Eli tarviiko mun vielä suorittaa perusvaihe ja syventävä vaihe? Kortin olen siis jo puolvuotta sitte saanu, mut noi 2 vielä tekemättä. 1.7 tulee uus lakimuutos voimaan missä Ajokorttiopetus muuttuu yksivaiheiseksi
Kolmivaiheinen ajo-opetus jää pois. Jako perus-, harjoittelu- ja syventävään vaiheeseen poistuu. Jatkossa kaikki koulutus annetaan ennen tutkintoa ja hyväksytyn tutkinnon jälkeen saa heti varsinaisen ajokortin.
Lakimuutos. Tarviiko enää suorittaa?
4
2195
Vastaukset 4
- Korttihanduun
Siis harjoittelu ja syventävä suorittamatta.
- Asiastaperilläoleva
Hyvä kysymys. Tilanteessasi sinun tulee suorittaa riskientunnistuskoulutus, korvaa nykyisen harjoittelu- ja syventävän vaiheen, sekä pimeän opetuksen. Koulutus on laajuudeltaan 4 teoriaa ja 4 ajoa. Koulutus tulee suorittaa kahden vuoden kuluessa ajokortin saannista.
Mikäli olet suorittanut perusvaiheessa pimeän, ja sinulla on siitä todistus, hyväksiluetaan opetuksesta yksi ajotunti. Eli uuden lain mukainen, että kaikki opetus on ennen inssiä koskee siis heitä, jotka menevät 1.7. alkaen inssiin.
Hintaluokka riskientunnistuksessa vastaa nykyistä syventävää, eli säästät tässä harjoitteluvaiheen ja pimeän opetuksen hinnan.
Olen liikenneopettaja mutten jaksa täällä mainostaa työnantajaani.
Aiheesta lisää https://www.trafi.fi/tieliikenne/haluan_ajokortin/kuljettajantutkinto_uudistuu - äly_hoiiii
Mulla on ajokortin suorittaminen kesken. Ehdin kesäkuussa jo suorittaa liukkaan radan mutta nyt kun ajokortin suorittaminen venyy heinäkuulle, minun pitää suorittaa riskientunnistuskoulutus ja siihen liittyvä sama liukkaan rata minkä olen pari viikkoa sitten suorittanut. Ja tietty pitää maksaa ratamaksu uudelleen tuo rata-ajelu on pois muusta ajo-opetuksesta ellen itse osta lisätunteja. Ihan kaistapäistä ettei tuota vähän aikaa sitten suoritettua liukkaan rataa voida hyväksilukea.
- Asiastaperilläoleva
Niimpä. Trafi kuitenkin päätti näin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51841
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍83771Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15690Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,2654Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1554- 56541
- 70523
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it183522Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24486Ihmettelen tämän palstan naisia
Kun ne uskovat olevansa jotain niin ihmeellistä ja hienoa. Ja että kaikki naiset on niin upeita ja hienoja. Että mistä83479