Onko kellään tietoa paljonko Lieksassa

satoi pe-la aikana. Kun se Borgströmin Anne sanoi, että P-Karjalassa satoi jossin 100 mm ! Eihän se vaan ollut Lieksa kun paljon täälläkin ropisi. Onkohan kellään omaa sademittaria ?
7220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sademuttareuta ei ole kuin rikkailla.

Äänestä

Ei satanut haitaksi asti, ihan sopivasti ettei ole enää metsäpalovaaraa!

1Äänestä

Olisi kivaa tietää missä niin hurjasti satoi, että ihan 100 mm. Liekö ollut Nurmes tai siitäkin ylemmäs. Tosin Kuhmo kai luetaan jo Kainuuseen.

Äänestä

Nurmeksessa satoi perjantaina 29.6. 42,6 mm, mutta lauantaina ei juuri ollenkaan. Valtimolla ja Kuhmossa satoi vähemmän kuin Nurmeksessa. Joensuun sademäärä oli hyvin vähäinen perjantaina ja lauantaina ei satanut ollenkaan. Ilomantsissa ei myöskään satanut noina päivinä juuri ollenkaan. Todella yllättävää, jos jostakin löytyy kahden vuorokauden 29.-30.6.2018 yhteiseksi sademääräksi 100 mm! Pohjois-Karjalasta sellaista ei ainakaan löydy. Olisiko ollut pitemmän jakson sademäärästä kyse?

Äänestä
  • Onhan se voinut sataa juuri sillä alueella missä mittaukset on tehty.
    Tuskin kuitenkaan koko Nurmeksen alueella, sillä voisi hyvin kuvitella sen jälkeen olevan jonkinlaisia liikavesiongelmia.

    Äänestä

  • Olettaisin_näin kirjoitti:

    Onhan se voinut sataa juuri sillä alueella missä mittaukset on tehty.
    Tuskin kuitenkaan koko Nurmeksen alueella, sillä voisi hyvin kuvitella sen jälkeen olevan jonkinlaisia liikavesiongelmia.

    Sadepilvet liikkuivat todella suurella nopeudella myrskyn vallitessa Pohjois-Karjalassakin. Pilvet eivät jääneet yhteen paikkaan satamaan, vaan sadetta saatiin melkoisesti pilvireitin varrella laajalla alueella useilla paikkakunnilla. Sademittauspaikkkoja ei ole kovin tiheässä, mutta maakunnassa niitä on kuitenkin riittävästi, jotta hyvä otos niillä sademääristä saadaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vettä-tuli kirjoitti:

satoi pe-la aikana. Kun se Borgströmin Anne sanoi, että P-Karjalassa satoi jossin 100 mm ! Eihän se vaan ollut Lieksa kun paljon täälläkin ropisi. Onkohan kellään omaa sademittaria ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu