Onko muilla kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastavilla ollut oireena erilaisia vatsavaivoja? Erityisesti oksettavaa oloa ja yleistä pahan olon tunnetta vatsassa? Erityistä kipua ei itselläni kuitenkaan ole. Muutamia rajuja päänsärkykohtauksia myös ollut. Lääkitys on nyt ollut päällä kolmisen viikkoa. Ennen lääkityksen aloittamista TSH huiteli yli sadan..
Huonovointisuutta
lyyli
184546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
sulla ei muuten ole yleensä nuita oireita ne voi johtua siitä että kun olet aloittanut lääkityksen vasta vähän aikaa sitten.
Tuo tsh kertoo että vajis on sinulla ollut jo vakavaa ja elimistö on mukautunut hitaampaan tahtiin. Hyvä lääkäri antaa koelääkityksen oireiden takia jo tsh:n ollessa yli 2,5
Nyt tahtia nostetaan ja elimistöllä vie aikansa ennen kuin taas tottuu "normaaliin".
Siksi thyroxin-lääkitys aloitetaan pienellä annoksella ja vähitellen nostetaan.
Joskus voi tulla myös sydämen tykytyksiä ja muita liikatoiminnan oireita vaikka vielä vajaalla käydään. Oireet menevät ohi kun elimistö pääsee taas vauhtiin
Koska sinulla on seuraavat kontrollit. Lääkärille kannattaa mainita noista oireista niin annosta ei nosteta liian nopeasti.
Tähän lisäisin sen verran omaa kokemustani, että jos on laktoosi-intoleranssi voi lääkkeen sisältämä laktoosi aiheuttaa nuo mainitut vatsavaivat. Ilman muodostusta, kuvottavaa tunnetta, jopa ripulia. Thyroxin tabletti on melkein kokonaan laktoosia ja voi herkille aiheuttaa oireita ja jos on vielä muita lääkkeitä jotka sisältävät laktoosia on liikasaanti mahdollinen.
Kokeilepas jos Kerutabs auttaisi vatsavaivoihisi. Saa apteekista ilman reseptiä eikä ole vaaraksi vaikka ottaisi turhaankin, mutta avuksi voi olla. Itse otan sen lääkkeiden kanssa ja pärjään hyvin. Se ei vaikuta minkään lääkkeen imeytymiseen eikä ole lääkettä minkä kanssa sitä ei voisi ottaa.
Laskekaas mitä Kerutabs tulee vuoden mittaan maksamaan ja verratkaa sitä tyroksiinikuluihin.
Olen joskus ehdottanut Thyroxinin maahantuojalle, että käyttäisivät siinä jotakin muuta kuin laktoosia, koska vajispotilailla laktoosi-intoleranssi on niin yleinen. Heidän mielestään laktoosi ei ollut (ainakaan silloin) mikään ongelma, kun sitä on kuulemma siinä niin vähän, ettei se voi mitenkään aiheuttaa vaivoja. No se oli heidän mielipiteensä.
Entäpä jos useampi lähestyisi maahantuojaa? voisimmeko joukkovoimalla vaikuttaa siihen?
Hannu Huuhka,Yamanouchi/Algol Oy, PL 13, 02611 Espoo
tai:
Hannu Huuhka
Country Manager
Puh: 358 9 5099 470
Gsm: 358 50 5003161
Faksi: 358 9 5099 256
Sähköposti:[email protected]
Otitko selvää siitä mihin mahdolliseen aineeseen tyroksiini sitten sekoitettaisiin jos se ei olisi laktoosi. Sillä jokatapauksessa se on sekoitettava johonkin. Yleensä lääkkeissä käyttetään sideaineena laktoosia sen takia, että siitä lääkeaine imeytyy helposti. Lisäksi laktoosi on paljon halvempi vaihtoehto kuin esim. maissitärkkelys. Eli sama se kummassa sitä hintaa maksaa, joko yksissä pillereissä tai kaksissa. Muutoin ehdotuksesi kyllä oli hyvä ja ainakin minä tulen joukkoon mukaan kunhan pohjatiedot ovat selkeät.
En katso että on minun asia ruveta selvittämään, mihin sitä tyroksiinia sitten sekoitettaisiin. Kyllä se kuuluu lääketehtaalle, en käy heitä sen enempää neuvomaan, kerron vain oman tilanteeni.
Ihan maalaisjärjellä kuvittelisi, että on halvempaa sekoittaa jotain yleisesti käyttävissä olevaa ainetta kuin ottaa erikseen Kerutabsia, jonka kappalehinnaksi tulee 0,15 e. Ei se seosaine nyt niin kallista voi olla, että yhden tyroksiinitabelitin hinta nousisi tuon verran. Taidat olla itse Thyroxinin maahantuojan palveluksessa.
