Pitääköhän paikkansa että Konnevedelle Pyhälahteen ollaan perustamassa turvesuota.
Onkohan asiassa todella perää..?
Millaisen maineen tuollainen mahtaisi kansallispuisto pitäjälle antaa...
Uusi Turvesuo Kansallispuisto kuntaan.?
18
1108
Vastaukset
- Hehkuttaja
Voi voi kun täällä ei ole ollut oikein vanhojakaan turvesoita mittavissa määrin joten enpä usko uudenkaan tulevan lihaksi. Maasto-olosuhteet näet asettavat tietyt vaatimukset kannattavalle koneturvestamiselle ja Pyhälahdesta ei sellaisia oloja löydy.
- salepalepa
kunnanhallituksen päätöksissä mainitaan jotain että konneveden kunta vuokraa jonkin teerisuon turpeen nostamiseen.
- skuankka
On se niin että Konneveden alueelle pitää myös tulla turvetuotantoa eli turvekaivoksia. Nykyisin nuo lähes kaikki kaivannot tulee Saarijärveä ja läntistä aluetta rasittamaan. Elyn tulee oikaista vinoutumansa ja ryhtyä toimimaan alueellisen tasa-arvon perusteella eikä syrjiä läntistä Keski-Suomea sallimalla sen vesistöjen saastumista. Saastumista tulee aiheuttaa myös Konnevedellä.
- turvettatarvitaan
Onhan tuolla suunnalla ollut turvetuotantoalueita iät ja ajat.
Kun ottaa huomioon millä Konneveden lämpölaitos toimii, niin eikö olisi hyvä että polttoaine tuotettaisi paikallisesti eikä rahdattaisi kaukaa? Samaa turvetta se on muualta tuotukin.
Ja Pyhälahti on sitäpaitsi Keiteleeseen laskevaa aluetta joten Konneveden samamenemista ei tarvitse pelätä. Eikä Konnevedellä muutenkaan liikaa työllistäjiä ole.- kuinOmaaOksaaSahais
Ei ole ollut turvetuotantoa Pyhälahdessa ja Konnevedellä on hakelämpölaitos.
Voi sentään, että Keitele järvellä ei ole merkitystä kunhan Konnevesi järvi ei samene. Mahtava logiikka edellisellä kirjoittajalla.
Konnevesi pyrkii profiloitumaan puhtaana luonto-arvoja kunnioittavana kansallispuisto matkailupitäjänä. kun sen maineen menettää menee enemmän kuin turvesuo koskaan tuottaa. - olihansiellä
kuinOmaaOksaaSahais kirjoitti:
Ei ole ollut turvetuotantoa Pyhälahdessa ja Konnevedellä on hakelämpölaitos.
Voi sentään, että Keitele järvellä ei ole merkitystä kunhan Konnevesi järvi ei samene. Mahtava logiikka edellisellä kirjoittajalla.
Konnevesi pyrkii profiloitumaan puhtaana luonto-arvoja kunnioittavana kansallispuisto matkailupitäjänä. kun sen maineen menettää menee enemmän kuin turvesuo koskaan tuottaa.Onhan tuolla suunnalla ollut Hanhinevan turvetuotantoalue? Ei taida kyllä olla enää toiminnassa.
- tasapuolisesti
Juuri noin, että Konnevedellä turvetuotantoa eikä tarvii pelätä mitään.
- Ooouuuttt
Nyt Keskustalaiset joukolla taas keräämään adresseja ettei vaan tulisi mitään yritystoimintaa paikkakunnalle.
Johan te torppasitte tuulivoimalatkin....mutta silloinhan se tuulivoimakaan ei olisi haitannut mitään jos ne myllyt olisi sattuneet jonkun Keskusta-vaikuttajan maille, näinhän se menee...
Ja turve voidaan ajaa nytkin parinsdan kilometrin päästä lämpölaitokselle.Se on pääasia että saadaan kapuloita yrityksien rattaisiin.
Ja kansallispuisto ei tuo veroeuroja vaan vie...niinhän se Rautalammin kunnanjohtajakin sanoi lehdessä.- Hehkuttaja
Lämpölaitos käy hakkeella, -Ooouuttt ilmeisesti kusella. :)
- keppihevospuisto
Kansallispuison alueet oli jo lähes kaikki ennestään luonnonsuojelualueita ja siellä vaihtui lähinnä vain niiden nimitys. Mutta tuo kansallispuisto nimitys houkutteli kaikki vihertävät perskärpäset paikalle, jotka alkaa määkiä heti kun jotain heidän ideologian vastaista ilmaantuu kymmenen kilometrin säteelle heidän rakkaimmastaan. Rautalammin lupaava mineraaliesiintymäkin tulee jäämään hyödyntämättä, juuri tuon hiton kansallipuisto nimen vuoksi.
- Tuulimyllytsuihkimaan
Hehkuttaja kirjoitti:
Lämpölaitos käy hakkeella, -Ooouuttt ilmeisesti kusella. :)
Hömhöm ....kannattais varmaan ottaa selville, millä se lämpölaitos oikeasti käy! Samoin kannattaa käydä lukemassa pöytäkirjoja, että on perillä ketkä tätä hullua hanketta oikeasti uskaltaa vastustaa. Ne asioista jotain ymmärtävät eivät todellakaan ole kepulaisia!
- pilaama
Konneveteläisille käy että muiden kuntien järvet likaantuu, mutta omistahan nimenomaan pitää huoli pitää. Elyn tulee huolehtia että järvet likaantuu tasapuolisesti ympäri maakuntaa.
- Hehkuttaja
Äläs ny vallan riehaannu sillä Rautalammin rannalta valuu Pohjois-Konneveteen turvesoitten höytyvää ojien täydeltä. Mutta ei toisten syyttelyillä voiteta mitään,eikä vasiten imelällä jälkiviisaudella jonka silmä katsoo taaksepäin...
- Oottekylaikaurpoja
Tehän voitte nyt perustaa mutakylpylän siihen hienoon kunnataloonne. Siel sitten voitte kaupitella vaikka samean suoveden aromikasta konnevesi tai keitelejärven muikkua sormet murassa
- sotku_siiri
Lisää turvetuotantoalueita jotta se näkyy myös ruskeana Konnevedessä. Eihän tuommoisesta tiputtamisesta vielä mitään kunnollista sotkua synny.
- Vaekosuuttupussa
Mahtoi ihan asia nousta Luontoilta saa esille..?
- Gggeeesss
Mitä se haittais oikeesti jos tulis paikkakunnalle työpaikkoja lisää, täällä pohjoisessa k-suomessa turve työllistää kun muutakaan ei oo..
- Anonyymi
Työllisyys vaikutukset ovat kovin vähäisiä aiheutuviin haittoihin verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2964814Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k533005Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn291560Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.111036Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781011Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981