>Ja kuten on tullut todettua, Jeesuksen opetus seurakunnasta sulkee seurakunnasta täysin pois 'kunniamurhat'.
Yhdellä sanalla: Tekevätkö kristityt ns. kunniamurhia?
Yhdellä sanalla: Kykenetkö esittämään todisteet siitä, että Islam hyväksyy ns. kunniamurhan?
Elialle kunniamurhista
16
538
Vastaukset
- Esko
>>Yhdellä sanalla
Kysy yhdellä sanalla pönttö.- taha.islam
>Kysy yhdellä sanalla pönttö.
Pää- ja sivulause erotetaan toisistaan pilkulla, pönttö. - Ravel
taha.islam kirjoitti:
>Kysy yhdellä sanalla pönttö.
Pää- ja sivulause erotetaan toisistaan pilkulla, pönttö.Lukekaa Ruotsin lehtiä pöntöt. Siellä ainakin muslimit tappavat tyttölapsiaan, jos vilkuilevat vääräuskoisia tai helpottavat niille.
Tässä totuus.
Siksi emme halua tänne yhtää ylimääräistä murjaania kunniamurhaamaan tai seksipatoumiensa takia raiskaamaan blondikaunottariamme. Niistähän tulee sen jälkeen huoria. Ravel kirjoitti:
Lukekaa Ruotsin lehtiä pöntöt. Siellä ainakin muslimit tappavat tyttölapsiaan, jos vilkuilevat vääräuskoisia tai helpottavat niille.
Tässä totuus.
Siksi emme halua tänne yhtää ylimääräistä murjaania kunniamurhaamaan tai seksipatoumiensa takia raiskaamaan blondikaunottariamme. Niistähän tulee sen jälkeen huoria.me???
- taha.islam
Näyttää taas siltä, että Elian rohkeus ei riitä vastaamaan.
Kauas on menty siitä, kun hurskaat kristityt saarnasivat uskoaan leijonille.- Elia
Ei kaikkkeen ehdi vastata vaikka vapaapäivä onkin.
Ja itse asiassa esitin jo tästä 'kunniamurha' asiasta mitä minulla oli sanottavaa. Ne kirjoitukset kannattaa lukea.
Lähinnä esitin tämän asian osalta kysymyksiä ja pohdiskelua. Olenko jossain väittänyt 'Elialle on varmasti selvinnyt, että Koraani ja Hadith kirkkaasti ja selkeästi opettavat 'kunniamurhaa'. Tässä kohdat Koraanista ja Haditheista ...'
Kyllähän nykyäänkin kristityt saarnaavat 'pedoille'. Myös islamin maissa. Ja seuraus on sama. Muhammedin seuraajat eivät salli vapautta vaan estävät, tarvittaessa tappamalla jos mahdollista. - taha.islam
Elia kirjoitti:
Ei kaikkkeen ehdi vastata vaikka vapaapäivä onkin.
Ja itse asiassa esitin jo tästä 'kunniamurha' asiasta mitä minulla oli sanottavaa. Ne kirjoitukset kannattaa lukea.
Lähinnä esitin tämän asian osalta kysymyksiä ja pohdiskelua. Olenko jossain väittänyt 'Elialle on varmasti selvinnyt, että Koraani ja Hadith kirkkaasti ja selkeästi opettavat 'kunniamurhaa'. Tässä kohdat Koraanista ja Haditheista ...'
Kyllähän nykyäänkin kristityt saarnaavat 'pedoille'. Myös islamin maissa. Ja seuraus on sama. Muhammedin seuraajat eivät salli vapautta vaan estävät, tarvittaessa tappamalla jos mahdollista.Eli et uskalla vastata. Hohhoijjaa.
- Wuh
taha.islam kirjoitti:
Eli et uskalla vastata. Hohhoijjaa.
>Jatkuva haukottelu voi tosiaankin olla jokin "suojamekanismi" silloin
kun olet ehkä epämieluisassa seurassa tai on vieraita ihmisiä
ympärillä.
Tämä on niin sanotusti psykosomaattinen toiminto, mikä ei sinänsä ole
vaarallista, mutta pidemmän päälle jatkuvana rasittavaa itsellesi (sekä
toisiakin asia voi joskus mietityttää).
Yritä tietoisesti vähentää haukottelua jos suinkin mahdollista. Asiasta
voit toki mennä juttelemaan lääkärille. Älä ihmettele jos saat
lähetteen psykologin juttusille... - Elia
taha.islam kirjoitti:
Eli et uskalla vastata. Hohhoijjaa.
Vielä tämä (päivä pitkällä ja on tehtävää muutakin kuin tietokoneen ääressä oleminen).
Todellinen Jumalan lapsi voi langeta karkeisiinkin synteihin kuten murhaan ja huoruuteen kuten kuningas Daavid. Mutta kun hän sen tunnusti ja hylkäsi hän sai armon.
Aivan samoin on kaikenlaisten murhien suhteen (myös muka 'kunniamurhien' suhteen). - taha.islam
Elia kirjoitti:
Vielä tämä (päivä pitkällä ja on tehtävää muutakin kuin tietokoneen ääressä oleminen).
Todellinen Jumalan lapsi voi langeta karkeisiinkin synteihin kuten murhaan ja huoruuteen kuten kuningas Daavid. Mutta kun hän sen tunnusti ja hylkäsi hän sai armon.
