IS 18.2.2005
Miksi korvaläpät kiellettiin varusmiehiltä?
Influenssasotilaan äiti ei enää ihmettele, miksi varusmiehiä kaatuu niin paljon tautivuoteisiin.
- Ei ihme, jos siellä on influenssaa, kun estetiikka tuntuu ohittavan terveen järven, tokaisee Vekaranjärvellä palvelevan varusmiehen äiti Eeva.
Sairastumista edelsi metsäkeikka, jolla kouluttaja oli kieltänyt lämmittämästä päätä korvaläpillä.
Kouluttaja oli kylmästi tokaissut, ettei tarkoitus ole näyttää Hessu Hopolta.
Armeijan monikäyttökarvalakista on mahdollista näprätä käyttöön versio, jonka voi pahalla tahdolla sanoa tuovan mieleen Hessu Hopon päävärkin - erityisesti, mikäli korvuksia ei solmi leuan alta napakasti yhteen.
- Jopa turhamaisena pidetty nainen tajuaa, että kylmässä kannattaa käyttää korvasuojia. Ymmärtäisin, jos kyseessä olisi paraati tai kaupunkisodan PR-tilaisuus, mutta jos keskellä korpea tapellaan, niin onko ulkonäöllä niin väliä, Eeva kysyy sodanjohdolta.
Miksi oi miksi? Haiskahtaa taas kunnon sadomaso-alistamisleikiltä.
Miksi korvaläpät kiellettiin varusmiehiltä?
Influenssasotilaan äiti ei enää ihmettele, miksi varusmiehiä kaatuu niin paljon tautivuoteisiin.
- Ei ihme, jos siellä on influenssaa, kun estetiikka tuntuu ohittavan terveen järven, tokaisee Vekaranjärvellä palvelevan varusmiehen äiti Eeva.
Sairastumista edelsi metsäkeikka, jolla kouluttaja oli kieltänyt lämmittämästä päätä korvaläpillä.
Kouluttaja oli kylmästi tokaissut, ettei tarkoitus ole näyttää Hessu Hopolta.
Armeijan monikäyttökarvalakista on mahdollista näprätä käyttöön versio, jonka voi pahalla tahdolla sanoa tuovan mieleen Hessu Hopon päävärkin - erityisesti, mikäli korvuksia ei solmi leuan alta napakasti yhteen.
- Jopa turhamaisena pidetty nainen tajuaa, että kylmässä kannattaa käyttää korvasuojia. Ymmärtäisin, jos kyseessä olisi paraati tai kaupunkisodan PR-tilaisuus, mutta jos keskellä korpea tapellaan, niin onko ulkonäöllä niin väliä, Eeva kysyy sodanjohdolta.
Miksi oi miksi? Haiskahtaa taas kunnon sadomaso-alistamisleikiltä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tutulta kuulostaa.
Kylmä viima humisee korvissa tuulisena talvipäivänä. Korvat jäässä ja kouluttaja huutaa, että ei ruveta neiteilemään niiden korvaläppien kanssa.
Ei mitään järkee!
Itse pyrin käyttämään talvella pipoa niin usein kuin mahdollista, välttyäkseni korvasäryiltä. Kun kerran tuon karvalakin käyttö oli noin vaikeaa.
Jo on aikoihin eletty että joku varusmiehen äiti joka ei mitään armeijasta tiedä arvostelee armeijaa.
"Apua apua poikani ei saanut käyttää korvaläppiä!"
Toivottavasti koskaan ei syty sotaa koska korvaläppiä ei riitä kaikille ja sehän se ratkaisee sodan voittajan. Nyky suomalainen sotilas on tosi kova jos hänellä on korvaläpät, mutta jos ei ole pyydetään äiti apuun.
Tämän ensimmäisen viestin kirjoittaja ei tietenkään ole mikään Eeva-äiti, vaan se sama jannu, joka täällä on aikaisemminkin vouhkannut noita sadomaso-juttuja suu vaahdossa.
ainakin nainen luulen olevani,koska en oo ikinä kuullut miestekin voivan olla raskaana.Mulla on laskettuaika 3 kuukauden päästä...voivat olla synnytys sairaalassa ihmeissään,jos paljastun miehex.Ja ihmettelen sitä sillon itsekin.Ja samaa ihmettelee varmaankin myös mun aviomies.
Joten mene kotiin vaan kasvamaan äläkä kommentoi asioista joista et tiedä!!!Kuten siitä, että olenko nainen vai mies!!!
Ei tossa alkuperäsessä kirjotuxessa määrätty ettei naiset saa kommentoida mitään koko juttuun.Vai jäikö se vaan multa huomaamatta?
Olet siis nainen (tuo edellinen viestisi vähän ytimekkäämpään muotoon puettuna). Onnittelen. Onnittelen myös perheenlisäyksen vuoksi.
Ei kannata naisenkaan niellä intistä ihan sokeasti sitä sadomaso-skeidaa, mitä täällä "uskovaiset" mielellään levittävät. Käy itse intissä kokeilemassa ennen kuin kommentoit asiasta josta et tiedä.
