Moi, olen 16 vuotias poika. Haluaisin leikata piha/mökki nurmikkoa ja tienata vähän rahaa kesällä.
Onko teillä vinkkejä miten kylä/kaupunki saisi tietää että minä leikkaan ruohoa?
Eli miten saisin ennemmän työtä?:D
Ruohonleikkuu bisnes
3
554
Vastaukset
- NickNailer
Ikävä tuottaa pettymys, mutta periaatteessa ruohonleikkuu on nuorelta työntekijältä kielletty.
Nuoreksi työntekijäksi katsotaan alle 18 vuotias.
Työsuojelumääräykset: Nuoret työntekijät eivät saa työskennellä sellaisillako neilla, joissa on erityinen leikkautumisen tai puristumisen vaara.
Ainoa mahdollisuus olisi käyttää sellaista ruohonleikkuria, jossa ei ole em. vaaroja. Sellaista leikkuria en ainakaan minä muista koskaan nähneeni.
Olen pahoillani puolestasi.- dropper2
Uskon että verottaja ei saa koskaan tietää että leikkaan ruohoa ja niille keille leikkaan ei kiinnosta minkä ikäinen olen.
- NickNailer
dropper2 kirjoitti:
Uskon että verottaja ei saa koskaan tietää että leikkaan ruohoa ja niille keille leikkaan ei kiinnosta minkä ikäinen olen.
Varmaankin noin käy siihen asti, kunnes tai jos jotain tapahtuu.
Jos jotain käy, niin sitten jälkikäteistarkastelussa nurmikon leikkaus katsotaan työsuhteeksi, varusteiden mahdollinen puute: lasit, kuulosuojaimet, turvakengät jne. lasketaan työn teettäjän syyksi sen lisäksi, että 16 vuotiaan ei olisi pitänyt antaa leikata ollenkaan.
Hypoteettinen esimerkki: leikkaat jalkasi. Seuraus työn teettäjälle: työsuojelurikos, veropetos (ellei ole alle 50 € per työsuhde).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1773583Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K692720Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a272687Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii652229- 1992145
Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan431699Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3601609Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�901490- 271431
Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1991394