Sanot että laktoosipillerista tyroksiini imeytyy paremmin. Entä jos on laktoosin imeytymishäiriö?
Voisi kuvitella että se haittaa silloin myös tyroksiinin imeytymistä.
Ei tässä sen kummempia pohjatietoja tarvita, riittää, että yhä useampi ilmoittaa maahantuojalle, että potee laktoosi-intoleranssia. Maahantuoja sitten välittää tietoa valmistajalle ja ottaa muutenkin asiaan kantaa asiantuntijana.
Jos olet kiinnostunut tarkemmista tiedoista (joita sinulla tuntuu kyllä olevan) ota yhteyttä sinne viestissäni mainitsemaani osoitteeseen.
Ja kaikki muutkin, kirjoittakaa tuohon edellisessä viestissäni mainitsemaani osoitteeseen ja toivokaa että laktoosi vaihdetaan johonkin muuhun aineeseen.
Itse kärsin jonkinasteisesta laktoosi-intoleranssista, mutta lääkkeissä käytettävät määrät eivät ainakaan itselläni aiheuta minkään valtakunnan oireita. Jotenkin kuvittelisin, että tämä laktoosiasia on lääketehtaiden tiedossa, ja että tilannetta muutettaisiin jos se olisi järkevää - lähinnä taloudellisesti ja että lääke silti toimisi.
Olen kanssasi samaa mieltä. Kyllä kääketehtailla on tiedossa varmasti se, että laktoosi voi aih. joillekin käyttäjistä oireita.
Yleensä lääkkeiden sisältämä laktoosi ei riitä yksinään aih. oireita, mutta itselläni on muitakin lääkkeitä joissa on tätä, niin kokonaismäärä tulee niin isoksi, että otan mieluummin sen Kerutabsin kuin kärsin mahan muljaamisesta.
En ole minkään lääketehtaan palveluksessa. Olen ammatiltani sairaanhoitaja ja joutunut monenkin potilaankin kohdalla huomaamaan tämän saman vaivan kuin itselläni, siksi ehdotin tuota Kerutabsia. Se ei todellakaan haittaa minkään lääkken imeytymistä.
Oletteko huomanneet sitä, että jos sairastatte tavallista vajaatoimintaa saatte lääkäriltä todistuksen Kelaa varten ja erityiskorvattavuuden tyroksiiniin. Itselläni ei tätäkään mahdollisuutta ole kun sairastan autoimmuunitautina kilpirauhasen kroonista tulehdusta johon myös käytetään Thyroxin tabletteja lääkkeenä. Että näin suuri rikollinen täällä kirjoittelee.
ps. olen sairaslomalla jo neljättä vuotta reuman vuoksi, mutta en saa elkäkettä, enkä päivärahaa ja silti raskin ostaa lääkkeeni mieheni tuloilla. Ja niitä on paljon. Onneksi sentään solumyrkyt kuuluvat lääkkeisiin joita Kela korvaa paremmin, mutta jäähän siihen vielä kipulääkkeet ja lihasrelaksantit ym.. Mutta ei kannata välittää..
Kukin päivä pitää huolen itsestään, enkä ole vielä päivääkään nälkää nähnyt tai vilua kärsinyt, enkä sossun ovea avannut!
reumalla ja kilpirauhasen vajaatoiminnalla ole yhteyttä keskenään? vajaatoiminta saattaa vaikuttaa nivelreuman syntyyn jos en ole asioita täysin sotkenut.
tuo kela-korvattavuus on kyllä mielenkiintoinen asia.
Itse saan täyden korvauksen mutta jos lääkity annetaan esim. viitearvoilla niin on kuulemma vaikea saada se merkintä.
Thyroxin kuuluu halvimpiin lääkkeisiin mutta kuitenkin.
tsemppiä siulle tuulia ja jaksamista
Laskimme kerran tyttären kanssa että meidän annostuksillamme Kela korvaa tyroksiinista vuodessa noin 10 euroa. Ei se meitä konkurssiin veisi, vaikka maksaisimme itsekin. Miehen tuloja ei meidän perheessämme ole, joten oman kukkaron pohjaa olen aina kaivellut.
Kerutabs sen sijaan tulisi maksamaan vuodessa 60 euroa, ja se on minusta turha meno vain sen takia että lääketehdas ei viitsi vaihtaa laktoosia johonkin muuhun, vaikka tiedossa on että vajaatoimintaa potevilla laktoosi-intoleranssin on erityisen yleinen. Miksi pitää jo muutenkin rasittunutta elimistöä kuormittaa vielä laktoosilla?
