Suomen Keskustalla

Päävatulaatori Juha Sipilällä on täysi kaaos päällä, hallituksessa, omassa puolueessa ja omassa päässä. Ja sen ymmärtää kun ajattelee mitä kaikkea laillista ja laitonta rosvousta sote ja maakuntahimmelit todellisuudessa sisältävät.
Tämän ennen näkemättömän rosvouksen Sipilä varmisti jo valitessaan hallituskumppanit. Jos hallituksessa olisi Vihreät, Vasemmistoliitto tai SDP ei tallista vatuloinnin ja heikkojen lakialotteiden sumaa olisi ja maakuntahimmelit ja 18 miljardin vuosittainen valtion raha yksityiselle puolelle olin jäänyt antamatta. No jäähän se nytkin kun vatuloinin erikoismies, pääministeri itse sotke kaiken.
Alexander Stubb oli täysin kokematon Suomen sisäpolitiikan suhteen ja aivan Amerikan lumoissa ja hyvin heikko laskupää on miehellä. A lyhyestä matematiikassa kertoo paljon.
Timo Soini oli valmis pettämään kaikessa, siis aivan kaikki ne vaalilupaukset mitä hän omalle äänestäjäkunnalleen oli antanut ja on toiminut täysin häikäilemättömästi oman äänestäjäkuntansa etuja vastaan ja aivan estotta Juha Sipilän rosvouspolitiikan takuumiehenä ja käsikassana.
Juha Sipilän kokemattomuus politiikassa ja se jääräpäinen, suorastaan käsittämättömän typerä menettely mitä hän vieläkin jatkaa on johtanut vatuloinnista vatulointiin ja epäonnistumisista typeriin epäonnistumisiin.
"Lakien tulee olla hyvin ja huolellisesti valmisteltuja ja ne eivät saa olla ristiriidassa voimassa olevien lakien kanssa ja missään tapauksessa ne eivät saa olla Perustuslain vastaisia. Lakien tulee olla selliasia, että Eduskunta ne voi hyväksyä." Näin sanoi Mauri Pekkarinen kun oli katsellut vajaan vuoden Päävatulaatori Juha Sipilän touhuja, oikeammin hölmöilyjä.

11

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt.onhyvä

      Osmotollisko on tallitonttujen ykkösvatuloija siellä hullujenhuoneella.
      Rukoile sinäkin, että suomen kansa saisi uskovaiset johtajat, jotka noudattaisi kaikessa päätöksenteossa Jumalan ohjeita.

      • Roistosiipiilä

        Näin teen. Rukoilen että tämä kaikkien aikojen suurin rikollisjoukko, Suomen Keskusta ja sen puheenjohtajan päävatulaattori Juha Sipilä joutuisi lähtemään hallituksesta.


    • hallitus_nurin

      Niinpä, aina tulee jotain uutta, jota ei ole aikaisemmin selvitetty tai poikkeaa aikaisemmin sanotusta tai selvitetystä. Nyt maakunnille ei riitäkään noin puoli vuotta järjestää asiat, vaan tarvitaankin 9 kuukautta.
      En luota sote-valmisteluun pätkääkään. Samanlaista sotkua se on kuin tämä maakuntien tarvitseman ajan määrittely.

      • maltillista_politiikkaa

        Sitä se on - sotkua. Ei ole pitkä aika, kun pääministeri puhui, että annetaan nyt eduskunnan tehdä rauhassa hyvää ja huolellista työtä. Nyt olin eilen illalla kuulevinani, että saatetaa jo tällä viikolla äänestää eduskunnassa hallituksen luottamuksesta.
        Jos näin on, toivottavasti kokoomuksessa on Lepomäen, Kosken, Harkimon ja Vapaavuoren tavoin ajattelevia enemmän eduskunnassa.


      • nyt.onhyvä
        maltillista_politiikkaa kirjoitti:

        Sitä se on - sotkua. Ei ole pitkä aika, kun pääministeri puhui, että annetaan nyt eduskunnan tehdä rauhassa hyvää ja huolellista työtä. Nyt olin eilen illalla kuulevinani, että saatetaa jo tällä viikolla äänestää eduskunnassa hallituksen luottamuksesta.
        Jos näin on, toivottavasti kokoomuksessa on Lepomäen, Kosken, Harkimon ja Vapaavuoren tavoin ajattelevia enemmän eduskunnassa.

        Nyt oppositiossa olevat puolueet ei edellisessä hallituksessa toteuttaneet ollenkaan maltillista politiikkaa, vaan syytivät hillittömästi suomalaisten veronmaksajien rahoja kreikan kommunisteille.


      • Uskomattoman.typerää
        nyt.onhyvä kirjoitti:

        Nyt oppositiossa olevat puolueet ei edellisessä hallituksessa toteuttaneet ollenkaan maltillista politiikkaa, vaan syytivät hillittömästi suomalaisten veronmaksajien rahoja kreikan kommunisteille.

        On siis sallitua tämän hallituksen sekoilla, koska edelliset Kokoomushallituksetkin ovat olleet epäkelpoja? Kovin on Keskstalainen vastuuta pakoileva kommentti. Ei mekään kun ei kerran ne muutkaan.


    • LesTaxKlan

      "Lakien tulee olla hyvin ja huolellisesti valmisteltuja ja ne eivät saa olla ristiriidassa voimassa olevien lakien kanssa ja missään tapauksessa ne eivät saa olla Perustuslain vastaisia. Lakien tulee olla selliasia, että Eduskunta ne voi hyväksyä." Näin sanoi Mauri Pekkarinen kun oli katsellut vajaan vuoden Päävatulaatori Juha Sipilän touhuja, oikeammin hölmöilyjä."

      Vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevä Lestakyrpä ei lestana ymmärrä mitä tarkoittaa ristiriita ja toisten huomioon ottaminen vaan kuvittelee pystyvänsä toteuttamaan ylijherrudellista lestaklaanilaista sanelupolitiikkaansa täältä ikuisuuteen...

      Se "ikuisuus" kun tulee vain loppumaan seuraaviin eduskuntavaaleihin.

      • Lapuananneli

        Ansaitsee noston. Juuri näin käy mitä Osmium aloituksessa kirjoitti.
        Miksi kepulaiset eivät vasta asiaan silloin kun heiltä kysytään?


    • SimppeliSyy

      Sipilän lainsäädännölliset sekoilukiireet johtuvat ainutlaatuisesta mahdollisuudesta saada kepun ikiainainen märkäuni maakuntahallinto läpi tämän hallituksen toimesta.
      Orpo on vietävissä terveydenhuollon yksityistämislupauksilla jotka eivät kuitenkaan toteudu sovitulla tavalla.

      • Kepussa taitaa olla pieni hiuksen hieno järjen väre, Sirkka -Liisa Anttila on jo ilmoittanut vastustavansa hulluutta nimeltä SoTe ja äänestävänsä sitä vastaan. Hyvä, hyvä Sote juna kulkee... sanoo hullujen huoneen älypäät.


      • Lapuanannel
        osmium1 kirjoitti:

        Kepussa taitaa olla pieni hiuksen hieno järjen väre, Sirkka -Liisa Anttila on jo ilmoittanut vastustavansa hulluutta nimeltä SoTe ja äänestävänsä sitä vastaan. Hyvä, hyvä Sote juna kulkee... sanoo hullujen huoneen älypäät.

        Tuskin kepussa ennen, nyt tai tulevaisuudessa on mitään järkeä, tai edes hajua siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      71
      4116
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2361
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2204
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1741
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1612
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1512
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      80
      1487
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1246
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1173
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1135
    Aihe