Velkajärjetely: Intrum Justitia korottaa koko ajan

huijattu.olo

maksua.
Tietysti huomasin tämän vasta kun Intrumilla ei enää asiasta tietävät paikalla. Kävin katsomassa velkasaldoani ja huomasin, että se ei juurikaan ole pienentynyt, vaikka maksan viimeistä vuotta velkajärjestelyssä.
Ainakaan Lindorff ei ottanut mitään ylimääräisiä korkoja. Miten on mahdollista, että Intrum tekee niin?
Onko kellään kokemusta/tietoa?

5

2243

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chinon

      Sinun pitää maksaa vain se mitä maksuohjelmassa määrätään, ei muuta ihan sama mitä intrum sivuillaan ilmoittaa... kun olet maksanut maksuohjelman mukaisesti ja lisätilitysvelvollisuus on tarkastettu, velkoja joutuu poistamaan kaikki velkajärjestelyn piiriin kuuluvat velat.

    • lskgnlsdkng

      No jos ne eivät ole laittaneet sitä maksuohjelmaa voimaan omassa järjestelmässään aikoinaan, niin saldona voi olla se alkuperäinen, joka ei tokikaan juuri pienene jos on iso velka ja pienet lyhennykset. Se ei silti tarkoita, että joutuisit maksamaan enemmän kuin maksuohjelmassa määrätään. Aina ne paperit eivät kulje käräjäoikeuksista velkojille tai järjestelmät ovat toimineet eri tavoin vuosia sitten. Voit soittaa sinne kun olet viimeisen lyhennyksen maksuohjelman mukaan tehnyt ja varmistaa asian.

    • Jos velkajärjestely jostakin syystä raukeaa kesken maksuohjelman, astuvat entiset velat takaisin voimaan. Näet Intrumin sivuilta sen, mitä sinun pitäisi siinä tapauksessa maksaa, tosin korkojen ei pitäisi juosta järjestelykuukausien ajalta. Maksuvelvollisuutta sinulla ei ole muihin kuin velkajärjestelyssä määrättyihin eriin. /Suomen velalliset ry.

    • Järkyttynyt

      Kokemuksesta voin kertoa koska monta vuotta sitten Työskentelin Intrumilla ei ole mikään ihme esim. Että peritään vanhentuneita velkoja joista ei asianomainen ole itse tietoinen ja vanhoja ostettuja pankkivelkoja mm. Peritty takaajilta vaikka pankkivelkoja on hoidettu velka järjestelyn kautta pois ja paljon muuta mukavaa.....päätöksiä voi käsittelijä jopa tehdä päivän fiilis pohjalta.

      • helppoaprovota

        Provo. Ja aika huono sellainen, mutta uppoaa toki tälle palstalle kuin kuuma veitsi voihin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1617
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      148
      1244
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      899
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      846
    5. 54
      741
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      715
    8. 87
      647
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      608
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe