Ruohonleikkuu bisnes

Moi, olen 16 vuotias poika. Haluaisin leikata piha/mökki nurmikkoa ja tienata vähän rahaa kesällä.
Onko teillä vinkkejä miten kylä/kaupunki saisi tietää että minä leikkaan ruohoa?

Eli miten saisin ennemmän työtä?:D

3

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Ikävä tuottaa pettymys, mutta periaatteessa ruohonleikkuu on nuorelta työntekijältä kielletty.

      Nuoreksi työntekijäksi katsotaan alle 18 vuotias.

      Työsuojelumääräykset: Nuoret työntekijät eivät saa työskennellä sellaisillako neilla, joissa on erityinen leikkautumisen tai puristumisen vaara.

      Ainoa mahdollisuus olisi käyttää sellaista ruohonleikkuria, jossa ei ole em. vaaroja. Sellaista leikkuria en ainakaan minä muista koskaan nähneeni.

      Olen pahoillani puolestasi.

      • dropper2

        Uskon että verottaja ei saa koskaan tietää että leikkaan ruohoa ja niille keille leikkaan ei kiinnosta minkä ikäinen olen.


      • NickNailer
        dropper2 kirjoitti:

        Uskon että verottaja ei saa koskaan tietää että leikkaan ruohoa ja niille keille leikkaan ei kiinnosta minkä ikäinen olen.

        Varmaankin noin käy siihen asti, kunnes tai jos jotain tapahtuu.

        Jos jotain käy, niin sitten jälkikäteistarkastelussa nurmikon leikkaus katsotaan työsuhteeksi, varusteiden mahdollinen puute: lasit, kuulosuojaimet, turvakengät jne. lasketaan työn teettäjän syyksi sen lisäksi, että 16 vuotiaan ei olisi pitänyt antaa leikata ollenkaan.

        Hypoteettinen esimerkki: leikkaat jalkasi. Seuraus työn teettäjälle: työsuojelurikos, veropetos (ellei ole alle 50 € per työsuhde).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      416
      6849
    2. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      105
      4465
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      92
      4362
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      52
      3717
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      168
      3682
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      138
      3681
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3579
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      41
      3143
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      15
      3106
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      117
      2869
    Aihe