Kokemuksia kenelläkään ?
Invalidivähennys
Vamma
4365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ohjeita löytyy verottajan omilta sivuilta.
Ainakaan indeksikorotusta tuohon vähennykseen ei mielestäni ole "miesmuistiin" tullut. Ovatkohan unohtaneet?
Minulla+on+ollut+40%+vähennys+1-tyypin+diabeteksen+takia+jo+kymmeniä+vuosia.+
2017+verotuspäätöksessä+kunnallisverotuksessä+vähennystä+tuli+176+eur+(40%+*+440+eur)++ja+valtionverotuksessa+46+eur+(40%+*+115+eur)..+Eli+noiden+vaikutus+on+aika+mitätön,+kun+ne+lasketaan+kiinteästä+euromäärästä.
Kyllä, mutta, kun kaikkiin verotusta koskeviin vähennyksiin tehdään vuosittain indeksikorotus. Niin - niin, oletteko koskaan nähneet indeksivähennykseen tentyä indeksikorotusta?
Ainakaan itse en ole nähnyt. Mielestäni invalidit on unohdettu väestönosa. Mikään hallitus ei nosta invalidivähennyksen määrää edes indeksilläkään, mikä on inhimillinen vääryys!!!
Miksi sitten kaikkia muita vähennyksiä nostetaan vähintään indeksillä? Vastatkaapa tähän.