Hei! Varasin jo Finnairin suorat edestakaiset lennot ensi kesälle (kesäkuu) Hki -Split. 195e/hlö. Nyt kysyisin neuvoja, mistä alueelta kannatta etsiä hotelli. Netti pursuaa kohteita/hotelleja siinä määrin, että on vaikea valita.
Etsimme perushotellia/asuntoa, jossa on uima-allas ja lähellä rantaa. Kauniista maisemista, jonkinlaiset ostosmahdollisuudet ja ruokapaikkoja. Vinkkiä kaivataan ensikertalaiselle Splitin alueelle..
Splitin lähialueet
10
1962
Vastaukset
- Hande1965
Hei ! Oltiin syyskuussa 5-12.9.2018 Baska Vodassa ja oli aivan huippu paikka, Splitistä kesti reilun tunnin mennä bussilla, mutta maisemat olivat upeat siinä matkalla...suosittelen. Perillä paljon majoitus mahdollisuuksia, hotelleita ja hostelleita...vesi oli Adrianmeressä uskomattoman kirkasta ja lämmintä.Hyvää reissua...P.S ihmiset olivat todella ystävällisiä eikä missään tyrkytetty ostamaan jotain tavaraa..
- matkasuunnitteilla
Kiitos vastauksesta. Maisemat on varmaan hienoja. Ehdin jo varata Trogirista yksityismajoituksen Airbnb:n kautta.
- Riikkiäinen
Meillä myös varattu lennot ensi kesälle. Ajatuksena majoittua johonkin Splitin lähialueelle. Trogir vaikuttaa hyvältä bussiyhteyksien ja lentokentän sijainnin puolesta. Olisi kuitenkin kiva vielä kuulla kommentteja muista lähialueen pienemmistä paikoista.
- LoppukesästäKroatiaan
Trogir on epäilemättä hyvä kohde, mutta kesällä hinnat siellä ovat aivan tapissa. Varteenotettava vaihtoehto on Kastela, n, 15 km:n päässä Splitistä. Lisää aiheesta: http://www.jarih.fi/
- a-antti
Hei Riikkiäinen,
Vastasin juuri toisessa ketjussa: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15498130/ensi-kesana-pulaan#comment-95989027
Siinä on mielestäni sinullekin sopivia kommentteja. Itse en menisi Trogiriin majoittumaan, hankalat liikenneolot - ehkä, katso karttaa. Trogir, siinä kuin moni muukin paikka, on päiväkohde. Itse olen ollut vuokra-auton kannalla jo vuosia, maja voi olla syrjemmässäkin.
Splitistä pääsee hyvin käymään saaristossakin. Useampikin luonnonpuisto on kohtuullisen matkan päässä jne. Kroatia -ketussa on runsasti Split'iä koskevia kirjoituksia, käytä etsintätyökalua!
Pieni varoitus: Kroatia on koukuttanut, varo samaa! - matkasuunnitteilla
Taksi Splitin kentältä Trogiriin edestakaisin maksaa n. 60e. Se ei ole mielestäni paha..
- matkasuunnitteilla
siis 4 hengeltä..
- Anonyymi
No kyllä on alle 10 km matkasta... Turistia taas vedädetty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kyllä on alle 10 km matkasta... Turistia taas vedädetty.
No tuo ei ole muutenkaan mikään halppiskohde, joten rahattoman on turha haikailla sinne. Siellä on kaikki kallista!!
Trogir on eri jees!
Ja yhtälailla iltapaikka (tunnelmaa!) kuin päiväkohdekin.
Siellä on viehättäviä majoituspaikkoja vaikka kuinka. Jos ei vanhakaupunki asumisen suhteen miellytä, Ciovon saari (johon nykyään myös uuden sillan kautta hyvä yhteys) on täynnä hyviä majoituspaikkoja, ja vuokra-autonkin saa rapun eteen parkkiin.
Toinen suositeltava kohde on Trogirista luoteeseen, Primosten.
-S
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k363795Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet511724- 731379
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751211Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1751096Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911051- 84955
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua41846Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49791- 39770