Kiitos ripauksesta myötätuntoa, sitä saa todella vähän nykyisessä maailmassa :)
Kyllä reuma ja tuo kroononen kilpirauhasen tulehdus ovat sukua toisilleen. Molemmat ovat autoimmuuni sairauksia. Elimistön puolustusmekansimit ovat liian tehokkaalla ja keksivät hyökätä "kauheaa" kilpirauhasta tai niveltä vastaan. Psoriaasiskin kuuluu samaan joukkoon, kuten myös allergia. Siinä tosin elimistö on sen verran "fiksu", että ottaa kohteensa edes kropan ulkopuolelta, mutta käyttäytyy silti liian aktiivisesti. Mokomat taipumukset ovat vielä usein perinnöllisiä.
Todellakin tuo Kelan korvattavuus on kyllä kumma, kun tämä krooninen tulehdus aih. kilpirauhasen vajaatoiminnan kaltaisia oireita ja lääkityksenä on se sama tyroksiini, mikä on vajaatoiminnassakin. No, kaipa he tietävät kun on päätäntävalta.
Mukavaa keväänodotusta sinullekin :)
Kaivelisin minäkin oman kukkaron pohjaa, mutta KUN SINNE EI TULE RAHAA MISTÄÄN!
Minun on pakko turvautua siihen mieheni rahapussiin. Kyllä nuo Kerutabsit ovat vielä halpoja lääkkeitä verrattuna esim. tulehduskipulääkkeeseen jota joudun syömään, että pääsisin edes aamulla sängystä ylös. Sen hinta on 183.56 euroa 98 tablettia brutto. Eikä tämä ole ainoa jota joudun käyttämän.
Olis mitä mieluummin ilman muita lääkkeitä kun vain Thyroxinin kanssa, sitäkin tosin syön 0.2 mg päivässä.
Ottaa päähän tuollaiset asenteet joita ihmisillä on. Kun rivien takaa voi lukea, että pidetään laiskana kotirouvana ja yhteiskunnan loisena. Itse en ole tilanettani valinnut!
Enkä, kuten jo aikaisemmin kirjoitin ole minkäänlaisessa kytköksessä mihinkään lääketehtaaseen! Kunpa olisinkin töissä siellä, enkä sairaana kotona.
Kevättä kuitenkin sinullekin Irma ja tyttärellesi, toivottavasti ne keksivät sen laktoosittoman pillerin teille... tai olkaa ilman... jos järkikulta ei riitä minimoimaan laktoosin haittavaikutuksia... Konstit siihen kyllä on, jopa luonnontuotekaupasta löytyy, jospa ne olisivat halvempia?
en ole halunnut sinua laiskaksi haukkua. Totesin vain että yksinhuoltaja tässä on ollut revittävä kaikki rahat omasta kukkarosta. Onneksi sinulla on mies, jonka kanssa yhdessä vastaatte taloutenne menoista. Vai onko teillä sinun rahat ja minun rahat ja sinä tunnet syyllisyyttä siitä että mies rahoittaa sinun lääkkeitäsi. Turhaa syyllisyyttä.
Enkä minä tietenkään teidän tilannetta voi muutenkaan tuntea. Ei kannata riidellä näistä asioista. Päin vastoin pitäisi puhaltaa yhteen hiileen. Lähinnä tässä moitin lääketehtaita että suhtautuvat niin yliolkaisesti tähän laktoosiasiaan. Kun kuitenkin hyllyt on pullollaan kaikenlaisia pillereitä, jotka pysyvät kasassa ilman laktoosia, niin miksei sitten myös tyroksiini.
Anteeksi loukkaavat sanani edellisessä viestissäni. Pohjalaanen vereni taas kerran kuohahti väärässä paikassa.
Toivoin ettet olisi edes kerinnyt lukea tuota, ennekuin pyytelen anteeksi.
Hyvää jatkoa sinulle ja tyttärellesi tt. Tuulia
Juu jatketaan sopuisasti vaan,
t. 1/4-pohjalainen
:) !
Onko tuota laktoositonta Thyroxinia vieläkään saatavilla? Maha on vain mennyt pahemmaksi ja kipeämmäksi Thyroxinin aloittamisen jälkeen. :(
Maahan tuodaan saksalaista Eferoxia, jota saa erityisluvalla. Se on laktoositonta eikä siinä taida olla liivatettakaan. Kalliimpaa kuin Thyroxin.
Ah hienoa, nyt erikoisluvan perään, kamppailen juuri tämän samaisen asian kanssa. KIITOS!!!