Aivan samoin on kaikenlaisten murhien suhteen (myös muka 'kunniamurhien' suhteen).Eli sinulla ei ole todisteita siitä, että Islam hyväksyisi kunniamurhan tai että kristityt eivät niitä tekisi.
Etkö edes häpeä? - taas...
taha.islam kirjoitti:
Eli sinulla ei ole todisteita siitä, että Islam hyväksyisi kunniamurhan tai että kristityt eivät niitä tekisi.
Etkö edes häpeä?Sinulta unohtuivat lyhenne ns. ja lainausmerkit kunniamurhasta.
>Eli sinulla ei ole todisteita siitä, että Islam hyväksyisi ns. "kunniamurhan" tai että kristityt eivät niitä tekisi.>
Jättikö Muhammad tuomitsematta muslimimiehen, joka oli murhannut raskaana olevan naisen, koska miehen mukaan nainen oli herjannut Muhammadia - loukannut Muhammadin kunniaa...?
Lisä-bonus-kysymys:
Onko sellainen muslimi murhaaja, joka Allahin tiellä taistellen räjäyttää itsensä sekä 10 juutalaista vihollista? - taha.islam
taas... kirjoitti:
Sinulta unohtuivat lyhenne ns. ja lainausmerkit kunniamurhasta.
>Eli sinulla ei ole todisteita siitä, että Islam hyväksyisi ns. "kunniamurhan" tai että kristityt eivät niitä tekisi.>
Jättikö Muhammad tuomitsematta muslimimiehen, joka oli murhannut raskaana olevan naisen, koska miehen mukaan nainen oli herjannut Muhammadia - loukannut Muhammadin kunniaa...?
Lisä-bonus-kysymys:
Onko sellainen muslimi murhaaja, joka Allahin tiellä taistellen räjäyttää itsensä sekä 10 juutalaista vihollista?>Jättikö Muhammad tuomitsematta muslimimiehen, joka oli murhannut raskaana olevan naisen, koska miehen mukaan nainen oli herjannut Muhammadia - loukannut Muhammadin kunniaa...?
Ei. Muhammedin(SAAS) loukkaamisesta annettiin kuolemantuomio.
Todista, että kuolemantuomion langettaminen oli väärin.
>Onko sellainen muslimi murhaaja, joka Allahin tiellä taistellen räjäyttää itsensä sekä 10 juutalaista vihollista?
Noilla oletusarvoilla asiaa ei voi ratkaista. - Elia
taha.islam kirjoitti:
Eli sinulla ei ole todisteita siitä, että Islam hyväksyisi kunniamurhan tai että kristityt eivät niitä tekisi.
Etkö edes häpeä?Älä anna taha.islam väärää todistusta! Olenko jossain väittänyt 'Elialle on varmasti selvinnyt, että Koraani ja Hadith kirkkaasti ja hyvin selkeästi opettavat 'kunniamurhaa'. Ja tässä sitten ne kohdat Koraanista ja Haditheista ... '.
Olen esittänyt mitä minulla on ollut nyt sanottavana tästä 'kunniamurha' asiasta. Ne kirjoitukset kannattaa lukea. Niistä näkyy että en ole tuollaista väittänyt. - Elia
Elia kirjoitti:
Älä anna taha.islam väärää todistusta! Olenko jossain väittänyt 'Elialle on varmasti selvinnyt, että Koraani ja Hadith kirkkaasti ja hyvin selkeästi opettavat 'kunniamurhaa'. Ja tässä sitten ne kohdat Koraanista ja Haditheista ... '.
Olen esittänyt mitä minulla on ollut nyt sanottavana tästä 'kunniamurha' asiasta. Ne kirjoitukset kannattaa lukea. Niistä näkyy että en ole tuollaista väittänyt.Toisesta keskustelusta (huomatkaa kysymysmerkit):
Miksi 'kunniamurha'-käytäntö on jäänyt erityisesti islamin maihin?
Koska sitä voidaan jotenkin (ehkä väärin mutta riittävän ovelasti?) perustella Koraanilla ja Haditheilla?
Ja kuten on tullut todettua, Jeesuksen opetus seurakunnasta sulkee seurakunnasta täysin pois 'kunniamurhat'.
Siksi tuollaista 'kunniamurha'-käytäntöä ei ole tietääkseni nykyään esimerkiksi luterilaisten keskuudessa (ei varmaan ole koskaan ollut). Jos Jeesuksen opetuksen olisi voinut vääntää tukemaan sellaista, kyllä joku harhaoppinen olisi sen jo tehnyt.
- sitten!!1
vaikka kristitytkin tekisivät kunnia murhia, Se olisi sitten ookoo myös muslimeille, vai?
Taidat olla vähän idiootti...
Aina sama saarna tällä islampalstalla!!
Kristityt ja muslimit kiistelevät keskenään!
Voi kun toivoisin ettei molempia uskontoja olisi edes keksitty aikoinaan... Olis maailma paljon parempi paikka elää:-)- taha.islam
>vaikka kristitytkin tekisivät kunnia murhia, Se olisi sitten ookoo myös muslimeille, vai?
Sitä sitten, että jos Elia tunnustaa tämän todeksi, hän samalla tunnustaa antaneensa väärän todistuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?671244Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47906Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51903Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 107828
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820