Parhain terveisin,
jur (valitettavasti vielä selvin päin)
toi eeva on provo...
6,9,12, tammikuu, heinäkuu, intti on jees!!!
Tosiasiahan kuitenkin on, että korvien palelemisella ja influenssalla ei ole yhtään mitään tekemistä toistensa kanssa.
Ilmeisesti kyseessä oli taas tavallista tyhmempiä alokkaita, jotka roikottivat niitä läppiä Puukan veljesten tapaan avoimina (eivät suojaa korvia, mutta näyttää helvetin typerältä).
Karvalakin läpät saa korville kääntämällä sen läppiä yhdistävän rusetin, ja läpät tietenkin mukana, niskan puolelle. Karvalakki näyttää riittävän sotilaalliselta metsäoloihin, mutta korvat pysyvät lämpiminä.
Kouluttajaksi veikkaisin juuri MPKK:sta valmistuneeksi vänrikiksi. Itse olin Vekaralla muutama vuosi sitten, mutta silloin kouluttajat nimenomaan painottivat lämpimänä pysymisen tärkeyttä. Kovimmilla pakkasilla muuten AUK:n luutnanttimme piti itse sellaista vaaleaa päähinettä, mitä metsurit käyttävät kypärän alla :). Ei ehkä se kaikkein sotilaallisimman näköinen verme, mutta eipä tainnut äijällä korvatkaan palella.
On aika typerää vaarantaa oma terveytensä asepalveluksen takia. Suurin osa varusmiehistä sairastelee asepalveluksessa ja syö elämänsä ennätysmäärän antibiootteja. Kun varusmiehet joutuvat syömään jos jonkinlaista pilleriä pystyäkseen palvelemaan, lisääntyy myös bakteereiden antibioottiresistenssi, joka voi jossain vaiheessa riistäytyä käsistä tappajabakteerien riehuessa lähiöissä.
Tuohan ei ole mitenkään erityisesti PV:n ongelma, vaan antibiottien rutiininomainen jakaminen on käytäntö myös siviiliterveydenhuollossa.
PV altistaa varusmiehet kohtuuttomalle sadomasorääkille, joka alentaa huomattavasti heidän immuunipuolustusta, joka puolestaan johtaa siihen että monet pöpöt saavat 6-12 kk aikaa kehittää vastustuskyky antibiooteille. Ymmärrätkö?
Lopettakaa nyt jo toi sadomasoskeidan lässyttäminen. Se on aika epäonnistunu iskulause.
Ymmärrätköhän itse mitään tuosta immuunijutusta, "Tohtori"...
Poika ei taida edes koskaan olla käynyt kyseisessä laitoksessa katsomassa varusmiehiä, sen verran tunnut olevan pihalla asioista. Se on ihan ymmärrettävää, ei nuori voi vielä kaikkea ymmärtää elämästä.
Ja siinä sitten toinen epätoivonen piikki. Eli kun täällä jotain sanoo, niin heti on joku selittämässä miten sanoja ei yht'äkkiä ookkaan käyny inttiä. Mitä vielä? Tyhjentäkää klisheepankkinne nyt kerralla kun ootte vauhtiin päässy.
t. II/92 res ylil
P.S. Viestisi ei muuten sisältänyt yhtään perustelua.
katos jur, bakteerien antibioottiresistanssi johtuu siitä että kun tauti ei pääse paranemaan kokonaan, osa bakteereista jää elimistöön ja käy omaa sotaansa tätä antibioottia vastaan. Bakteerit lisääntyvät todella nopeasti, yhdestä bakteerista tulee kaksi bakteeria puolessa tunnissa, jolloin yhdestä bakteerista jakaantuu vähintään 24h x 30pv x 6 kk / 0.5 = 8640 tytärbakteeria lyhimmän varusmieskoulutuksen aikana. Osa näistä bakteereista on vastustuskykyisiä antibiooteilla ja saattavat alkaa rouskuttamaan varusmiehen pohjelihasta. Sitten nämä lihansyöjäbakteerit leviävät ihokontaktin välityksellä tyttöystävään ja siitä edelleen eteenpäin. Epidemia on valmis.
Tuo on varmasti totta. Eikö ongelma usein ole myös nimenomaan antibioottien rutiininomainen määrääminen? Niitä jaetaan varmuuden vuoksi, jolloin näitä resistantteja kantoja (?) syntyy helpommin. Antibioottien rutiininomainen määrääminen on taas koko terveydenhuoltomme ongelma, joskin sen seuraukset tulevat selvemmin esiin kovemmissa oloissa, eli varusmiehenä.
Onko tuosta antibioottien määräämisestä tehty jotain tilastoja? Eli miten varusmiehille määrätyt antibiootit suhtautuvat siviilien vastaavaan määrään?
Se on selvä, että sairaana ei pitäisi joutua palvelemaan, joten jos näin jossakin toimitaan, pitäisi siihen puuttua.