maksua.
Tietysti huomasin tämän vasta kun Intrumilla ei enää asiasta tietävät paikalla. Kävin katsomassa velkasaldoani ja huomasin, että se ei juurikaan ole pienentynyt, vaikka maksan viimeistä vuotta velkajärjestelyssä.
Ainakaan Lindorff ei ottanut mitään ylimääräisiä korkoja. Miten on mahdollista, että Intrum tekee niin?
Onko kellään kokemusta/tietoa?
Velkajärjetely: Intrum Justitia korottaa koko ajan
5
2098
Vastaukset
- Chinon
Sinun pitää maksaa vain se mitä maksuohjelmassa määrätään, ei muuta ihan sama mitä intrum sivuillaan ilmoittaa... kun olet maksanut maksuohjelman mukaisesti ja lisätilitysvelvollisuus on tarkastettu, velkoja joutuu poistamaan kaikki velkajärjestelyn piiriin kuuluvat velat.
- lskgnlsdkng
No jos ne eivät ole laittaneet sitä maksuohjelmaa voimaan omassa järjestelmässään aikoinaan, niin saldona voi olla se alkuperäinen, joka ei tokikaan juuri pienene jos on iso velka ja pienet lyhennykset. Se ei silti tarkoita, että joutuisit maksamaan enemmän kuin maksuohjelmassa määrätään. Aina ne paperit eivät kulje käräjäoikeuksista velkojille tai järjestelmät ovat toimineet eri tavoin vuosia sitten. Voit soittaa sinne kun olet viimeisen lyhennyksen maksuohjelman mukaan tehnyt ja varmistaa asian.
Jos velkajärjestely jostakin syystä raukeaa kesken maksuohjelman, astuvat entiset velat takaisin voimaan. Näet Intrumin sivuilta sen, mitä sinun pitäisi siinä tapauksessa maksaa, tosin korkojen ei pitäisi juosta järjestelykuukausien ajalta. Maksuvelvollisuutta sinulla ei ole muihin kuin velkajärjestelyssä määrättyihin eriin. /Suomen velalliset ry.
- Järkyttynyt
Kokemuksesta voin kertoa koska monta vuotta sitten Työskentelin Intrumilla ei ole mikään ihme esim. Että peritään vanhentuneita velkoja joista ei asianomainen ole itse tietoinen ja vanhoja ostettuja pankkivelkoja mm. Peritty takaajilta vaikka pankkivelkoja on hoidettu velka järjestelyn kautta pois ja paljon muuta mukavaa.....päätöksiä voi käsittelijä jopa tehdä päivän fiilis pohjalta.
- helppoaprovota
Provo. Ja aika huono sellainen, mutta uppoaa toki tälle palstalle kuin kuuma veitsi voihin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275