Peräisin halki

Sailor1234

Huomasin tässä laskupuuhasteluissa että purkkarin peräisin on ylhäältä alas (n. 110cm) asti hieman raollaan. Kyseessä siis etureuna, ei jättöreunä. Millä tavalla akseli (n. 80mm) on kiinnitetty itse lasikuituun valmistusvaiheessa. Uskaltaako tuolla vielä ajaa tämän kesän ettei akseli ala pyörimään tyhjää peräsimen sisällä???.

3

1177

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joakim1

      Onko kyse siis metalliakselista? Yleensä siinä on muutama "ruoto". Ne on yleensä laminoitu kiinni toiseen puolikkaaseen. Akselin pyörähtämisestä ei tällöin ole pelkoa, mutta lasikudun kuoriutumisesta on, jos tosiaan koko etureuna (tai jättöreuna) on halki. Kyllä toi olisi syytä korjata.

    • valtava.venekö

      Kuinka iso veneen pitää olla että peräsinakselin halkaisija on 80 mm?
      En ole noin suuria edes nähnyt.
      Onko se kenties alumiiniakseli tai jotain eksoottisempaa. Teräsakselihan painaakin jo lähes 40 kg/metri noilla mitoilla, ellei ole ontto putki?!?

    • Joakim1

      Tästä näkee hyvin miten peräsimet on yleensä rakennettu: https://www.jefa.com/rudder.htm

      Tuolta näkee myös, että RUD34:ssä, joka on tarkoitettu 30-38 jalan veneille on enintään 88 mm akseli ja esimerkkinä annetaan juuri 88 mm alumiiniakseli. Suunnilleen samankokoisessa kisaperäsimessä RUD35R:ssä akseli on enintään 55 mm ohuemman profiilin takia. Tuossa on pakko olla teräsakseli ja teräksen on syytä olla lujuudeltaankin parempaa kuin peräs haponkestävä.

      Omassa 35-jalkaisessa on 60 mm teräsakseli. Peräsin painaa teräsakseleineen 59 kg.

      Joissain veneissä on myös lasikuituakseli, jolloin halkaisijan on oltava ainakin alumiinin kokoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2542
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1832
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1240
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      852
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      791
    Aihe