Oikeustieteen alan Maisteriksi (ylempi AMK) Laurea

Etta

Onko kukaan muu aikonut hakea? Täysin uusi ohjelma. Pätevöityykö oikeusalan työtehtäviin mahdollisesti ulkomailla?

https://www.laurea.fi/opiskelu-ja-hakeminen/yamk-tutkinnot/oikeudellinen-erityisosaaminen-ja-oikeusmuotoilu

"Oikeudellinen erityisosaaminen ja oikeusmuotoilu
Koulutuksen aikana opettelet rakentamaan ja käyttämään välineitä ja menetelmiä, joilla oikeudellisista palveluista, sopimuksista ja muista oikeudellisista teksteistä tehdään ymmärrettäviä, käytettäviä ja helposti saavutettavia. Paneudut perusteellisesti yhteiskunnan ja talouden kannalta tärkeisiin ja ajankohtaisiin oikeudellisiin ilmiöihin. Opit oikeusjärjestelmän keskeisen sisällön ja uudet rakenteet tätä tehdessämme.

Koulutuksen keskeiset teemat ovat oikeusmuotoilu ja ajankohtaiset oikeudelliset ilmiöt yhteiskunnan ja talouden näkökulmasta. Oikeusmuotoilussa otat haltuun palvelumuotoilun menetelmät ja samalla vahvistetaan oikeudellisen järjestelmän ennustettavuuden, avoimuuden ja oikeudenmukaisuuden toteutumista. Tavoitteena on tuottaa jo opiskelun aikana yhteistyössä työelämän ja muiden toimijoiden kanssa vaikuttavia, toimivia oikeudellisia työkaluja ja menettelytapoja. Samalla rakennat uusia tuotteita ja palveluja.

Toisessa ydinkokonaisuudessa opit suunnistamaan oikeudellisesti kestävällä tavalla digitaalisessa toimintaympäristössä ja otat haltuun keskeiset tekijänoikeuden ja muiden immateriaalioikeuksien (IPR’s) modernit piirteet. Syvennyt vaihtoehtoisiin konfliktinratkaisumenetelmiin. Tutkit oikeuden globalisaatiota ja rinnakkaisia oikeusjärjestelmiä ja monia muita ajankohtaisia aiheita vieden teemoja koskevaa teoriaa ja tietoa käytäntöön."

Olen opiskellut oikeusnotaarin tutkinnon ulkomailla ja aion hakea kansainvälisiin lakipuolen tehtäviin. Monesti katsotaan tutkinnon sisältöjä ulkomailla. Tässä tosi vahva oikeudellinen painotus. Itseäni kiinnostaa tuo oikeusmuotoilu. Se on nykyään POP. Syksyllä hakuaika auki...

14

6116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otm

      Varmaan mahdollista työllistyä erityyppisiin asiantuntijatehtäviin tai juristin avustaviin tehtäviin (patalegal tai legal assistant tms). Miksi ei ulkomaillakin! :)

      • Otm

        Lisään vielä sen, että toki kansainvälisellä tasolla usein tosiaan katsotaan enemmän sisältöä kuin itse tutkinnon nimikettä. (Itse saanut ainakin tämän käsityksen) Varsinkin jos yksityisellä puolella toimii.. Valtion viroissa voi taas olla tiukemmat vaatimukset tutkinnon suhteen..


      • Erkkv

        Vähän vastaavanlainen kuin HTM julkisoikeudessa mutta enemmän yksityisoikeudellista ja globaalia perspektiiviä. Pätevöittää valtionkin tehtäviin joihin vaaditaan ylempi korkeakoulututkinto. Hienoa edistystä Suomessa


      • Otm

        Niinpä! Tarkoitin tiukemmilla vaatimuksilla nimenomaan virkaa, joka vaatii oikeustieteen maisteria (syyttäjät, tuomarit jne). Toki varmasti muihin virkoihin tällä tutkinnolla voi hakea :)


    • FMFM

      Heh-heh! Ammattikorkeakoulusta ei valmistu maistereita. Kyseinen tutkinto on Liiketalouden ylempi AMK-tutkinto ja sellaisen tutkinnon suorittaneen henkilön titteli on Tradenomi (ylempi AMK).

      Sinänsä tutkinto voi olla ihan hyvä esim. poliisin kanslistille, mutta ei juristin tehtäviin. Ja siis maistereista ei ammattikorkeasti tule!

      • FTKTM

        siks se onki ammatti surkea


      • Aaaahuaa
        FTKTM kirjoitti:

        siks se onki ammatti surkea

        Onneksi ei yliOPISTO.


      • Anonyymi

        Pikku vinkki.. ylempi AMK tutkinto on samantasoinen kuin maisteritutkinto :) Toki tässä tapauksessa verrattavissa KTM:ään ei OTM:ään..


    • VitosenPipsa

      kiitti tärpistä. Itse valmistuin OTM 5 vuotta sitten ja aion hakea täydentämään tietämystä oikeusmuotoilusta.

    • VirkapummiHaisee

      Valmistaa virkapummiksi loisimaan tyhjään virastoon.

    • 7628261

      Oikeusmuotoilu? Taas ollut joku mainostoimisto vauhdissa. Ennen oikeutta muotoilevia tahoja olivat lähinnä lainsäätäjä ja tuomioistuimet, mutta nyt niitä näemmä saadaan amiksesta.

      Mutta ei koulutus välttämättä huono ole, jos ulkomaat tosiaan ovat mielessä. Siellä on Suomea enemmän erilaisia paralegal-tehtäviä asianajotoimistoissa. Varmasti toki valtava vaihtelu siinä, miten helppoa sellainen paikka on missäkin saada.

    • Franky_Boy

      7628261 -> Hahaha. Hyvä hyvä. Kommenttisi ekan kappaleen vuoksi en katso tarpeelliseksi kommentoida avausrepliikkiä enempää. "Oikeusmuotoilu" ei kiesus ...

    • Finnish legal design?

      "Muista oikeudellisista teksteistä tehdään ymmärrettäviä, käytettäviä ja helposti saavutettavia".

      Ensin koulutetaan juristit kirjoittamaan pykäliä 3 3 systeemillä ja sitten koulutetaan ylempiä amkkilaisia selittämään niiden sisältö?

    • Maisteris

      Ammattikorkeasta valmistuvia oikeussihteereitä tarvitaan aina. Tsemppiä opintoihin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1762
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1348
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1193
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1102
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1085
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1019
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe