Epärehellinen nettihotellifirma

dfgdfhfghjfg

En nyt (vielä) mainitse nimeä, mutta eräs nettihotellipalvelun tarjoaja osoittautui hyödyttömyytensä lisäksi epärehelliseksi. Verkkosivujen tekotaidoton eläkeläinen osti palvelun kymmenisen vuotta sitten, kun arveli voivansa vielä väsätä verkkosivut yritykselleen. Nettipalvelu oli kuitenkin kömpelö, eikä sivuja voitu nettiin koskaan laittaa. Silti maksettiin. Älkää kysykö, miksi, sitä vain maksettiin.

Se oli toistaiseksi jatkuva sopimus, lasku kahdesti vuodessa. Nyt alkuvuodesta lopultakin irtisanoimme sen, hiukan yli kolme kuukautta ennen laskutusjakson päättymistä. Omissa sopimusehdoissaan he sanovat laskuttavansa irtisanomiskuukauden ja sitä seuraavan kuukauden. He vastasivat viestiin, asia oli selvä. Kun sitten entinen eräpäivä tuli, saapui taas lasku! Otettiin yhteyttä ja he eivät olleet tietävinään irtisanomisesta, vaan pyysivät 'lähettämään sen'. Lähetimme uudestaan irtisanomisviestin, josta näkyi irtisanomispäivämäärä ja lähetimme myös heidän oman vastauksensa.

Tuli taas lasku. Nyt he leikkivät, että irtisanominen tehtiin vasta kesäkuussa, ja haluavat, että maksaisimme kesä- ja heinäkuun vielä. Uhkaavat käräjäoikeudella, jos sopua ei synny. Mutta hehän ovat niin väärässä kuin olla voi. Yrittävät kyniä vanhuksesta vielä kahden kuukaden ylimääräisen maksun, kun eivät onnistuneet saada maksamaan puolen vuoden ylimääräistä laskua. Joku vanhus olisi voinut olla muistisairas ja olisi saattanut maksaa valheellisen laskun.

Haluan vain varoittaa. Jos eivät luovu valheellisesta ahneudestaan, laitan firman nimen esille ja tosiaan viemme asian Kuluttajariitalautakuntaan. Tosin siitäkään laitoksesta minulla ei ole hyviä kokemuksia. Eivät auttaneet meitä ahnetta lakimiestä vastaan kuolinpesän kynimisestä, vaan odottivat kaksi vuotta ja sitten lähettivät päätöksensä, jossa suoraan kopsasivat lakimiehen (valheelliset) väitteet. Nyky-yhteiskunta on kyllästetty valheilla ja ahneudella ja kaikenlaisella pahalla. Kansalaisen elämä on yhtä kujanjuoksua.

1

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Case_closed_

      Nuo yritysten väliset sopimukset ei liity mitenkään aihealueen ”kuluttajasuoja” - alle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      252
      16108
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1994
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      190
      1499
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      131
      1411
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      968
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      794
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      756
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      678
    Aihe