koska edelliset Kokoomushallituksetkin ovat olleet epäkelpoja? Kovin on Keskstalainen vastuuta pakoileva kommentti. Ei mekään kun ei kerran ne muutkaan.


    • LesTaxKlan

      "Lakien tulee olla hyvin ja huolellisesti valmisteltuja ja ne eivät saa olla ristiriidassa voimassa olevien lakien kanssa ja missään tapauksessa ne eivät saa olla Perustuslain vastaisia. Lakien tulee olla selliasia, että Eduskunta ne voi hyväksyä." Näin sanoi Mauri Pekkarinen kun oli katsellut vajaan vuoden Päävatulaatori Juha Sipilän touhuja, oikeammin hölmöilyjä."

      Vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevä Lestakyrpä ei lestana ymmärrä mitä tarkoittaa ristiriita ja toisten huomioon ottaminen vaan kuvittelee pystyvänsä toteuttamaan ylijherrudellista lestaklaanilaista sanelupolitiikkaansa täältä ikuisuuteen...

      Se "ikuisuus" kun tulee vain loppumaan seuraaviin eduskuntavaaleihin.

      • Lapuananneli

        Ansaitsee noston. Juuri näin käy mitä Osmium aloituksessa kirjoitti.
        Miksi kepulaiset eivät vasta asiaan silloin kun heiltä kysytään?


    • SimppeliSyy

      Sipilän lainsäädännölliset sekoilukiireet johtuvat ainutlaatuisesta mahdollisuudesta saada kepun ikiainainen märkäuni maakuntahallinto läpi tämän hallituksen toimesta.
      Orpo on vietävissä terveydenhuollon yksityistämislupauksilla jotka eivät kuitenkaan toteudu sovitulla tavalla.

      • Kepussa taitaa olla pieni hiuksen hieno järjen väre, Sirkka -Liisa Anttila on jo ilmoittanut vastustavansa hulluutta nimeltä SoTe ja äänestävänsä sitä vastaan. Hyvä, hyvä Sote juna kulkee... sanoo hullujen huoneen älypäät.


      • Lapuanannel
        osmium1 kirjoitti:

        Kepussa taitaa olla pieni hiuksen hieno järjen väre, Sirkka -Liisa Anttila on jo ilmoittanut vastustavansa hulluutta nimeltä SoTe ja äänestävänsä sitä vastaan. Hyvä, hyvä Sote juna kulkee... sanoo hullujen huoneen älypäät.

        Tuskin kepussa ennen, nyt tai tulevaisuudessa on mitään järkeä, tai edes hajua siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      162
      5770
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      189
      3858
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3462
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      39
      3250
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      13
      3079
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2806
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      237
      2289
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2280
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      95
      1883
    Aihe