Missä päin Kuopiossa olisi sorsia ja poikueita jotka ovat niin kesyjä että voi käydä syöttelemässä lasten kanssa?
Sorsien syöttely
kansalainen111
9580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kuopionlahden sorsat kesyjä ovat. Tulevat syömään kädestä ja noukkivat kengännauhoja. Jopa pelkkä sormikin kelpaa, onneksi niillä ei ole teräviä hampaita. Käykää viihdyttämässä itseänne ja laittamassa ylijäämäruoka kiertoon.
Paitsi että vääränlaisen ravinnon syöttäminen, mukaan lukien leipä, on sorsille vahingollista. Lisäksi holtiton ruokkiminen, jossa maahan jää syömätöntä tavaraa, lisää rottien ja muiden tuholaisten määrää.
Kokeile mitä syövät. Olen nähnyt että syövät mm. siemeniä, jauhelihaa, puurohiutaleita, hedelmää, makaroonilaatikkoa ja suklaata. Vie monipuolista ruokaa, ei pelkkää ruoka-avun ylijäämäleipää. Ja leipäkin on hätävarana ihan ok mutta pitää olla täysjyväleipää josta saavat niitä jyviä. Maahan jää harvoin ylimääräistä tavaraa. Siitä pitävät huolen lopuksi ruokintapaikan putsaavat varikset, naakat ja lokit, joille kyllä kelpaa sitten kaikki mikä jäi sorsilta yli.
Sitten lokakuun räntäsateessa käykää syöttämässä myös, kun ne ressukat eivät osaa etelään lähteä.
Olette kesällä kesyttäneet ja opettaneet ihmisten tavoille.
Niin kauan kuin vedet ovat sulana löytävät kyllä ravintoa luonnostakin. Lokitkin lähtevät vasta kun alkaa tulla niin kylmä että järvet jäätyvät. Sorsa on laiska lintu. Se liikkuu aina lähimpään sulaan paikkaan. Siksi sorsat uivat talven Maljapurossa ja jos se jäätyy, ovat rottatunnelissa linja-autoaseman alla. Raukat. Mutta selviävät kyllä kun ovat syksyllä syöneet itsensä pullukoiksi.
Kiitos nopeista vastauksista.
Sorsien syöttäjä... sehän on ohjelmoija...
Petosella Litmasenlammella on sorsia ja kesyjä, pikkusillalta tai sit rannalta voi syöttää
Eikös siinä ole kielto kyltit? Voi saada sakot jos syöttää väärässä paikassa.